[Relacja] F-14 Tomcat, Kartonowy Arsenał 2-3/1995, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

37 stopni w cieniu i jeszcze działasz - podziwiam. Ja leżę jak śnięta ryba chociaż jest około 30.
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Teraz fotele załogi. Są bardzo „skromnie“ opracowane (tak to przynajmniej wygląda na pierwszy rzut oka). Wziąłem więc fotele z wycinanki Model Card i je nieco pokolorowałem. Na zdj. 24 te obie wersje.

Obrazek

Po budowie na próbę (ze skanu) okazało się jednak, że różnice jakościowe nie są takie duże. Jeszcze się nie zdecydowałem, którą wersję będę robił. Tutaj (dla mnie sensacja!) jest nawet rysunek montażowy. Nie ma jednak pasów, będę dorabiał.

Obrazek

Najpierw jednak oszklenie kabiny (Gomix), żeby zobaczyć, jak pasują fotele. Ten operatora radaru przechwytującego (RIO - Radar Intercept Officer) niby nie pasuje (siedzi za wysoko), ale okazało się, że do zrobienia zdjęcia nie wcisnąłem go do końca.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 10:49 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Naklejanie ramy kabiny na oszklenie sprawiało mi zawsze problemy, w szczególności równe (symetryczne) umieszczenie ramy. Tym razem postanowiłem więc wypróbować tę metodę; najpierw zamocowałem na miejscu łączenia przedniej szyby z częścią główną oszklenia (tutaj najczęściej wychodziła mi szpara) pasek kartonu taśmą samoprzylepną, żeby mieć wyraźny punkt odniesienia (zdj. 27 - strzałka) i teraz przykleiłem główną, a potem przednią część ramy do oszklenia. Używam do tego Uhu flinke Flasche. Jak widać na zdj. 28 nareszcie nie mam tutaj szpary!

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:06 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Z fotelami pilotów nieco eksperymentowałem, (zdj.29 – tutaj jeszcze bez zwracania uwagi na retusz i dokładność wykonania), zanim zdecydowałem się na własną konstrukcję, opartą na oryginalnych fotelach Martin-Baker GRU-7A, podpatrzoną na tych zdjęciach.

Obrazek

Na zdjęciach 30 – 32 poszczególne etapy budowy; większość części pomalowałem lakierem akrylowym, tylko kolory tapicerki siedzeń, zagłówka i pasów są z drukarki.
Fotele gotowe (zdj. 33). Uchwyty katapultowania wykonałem z drutu miedzianego 0,25 mm i pomalowałem akrylem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotele zamocowane w kabinie pilotów.

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:10 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Bardzo fajnie Tomcat'cik wychodzi :spoko:

Trzymam kciuki, oby tak dalej :D
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zbyniu, dzięki za kibicowanie.
Autor wycinanki nie przewidział celownika, pasów bezpieczeństwa i uchwytów katapultowania. Na zdjęciu 35 (makro) widać, że chyba byłoby lepiej, bezbarwny lakier ochronny nie nakładać pędzelkiem, tylko aerografem albo lakierem w sprayu.
Po dorobieniu imitacji celownika mogłem zamknąć kabinę pilotów (zdj. 36). Ze względu na wymiary oszklenia wcale to nie było takie proste, jakby się wydawało, musiałem się przy tym nieco napocić, żeby wyszło w miarę równo.
Teraz koniec zabawy; biorę się za mechanizm ustawienia skosu skrzydeł.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz maja 13 2018, 12:11 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Niestety zdjęcia makro wyciągają na światło dzienne wszystkie niedoskonałości - wredne zdjęcia :)
Podziwiam Twoją "walkę" z fotelami, no i życzę powodzenia w dalszej budowie :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
ESP
Posty: 136
Rejestracja: pt sty 14 2005, 12:20
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ESP »

Ajajajaj!
Ten "celownik" to tak naprawdę wyświetlacz przezierny - znany raczej pod angielskim skrótem HUD (od Head Up Display). I niestety jest przyklejony odwrotnie!
Awatar użytkownika
Biafra
Posty: 144
Rejestracja: ndz wrz 20 2009, 20:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biafra »

HUD powinien być w pionie
Obrazek
bo tak jak jest teraz to by pilot nic nie wiedział co na nim pisze ;)
Ukończone:
Plastik: Su-22M4 Fitter K; German Fuel Truck; B-17 Mephis Belle; Mil-Mi24A; Mil-Mi 24D, He-117 Greif;
Papier: pomnik Prypeć


Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Bizon
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 05 2008, 7:55
Lokalizacja: Żarki Letnisko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bizon »

No własnie nie bardzo w pionie tylko pod kątem w kierunku pilota
ODPOWIEDZ