Gumowe opony

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
ET21
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 25 2008, 11:49
Lokalizacja: W-wo

Gumowe opony

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ET21 »

Witam,
Mam pytanie odnośnie wykonania gumowych opon do modelu pojazdu w skali 1:25 jak i z czego można to zrobić , przeszukałem internet i forum ale nic nie znalazłem, może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Gumowe można zrobić z gumy. Można też odlać sobie z żywicy. A można też kupić - dla przykładu:

http://www.gomixmodel.pl/produkt.php?id=897&rid=30
ET21
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 25 2008, 11:49
Lokalizacja: W-wo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ET21 »

"kierownik" Gumowe można zrobić z gumy.

Moge prosić o jakieś informacje na temat technologii i materiałów?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Zrobienie gumowych opon do modelu jest możliwe, ale nieopłacalne. Technologia będzie zbliżona do technologii "prawdziwej" - czyli należy wykonać formę z metalu, zakupić surowiec i wulkanizować...

Samo wykonanie formy oznacza koszt wyrażany liczbą co najmniej czterocyfrową. Lepiej więc dobrać gotowe - w modelach plastikowych (głównie skala 1;24) są dostępne, a jak pokazałem w linku można tez kupić takie oponki osobno.

Dysponując jedną oponą można ją sobie powielić. Należy wykonać jej odlew z gumosilu - do wykonanej w ten sposób formy wlewa się żywicę i oponka gotowa. Ale twarda. To naprawdę wymaga zachodu i pewnych umiejętności.

Co innego oponki do modeli RC. Każda taka modelarnia kupuje oponki dostępne w dość szerokim asortymencie. Ale to też koszty. Dlatego sporo modelarni posiada specjalne tokareczki, na których reprofiluje się (do pewnego stopnia) oponki używane oraz toczy z gumowego klocka nowe. Ale w przypadku opon do modeli RC - nie posiadają one "modelowego" bieżnika czy też żadnych napisów na bokach.
ODPOWIEDZ