Litewski konkurs modelarski w Gargzdai

kalendarium

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

ODPOWIEDZ
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Litewski konkurs modelarski w Gargzdai

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

Jeśli ktoś u nas narzeka na kłopoty z organizacją imprez w modelarstwie redukcyjnym (trudności w zdobyciu sponsorów, zorganizowanie lokalu na imprezę, wsparcie rozmaitych władz etc.) to powinien pojechać na Litwę i poznać tamtejsze realia modelarskie. Do wszystkich tych niedostatków dochodzą tam jeszcze kłopoty w zdobywaniu modeli i akcesoriów i ich bardzo wysokie ceny – realia do uprawiania modelarstwa przypominają nasze problemy z początku lat 1970-tych. Ale są tam ludzie, którzy poświęcają się idei modelarstwa w sposób zaiste imponujący. Potrafili nie tylko pokonać te trudności, ale stworzyć klub i zorganizować konkurs modelarski (kartony i plastiki). 16-17 sierpnia miałem okazję poznać litewskich modelarzy, uczestnicząc w jedynym litewskim konkursie, odbywającym się w miejscowości Gargzdai (18 km od Kłajpedy).
Litewski modelarz Pranas Sungaila i kilku jego kolegów od dłuższego czasu prowadzą zajęcia z młodzieżą w modelarni. Zorganizowali i moderują litewskie modelarskie forum internetowe, starają się budować podstawy krajowego środowiska modelarskiego. Ich zaangażowanie - przy wspomnianych trudnościach – jest rzeczywiście godne uznania i szacunku.
W tegorocznym konkursie, który wpisany został w obchody 755-lecia ich miasta zebrano kilkadziesiąt modeli kartonowych i trochę modeli plastikowych. Jakaś ocena poziomu tych modeli nie jest ważna - były różne, od takich jeszcze nieporadnie zrobionych do takich, które można pokazać jako wzór do naśladowania (jak w każdym konkursie na świecie). Ale chyba najważniejsze było to, że ludzie robili je z wielką pasją i zaangażowaniem. I że widać, iż starają się robić je jak najlepiej. Jestem przekonany, że młodzież, która teraz tam stawia pierwsze kroki, za jakiś czas będzie stanowiła świetną kadrę modelarską. Kilka zdjęć litewskich modeli niech będzie przykładem tego, co robią nasi koledzy „zza miedzy”.
O modelach lotniczych będzie więcej na łamach Skrzydlatej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

A można prosić o jakiś namiar na ów klub modelarski? Tak się składa, że będę na Litwie we wrześniu, również w okolicach Kłajpedy. Fajnie by było zobaczyć jak modelarstwo tam stoi :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Również prosiłbym o adres klubu . Wysłałbym im parę moich wycinanek - może wreszcie ktoś zacznie kleić modele Questu ??
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Dziękuję Andrzejowi za relację z konkursu. Tak się składa, że mieszkam na Litwie i również po raz pierwszy pokazałem się na konkursie. Wrażenia mieszane, bo z jednej strony bardzo ciekawie się było spotkać z modelarzami i pooglądać modele na żywo, z drugiej zaskoczyła mała ilość uczestników. W sumie było około 20 modelarzy, w tym dzieci. Chociaż na Litwie dosyć dobrze działa forum: http://www.modelizmas.com/forumas/, konkurs był mało "konkurencyjny" ze względu ilości uczestników. Impreza tego typu odbyła sie dopiero drugi raz (pierwszy raz w 2007 roku) i mam nadzieję, że z czasem uda się zrzeszyć coraz więcej dobrych modelarzy. W przyszłym roku czekamy na modelarzy z Polski, prawdopodobnie przyjadą również modele z Ukrainy i Łotwy. Jeśli by było zainteresowanie tutaj na forum tego typu imprezami na Litwie, będę informował uczestników forum w przyszłości.
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Tutaj link, gdzie można zobaczyć więcej fotek z imprezy:
http://www.modelizmas.com/forumas/viewtopic.php?t=1564
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Litewski konkurs modelarski w Gargzdai

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

konkurs był mało "konkurencyjny" ze względu ilości uczestników
Raynevan: Nie byłbym tak krytyczny w ocenie Waszego konkursu, jak to przedstawiłeś. Na etapie na jakim jesteście nie "konkurencyjność "jest najwaważniejsza! Macie naprawdę trudne warunki do rozwoju modelarstwa. Mimo tego kilku ludziom chciało się to robić i uczyć młodzież. W tych realiach, w jakich przyszło im działać, ich osiągnięcia są naprawdę godne pochwały. Środowiska modelarskiego nie da się zaktywizować w ciągu dwu lat. Najważniejsze, że jednak zaczęliście. Że są ludzie, którym chce się to robić. To da rezultaty. Inni modelarze chętnie do Was na Litwę przyjadą, bo jesteście koleżeńscy, o czym mogę zaświadczyć, bo miałem okazję się o tym samemu przekonać – to jest Wasz atut do wykorzystania.
Natomiast jeśli Koledzy modelarze z Polski chcą pomóc, coś podarować (podkreślam, że chodzi o podarunki, a nie o biznes modelarski) to proszę o kontakt na priva. Dam wtedy namiary na modelarzy, którzy „zagospodarują” Wasze podarunki w godziwy sposób. To samo dotyczy ewentualnych chęci nawiązania kontaktu klubów lub indywidualnych modelarzy w Polsce z modelarzami litewskimi.
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
Prunce
Posty: 71
Rejestracja: czw lis 30 2006, 15:41
Lokalizacja: Gargzdai/Litva

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Prunce »

Witaj, Andrzej!
Jestemy zadowolony od tego waszego pobycia u nas. Wy tez nie malo przycinyli się do stworzenia tej atmosfery zrozumienia i przyjazny. Modelarz takiego poziomu u nas gosci w pierwszy raz i tak ohotnie diely się swymi poznaniami modelarskymi, eventami jumorysticznymi. Ale z ocena sytuacji modelarskiej v Litwie troszke nie zgadzami się. Ona nie jest tak tragiczna. Sklępy modelarskie jest, najnovsza literature modelarska tež otrzymamy pravie z piervszyh ręk. Situacja jest trudniejsza z organizovaniem klubow i imprez, takih jak nasza. Temu nie jest dobrze utvorzona baza zakonowa Litwy v tym kierunku. Drogo tu u nas lub tanio, mozemy sędzic po cenam naszego glownego e- shoopu modelarskiego, ktorzego adres tut:
http://www.modelizmas.com/catalog/
Tak, jak 1,06 Lt = 1,00 Zl. Ceny na modele kartonove wydaje się najkorzystniejsze do naszyh modelarzy.
Ale kontakty z modelarzami nie tylko z Polski jest bardzo oczekyvane. I, jak muvial Donatas v zawarciu naszego konkursu, "czekajcie nas na "swiątej ziemi modelarstwa - Polskej".
Chcę Tobie i Twojenu Kolego Lechu Buchertu (a moze Buchertowi - gramatyka polskiego języku bardzo podobala się do mnie) jeszcze raz podziękować za przyjazd do nas i wszystkie te cenne podarki, ktorze Pan przyvioz (osobiscie - dobrze piwo polskie, smak ktorzego juz praviej zapomnialem).
Serdecznie dziękujemy za przysla pomoc informacijna o konkursah modeli kartonowyh i redukcyjnyh (od podstaw), v ktorzyh mamy zamiar uczęstwowac.
Przepraszam za mozliwe pomylki. Nie jestem polakiem
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

No tak... a mnie tam nie było. Choć mam bliżej niż do Warszawy... W jakim mieście jest ten sklep modelarski? W Wilnie? Jak Andrzeju jechałeś tam? Bo jeśli samochodem lub pociągiem, to nie ma siły, ale musiałeś być blisko Olecka (np. Suwałki), lub nawet przejeżdżać przez Olecko.
Obrazek
Andrzej Ziober
Posty: 483
Rejestracja: sob lut 11 2006, 16:30
x 58

Litewski konkurs modelarski w Gargzdai

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Ziober »

Marku odpowiedź masz na piv
Gdy stajesz przed problemem, szukaj rozwiązania, a nie obejścia.
imek
Posty: 163
Rejestracja: ndz paź 24 2004, 10:36
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: imek »

W imieniu organizatorów III Lubelskich Spotkań Modelarskich chciałbym zaprosić modelarzy z Litwy na naszą imprezę, która odbędzie się w dniach 24-26.10.2008 w Lublinie przy ul Spokojnej 9. Pełny informator znajduje się na stronie http://www.ztslublin.lap.pl/iii-lsm-zapowiedz.html
Z tym że podana teraz data jest jak najbardziej aktualna.


Pozdrawiam.
Sztukmistrz z Lublina
1/35 ponad wszystko
strona klubowa www.ztslublin.lap.pl
ODPOWIEDZ