[R] OA-4M Skyhawk - Hasegawa 1/72 - Model Relaxacyjny

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

[R] OA-4M Skyhawk - Hasegawa 1/72 - Model Relaxacyjny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Jak juz wczesniej wspominalem dosyc mam modeli nad ktorymi prauje, potrzebuje zrobic cos nieskomplikowanego, bez dodatkow w postaci blaszek i podobnych. Bedac dzis w sklepie majac juz w reku OV-10 Bronco w oko mi wpadla wersja Skyhawka ktora w molodosci sklejalem, co fakt Fujimi a nie Hasegawy, wiec wybor padl jednak na ten model.

Obrazek

Co w pudle
W pudelku mamy 5 ramek z szarego plastiku oraz jedna z przezroczysta. kalkomanie pozwalajace na wykonanie 3ch wersji kolorystycznych OA-4. Wszystkie wersje przedstawiaja samoloty USMC :jupi: , ktory jest jedynym uzytkownikiem tej wersji i mamy tak
1. OA-4M 01 bu.no. 154638 H&MS-12 "Outlaws" 05.1985. Samolot z normalnymi (bialymi oznaczeniami) w 3-kolorowym szarym kamuflarzu (ten ja wybralem)
2. OA-4M 06 bu.no. 154645 H&MS-12 "Outlaws" 08,1986. Samolot z oznaczeniami low-vis, Charakteryzuje sie tym ze oznaczenia sa w barwach w ktorych jest kamo na zasadzie kontrastu. Niestety pomimo tego ze wyglada to ciekawie nie zdecydowalem sie na ta wersje gdyz kalka zostala kiepsko zrobiona, tzn nierowno nalozona zostala farba.
3. OA-4M 03 bu.no. 153527 H&MS-32.
Wracajac do wyprasek. Jest to model z konca lat 80tych wiec trzyma standard. Kabina pilota uproszczona (raptem 5czesci + piloci) tablice przyzadow sa plaskie a zegary sa w formi kalki, duzo nadlewek. Linie podzialu blach delikatne wypukle, oraz wklesle (stery oraz wzierniki). Model mozna wykonac z otwarymi hamulcami aeroddynamicznymi, jednak wymaga to duzego nakladu pracy gdyz komory sa uproszczone (ja ich nie bede robil). Oslona kabiny dzielona.

A jak to ma sie do planu?
Co fakt nie mam planow OA-4M, ale w starej AERO Technice Lotniczej nr.1/91 (Starsi modelarze lotniczy pamietaja napewno to pisemko) byly plany A-4M, na postawie ktorego powstala wersja dwu miejscowa, wiec pozwolilem sobie mniej wiecej porownac jedno z drugim. I mamy tak krztalt i wymiary tylniej czesci kadluba jako tako sie pokrywaja, natomiast rozpietosc skrzydel jest o jakies 4mm za duza. Jednak dla mnie to roznicy nie robi :)

Obrazek Obrazek

Uwagi wlasne
Jestem zawiedziony, gdyz jak na Hasegawe jest to model marny. Nadlewki, uproszczony, nijak mu do modelu Fujimi ktory byl bardziej szczegolowy.
Fujimi mial o wiele lepsza kabine, lepiej wykonane komory podwozia. Patrzac we wloty powietrza widzialo sie lopatki silnikia a nie sciane, mona bylo zrobic wysuniete sloty, oraz dokladniejsze komory hamulcow aero dynamicznych. Pozatym kadlub nie byl powichrowany, a dolna polowka skrzydla nie byla 0,5 mm za gruba :evil:

Obrazek Obrazek

I tak przechodzimy do modelowania ..........

Oprocz wyciecia kilku elementow z ramki i oszlifowania ich z grubsza, polaczylem podloge z komora podwozia, oraz zaszpachlowalem miejsca w kadlubie gdzie byly dziury a co bedzie chodz troche widoczne po sklejeniu. Gdy skoncze pisac pewnie pomaluje srodek i wezme sie za fotele.
Obrazek Obrazek

Czy ma ktos moze zdjecia foteli Escapac 1-C3 lub 1-G3?
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Zasiedzialem sie wczoraj i bratu nie oddalem aparatu wiec kilka zdjec z wczorajszego i dzisiejszego placu boju, a wiec

Obrazek Obrazek
Wklilem kabine i jej "wyposazenie". Na drugim zdjeciu widac srubke gdyz trzeba pamietac o tym, ze ze zgledu na konstrukcje podwozia (dlugi nos przy cofnietej wysokiej goleni przedniej), nalezy dodac obciazenie, aby model nie lecial na nos.

Obrazek Obrazek

Polaczylem takze polowki kadluba, i potraktowalem szpachla. Zwichrowanie ktore pokazalem na zdjeciu w pierwszym poscie nie bylo takie straszne, klej szybko zlapal i jest ok. Co do szpachlowania, model posiada wypukle linie podzialu blach, jaki jest wiec sposob na takie szlifowanie aby ich nie popsuc?

Obrazek

Jak sie Panstwu motyw podoba?
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Motyw git :spoko:
jakiegoś ludzia tam jeszcze wstaw i będzie bajer :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Ano jakiegos ludzi wstawie aby troche zycia tam bylo a nie tylko martwa natura. Pozatym tak gwoli scislosci fotka przedstawia dokladnie egzemplarz robiony przezemnie :)
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Na dzis dzien raczej koniec, trzeba sobie cos zostawic na pozniej. Samolocik dostal juz skrzydelka i usterzenie, wszystkie antenki i czujniki, oraz sonde do tankowania w powietrzu oraz hamulce.
Bylo troche szpachlowania na laczeniu kadluba ze skrzydlami, no i nie stety nie udalo mi sie dokonca wyruwnac dolnej polowki skrzydel z gorna chodz szlifowalem pol dnia, ale naszczescie tego nie widac tak bardzo, sadze ze do momentu gdy nie pomaluje modelu
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
hyde
Posty: 49
Rejestracja: sob lis 04 2006, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hyde »

No temacik ciekawy i czekam na ciąg dalszy,głównie interesuje mnie to,co poustawiasz w koło ptaka.
kokpit to Twoje dzieło,czy był już w zestawie?
nigdy, bądź zawsze nieskończony.....
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Hyde rozumiem ze pytasz o tablice przyzadow? Wiec juz Ci odpowiadm. Nie to nie jest moje twor, tylko Hasegawy, zrobiony przypomocy nalozonej na plaski krztalt imitacji tejze kalki. Jak wspominalem wczesniej jest to model z konca lat 80tych, kiedy niemyslano nawet aby odwzorowac z plastiku zegary itd na tablicy tak jak to teraz jest standardem z czego ubolewam gdyz takie wlasnie tablice wygladaja o niebo lepiej. Popierwse nie jest wtedy taka plaska, pozatym nie ma mozliwosci aby byly jakies przesuniecia, jak to widac na zdjeciu, w modelu naszczescie nie.
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Zakupilem brakujace farbki, oraz pierwszy z 3ch zestawow obslogi lotniskowej by Hasegawa. Natomiast natknalem na problem ktory non stop zawsze mnie trafia, podwozie i biala farba, pomalowalem i wyglada to tak jak by byly 2 mm farby ktora na dodatek nie kryje i zostawia paskudne smugi. Jakies koncepcje jak temu zaradzic? :pomoc:
[/url]
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
Wymysl
Posty: 21
Rejestracja: ndz gru 14 2003, 15:19

Re: [R] OA-4M Skyhawk - Hasegawa 1/72 - Model Relaxacyjny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wymysl »

Yunior pisze: Czy ma ktos moze zdjecia foteli Escapac 1-C3 lub 1-G3?
http://www.ejectionsite.com/escapacfr.htm
http://www.seatejectcolor.com/seat/sedi ... pac/g3.htm
Może jeszcze się przyda?
Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

Fotele juz na miejscach ale przyda sie moze dla innych. Dzieki
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
ODPOWIEDZ