Pomoc przy odlewaniu

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Kolejka
Posty: 13
Rejestracja: sob lut 18 2006, 9:41
Lokalizacja: Tychy

Pomoc przy odlewaniu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kolejka »

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć, czy mógłby ktoś kto potrafi (albo zajmuje się) odlać z żywicy parę części od modelu plastikowego firmy Italeri dla mnie? Konkretnie chodzi mi o takie części jak nadkola, podłużnice ramy, zawieszenie i osie.
Zapraszam na moje strony internetowe:
- www.gkw.glt.pl
- www.transport.tychy.glt.pl
oraz kanał na YT: http://www.youtube.com/user/OKz32
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Tumasz speców że ho-ho
Kolejka
Posty: 13
Rejestracja: sob lut 18 2006, 9:41
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kolejka »

Znam to forum od dłuższego czasu i wątpię w to, że ktoś odlałby mi te części, gdyż są to części do modelu ciężarowego, a oni innych niż kolejowe nie tolerują. Więc pomyślałem, że ktoś z Tego forum mógłby mi to zrobić (za odpowiednią opłatą). Bardzo chciałbym żeby ktoś odlał mi te części, ponieważ mógłbym wtedy zrobić wyjątkowo ciekawe modele ciężarówek.
Pozdrawiam Kolejka
Zapraszam na moje strony internetowe:
- www.gkw.glt.pl
- www.transport.tychy.glt.pl
oraz kanał na YT: http://www.youtube.com/user/OKz32
Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

A czy kopiowanie elementów zestawu (w dodatku za opłatą) nie narusza własności intelektualnej? To jest tak, jak ze skanowaniem modeli kartonowych.
Obrazek
"Trochę więcej wiedzy oświeci naszą drogę" Yoda
Awatar użytkownika
petr0v
Posty: 45
Rejestracja: ndz cze 26 2005, 22:50
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: petr0v »

Bez obaw można kopiować na własny użytek. Modele kartonowe też można sobie odkserować czy zeskanować i wydrukować na własny użytek (np. kiedy mamy jakiś stary, wartościowy model i chcemy go skleić, ale szkoda nam ciąć oryginału).
All science is either maths or stamp collecting.
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

Tak samo jest z programami i grami na kompa w prawie każdej umowie licencyjnej pisze że możesz skopiować raz na własny użytek żeby nie niszczyć orginału ale jak przychodzi do kopiowania to widzisz tyle zabezpieczeń że robi się kłopot, a swoją drogą ciekawe jak do tego podchodzi prawo z jednej strony możesz mieć 1 kopie z drugiej jest to piractwo :)
Awatar użytkownika
petr0v
Posty: 45
Rejestracja: ndz cze 26 2005, 22:50
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: petr0v »

Nigdzie nie jest powiedziane, że możesz sobie zrobić jedną kopię. Tak naprawdę to na własny użytek możesz zrobić ich ile chcesz.

Nie jestem najbardziej kompetentną osobą do wydawania w tej sprawie osądów - powinien się tu wypowiedzieć jakiś prawnik, ale Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi:

Art. 23:
"Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego."
i dalej w tym samym artykule:
"Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie:
1) przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
2) zgodnego z prawem korzystania z utworu."

Rozumiem, że w zgodzie z ustawą jest skopiowanie modelu na własny użytek, do sklejenia (chyba mieści się to w "zgodnym z prawem korzystaniem z utworu").

Jednocześnie podkreślam, że są to moje własne przemyślenia - fachową interpretację tego przepisu wolałbym oddać w ręce kogoś kompetentnego.
All science is either maths or stamp collecting.
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Przeczytawszy tytuł Twojego wątku myśłałem, że masz problemy z oddawaniem moczu :lol: :haha:
Ale ... poczytaj posty TUTAJ
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

KrzysiekP pisze:Tak samo jest z programami i grami na kompa w prawie każdej umowie licencyjnej pisze że możesz skopiować raz na własny użytek żeby nie niszczyć orginału ale jak przychodzi do kopiowania to widzisz tyle zabezpieczeń że robi się kłopot, a swoją drogą ciekawe jak do tego podchodzi prawo z jednej strony możesz mieć 1 kopie z drugiej jest to piractwo :)
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=130
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

hmm Ciekawy artykuł nie znałem go :) ale dziwią mnie trochę te słowa:
Uwaga - powyższe - nie odnosi się do programów komputerowych (pomijając naturalne bezpłatne i triale). Programy nie mają dozwolonego użytku prywatnego. Programów nie wolno ani rozpowszechniać, ani ściągać, ani nawet pożyczać legalnej kopii (!). Jeśli macie nielegalne programy, nie obronicie się.
wiem że kiedyś tak było może jeszcze jest że np. Windows ma a przynajmniej miał napisane w licencji że raz można go skopiować do użytku osobistego trochę to przeczy temu co napisali w tym artykule.
ODPOWIEDZ