Jak przenieść plany na sklejkę (drukowanie na sklejce)*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Herne

Jak przenieść plany na sklejkę (drukowanie na sklejce)*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Herne »

Kiedyś spotkałem się z opisem, jak przenieść plany (skany) na sklejkę. Chodzi mi o quasi-drukowanie na drewnie / sklejce.

Na tyle, ile pamiętam, drukowało się np. szkielet itp. na folii, a później chyba się zaprasowywało na drewnie / sklejce. I to chyba był lustrzany wydruk.

Ma ktoś opis tej technologii? Byłbym zobowiązany, szukam i nie mogę tego znaleźć.
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Ja wprawdzie nigdy sam tego nie przetestowalem ale z tego co czytam to technologia jest prosta. Swoja droga dzieki za wskazowke, bo ostatnio myslalem o tym jak przeniesc rysunki na styren i jakos nie moglem nic wymyslec :lol:

Potrzebujesz termiczny papier transferowy (byc moze nazywa sie to inaczej, chodzi o "Heat Transfer Paper". Ludziska uzywaja tego na przyklad do drukowania T-Shirtow. Ale da sie to wprasowac tez na przyklad w plastik lub drewno (bedzie to w opisie produktu). Prawdopodobnie beda to rozne papiery do laserow i inne do atramentu, wiec musisz sobie doczytac w opisie, zebys nie kupil zlej.

Drukujesz to faktycznie w odbiciu lustrzanym. Niektore programy do DTP beda mialy te funkcje w oknie Print. Jezeli nie, to po prostu sobie obraz odbij w Corely czy cos tam masz, zanim go wyslesz na drukarke.
Awatar użytkownika
SeventhSon
Posty: 67
Rejestracja: ndz wrz 12 2004, 1:36
Lokalizacja: Warszawa/ Chełm

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SeventhSon »

:D
Witam!
sprawa wygląda mniej więcej tak:
1. Drukujemy na laserówce lub kopiujemy na ksero plany;
2. Przykładamy "zadrukowaną" stroną do sklejki;
3. Przeprasowujemy i mamy przeniesione plany.
Drobna uwaga: sugeruję wydruk w odbiciu lustrzanym.
Powinno zadziałać, bo robiłem tak ze ścieżkami do płytek drukowanych.
Powodzenia
Każdego dnia znajduję coś, co budzi moje ździwienie i zaciekawienie
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Albo zawsze mozna wydrukowac np. na papierze samoprzylepnym A4 wyciac a potem ewentualnie oderwac naklejke.

Wydruk lustrzany jest juz zawarty w ustawieniach drukarki (sterownikach).
Awatar użytkownika
Gimli
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 19 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gimli »

Dokładnie podobnej metody używa się właśnie w amatorskich konstrukcjach płytek drukowanych. Można kupić papier termotransferowy lub papier kredowy. Ten drugi jest trochę tańszy. Wydruk MUSI być z drukarki laserowej lub ksero. Wydruk atramentowy nie nadaje się, ponieważ przenoszony jest toner który pod wpływem wysokiej temperatury (żelazko) rozpuszcza się i przyczepia do materiału na którym ma być wydruk. Jeśli używa się papieru kredowego to po wprasowaniu wzoru trzeba odmoczyć kartkę, wtedy ładnie powinna odejść. I koniecznie musi to być widok lustrzany.
ODPOWIEDZ