Orzeł-wyposażenie techniczne

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sys
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 25 2004, 22:25
Lokalizacja: Trzcianka/Piła/Wlkp.

Orzeł-wyposażenie techniczne

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sys »

Szukam informacji na temat wyposażenia technicznego na ORP Orzeł, kto je dostarczał?
...najbardziej chodzi o wyposażenie współpracujące z aparatami torpedowymi służące do obliczania odchylenia żyroskopowego torped. ...
...
..
. Chcę pomóc koledze z forum ORŁA , mam TBiU lecz za wiele tam o tym wszystkim nie pisze ... może któryś z eksploaratorów internetowych trafił na jakąś informacje ?
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ESP »

Kazimierz Leski w swojej autobiografii "Życie niewłaściwie urozmaicone" opisywał jak pracował w stoczni holenderskiej przy budowie Orła - może tam bedzie informacja dokładna kto i co dostarczał? (z tego co pamiętam bardzo dużo nazwisk i nazw firm tam padało). Jak uda mi się znależć w swojej biblioteczce tę książkę i znajdę potrzebne informacje to Ci napiszę.
Awatar użytkownika
sys
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 25 2004, 22:25
Lokalizacja: Trzcianka/Piła/Wlkp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sys »

byłbym bardzo wdzięczny :D
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ESP »

sys,
niestety nie ma o tym sprzęcie ani słowa - jedyne informacje jakie znalazłem to producencinastępującego wyposażenia:
Silniki główne - szwajcarska firma Sulzer (Winterthur)
Silniki elektryczne - zakłady w Żychlinie*
Baterie główne - Pruszków*
Peryskopy - Państwowe Zakłady Optyczne*
Aparaty radiowe - zakłady AVA*

* oznacza sprzęt wyprodukowany w Polsce. Autor nawet napisał że "duża część wyposażenia pochodziła z kraju".
Awatar użytkownika
sys
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 25 2004, 22:25
Lokalizacja: Trzcianka/Piła/Wlkp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sys »

czyli dokładnie to samo jak w TBiU... dzięki za pomoc !!!:)
Awatar użytkownika
sys
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 25 2004, 22:25
Lokalizacja: Trzcianka/Piła/Wlkp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sys »

...woli uściślenia tematu, Leski napisał o tym iż motory były rzekomo budowane przez polską filię fabryki Brown Boveri w Żychlinie pod Warszawą...w rzeczywistości jednak fabryka wykonała motory do bliźniaczego "Sępa" - jak podaje J.Pertek w "Dziejach ORP Orzeł"- Wydawnictwo Morskie 1972r s.17, opierając się na publikacji S. Rymyszewicza "Elektrotechnika w polskim przemyśle okrętowym", "Budownictwo okrętowe", 1964 nr4,s123.


a w temacie dokładnie to chodzi o maszyny liczące do obliczania odchylania żyroskopowego torped...odchylenie ustawianio na takiej "maszynce", i dane były wprowadzane do torped w aparatch...


...jeszcze raz proszę o pomoc w poszukiwaniam namiarów na odpowiedź :)
ODPOWIEDZ