Odwzorowanie kolorów w skali*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

irQ
Posty: 119
Rejestracja: czw gru 09 2004, 5:37
Lokalizacja: EPBC

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irQ »

Zacytuje fragmencik książki Jarosława Pacewicza pt. "Modelarska Kolorystyka, czyli jak malowac farbami dostepnymi na polskim rynku" (Hobby, W-wa '92) - jest zblizony do tego co wyczytales na podanym wczesniej www:

"... Podam zasady stosowane przez angielskiego modelarza i historyka Iana Huntley'a a opisane w artykule pt.:"Scale Effect Colour" zamieszczonym w czasopiśmie "Scale Aircraft Modeling" vol5 Nr10.
skala 1/32 dodac 7% białego
skala 1/48 dodac 10% białego
skala 1/72 dodac 15% białego
skala 1/144 dodac 23% białego
..."

ogolnie polecam ta publikacje jako pisana przez praktyka!
--
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

stillman pisze:Żeby móc porównywać kolory w ten sposób musisz sztucznie stworzyć (zasymulować) oświetlenie słoneczne w skali Twojego modelu. Porównanie w świetle dziennym mija się z celem choćby ze względu na znaczną różnicę w powierzchni porównywanych obiektów oraz stała wielkość "żarówki". Dochodzi do tego jeszcze reakcja podłoża (odbicie światła) które w przypadku modelu znacznie bardziej wpływa na percepcję kolorów...
No dobra, a w praktyce co to oznacza? Rozumiem, ze swiatlo naturalne ma wyzsza temperature niz to z zarowki. Czy te roznice w temperaturze a co za tym idzie w postrzeganiu kolorow, kompensowac na przyklad rozjasnianiem ale i ocieplaniem kolorow na przyklad?
ODPOWIEDZ