PzKpfw I Ausf.B [relacja z budowy]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
QN
Posty: 1083
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 147

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Dokładnie tak Jedi
Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

Budowa czołgu postępuje ale w tempie ślimaczym. Wakacje i pogoda skutecznie odciągają mnie od roboty, w praktyce przez ostatnie kilkanaście dni kleję góra godzinkę dziennie przed pójściem spać :spioch:

Naprawiłem trochę błotniki, które były powichrowane jak jasny gwint. W tym celu podkleiłem wąskie krawędzie na całej długości 0,7 mm tekturą nasączoną glutem, następnie całość jeszcze raz nasączyłem glutem i pozostawiłem do wyschnięcia w usztywnieniu. Teraz błotniki nie są poskręcane, jest tylko lekka krzywizna na całej długości, co wg mnie jest do zaakceptowania. Strzałkami zaznaczyłem te podklejone krawędzie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyżej widać tłumik lekko przerobiony przeze mnie. W wycinance jest on grubszy bez osłony. Wykonałem więc tłumik nieco węższy, który chcę umieścic w perforowanej osłonie. Tylko kurde mam problem ze zrobieniem tej osłony. Próbowałem wycinać otworki igłą, ale nie potrafię tego zrobić tak żeby otworki trzymały symetrię. Wobec tego podobnie jak Wujek Andrzej w swoim 4 TP zastosuję siateczkę. Póki co jestem na etapie przeszukiwania domu w celu pozyskania takowej.

Układ jezdny w budowie, to co było do wykonania z kartonu zrobiłem:

Obrazek

Szprychy robię z patyczków od szaszłyków, ale póki co uczę się je robić. Tzn wklejać tak by były co 60 stopni.

W międzyczasie wycinam i sklejam ogniwka. Mam już kilkanaście ogniwek na różnym etapie budowy. Robota przyjemna, ale czasochłonna.

Obrazek

Oczywiście zastosowałem się do rady QN-nia, i mają kształt 0_0 :spoko:

Na koniec zwracam się z pytaniem czy dysponujecie jakimiś schematami malowania PzKpfw I Ausf. B :?: Chciałbym zrobić swojego panzera z kampanii wrześniowej, z charakterystycznymi wielgachnymi białymi krzyżami na pancerzu. W monografii Janusza Ledwocha jest co prawda kilka schematów, ale z września są tylko 2 i to rzuty z jednej strony. Jeśli ktoś ma jakieś schematy jakich szukam, proszę o pomoc :usmiech: (proszę pamiętać że mój panzer ma "obcięte" błotniki, to ważne)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

Czesc
Jak wklejasz szprychy w kolach? Na czuja czy korzystasz z jakiegos wzoru ? Ja pomagalem sobie uzywajac specjalnego szablonu - odrysowalem 'standardowe' plaskie szprychy na tekturce i tak mniej wiecej staralem sie przyklejac te nowe. Niektore calkiem ladnie mi wyszly ;)
A co do tlumika... tez mozesz sie posluzyc szablonem i np. szpilkami lub iglami. Ja co prawda tutaj dziergalem 'na oko' , ale mysle , ze szpilki beda w sam raz , chociaz moga sie zrobic naddatki po spodniej stronie , ale wtedy papier scierny wkracza do akcji i no problemo :).
Powodzenia !
Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

W pierwszym kółku wkleiłem na "czuja", ale jestem średnio zadowolony z efektu. Dlatego zrobienie szablonu z prawdziwego zdarzenia będzie najlepszym rozwiązaniem ;-) No i wszystko byłoby fajnie gdyby nie to że te "szprychy" muszę zeszlifowywać z 2 stron na jednym końcu, żeby się dało 6 sztuk równo powklejać. Zresztą nieważne, za kilka dni powinny być zrobione :jezyk2:
karolmod

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karolmod »

strona 8 z TBiU poświęconego Pz I:
Obrazek

i jeszcze fotki modelu: ( jest to wersja A tego czołgu)

klik

Wydaje mi się że był oto standardowe malowanie panzergrau ( Pactra 107 lub Humbrol 67) z naniesionymi oznaczeniami dywizji. Swoją drogą, o wiele ładniejsze było malowanie DAK z Afryki:

http://www.granddadshobbyshop.com/DML6207.JPG

PS: Link do relacji z budowy PzI z plastiku- polecam lekturę
http://www.planetarmor.com/forums/index ... c=385&st=0

Pozdrawiam, Karol
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Jak tam postępy w budowie, przybyło coś więcej, masz jakieś nowe fotki?
Awatar użytkownika
MrJedi
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 15 2006, 14:14
Lokalizacja: EPWA // EPPT

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MrJedi »

Upss :oops: Wstyd się przyznać, ale nie. Odkąd wyjechałem na studia do innego miasta, nic nie kleję. Wrócę do tego najprawopodobniej w wakacje, ale nic nie obiecuję:) Trochę doskwiera mi brak klejenia, no ale na razie nie mogę sobie na to pozwolić.
Miło, że ktoś tu zagląda:) Tobie Bartoszu chciałem pogratulować ukończonego modelu, dodam, że Panzer 38(t) to jeden z moich ulubionych czołgów;)

Serdecznie pozdrawiam
ODPOWIEDZ