[R/G] Golden Hind 1:100 z MM

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G] Golden Hind 1:100 z MM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Obrazek

Witam wszystkich.
Jestem kojarzony głównie z makietami architektury, ale jak każdemu podobają mi się modele statków pod żaglami, bo to takie romantyczne :)

Postanowiłem go skleić i wtedy się zaczęło...
Jakąkolwiek część chciałem skleić to natychmiast zaczynały się przeróbki.
Dawno nie widziałem w modelu takiej ilości błędów.
Tego modelu na pewno nie mogę polecić początkującemu modelarzowi.
Postanowiłem go skleić w standardzie, chociaż odrobinę waloryzacji też użyłem.

Zacząłem od zeskanowania modelu i włączyłem foto szopa aby zmienić troszkę kolor pokładów, lekko go przyciemniłem bo ten kanarkowy kolor był straszny, oto efekt


Obrazek

po lewej przerobiony
teraz złożyłem na sucho całość

Obrazek Obrazek

i przerysowałem szpicem cyrkla deski pokładów

Obrazek

Po przyklejeniu pokładów bierzemy się za poszycie.
Poszycie kadłuba zaczynamy od zrobienia dna, potem burty części nadwodnej
Przestrzenie między żebrami wypełniłem styrodurem, potem obciętym i przeszlifowanym do wysokości żeber, teraz szpachlowanie i znowu szlifowanie. Obrazek

Na to wszystko nakleiłem poszycie z wycinanki, niedokładności oszlifowałem, zaszpachlowałem i w końcu pomalowałem białą emalią akrylową (nie lakierem).

Na tym etapie objawiła się pierwsza nie dokładność, żebro W10 jest za wąskie i przy próbie wyrównania do W11 powstaje zapadnięte miejsce, trzeba wyrównać grubą warstwą szpachli od W9 do W11.

Należy też zmienić część nr9 która jest kopią części nr8, a powinna być wyższa (jak część nr6) i szersza, trzeba zmierzyć szer pokładów nr1(dół) i nr2(góra).

Greting dziobowy czy też galionowy.
Wycięcia w stewie dziobowej pod wzmocnienia gretingu nie pasują do siebie dość mocno, no i stewa jest odrobinę za krótka

Obrazek Obrazek

to prawda że tego i tak nie będzie z góry widać, ale...

pokusiłem się o zwaloryzowanie gretingów wszystkich, ale tak delikatnie, przez wycięcie przerw między szczeblami

Obrazek Obrazek

w makro wygląda to okropnie, ale na modelu jest ok.
Greting dziobowy okazał się też za szeroki u podstawy i burty części galionowej nie miały szans stworzyć jednej linii z burtami kadłuba, musiałem go obciąć po 1mm z każdej strony, a i tak burty musiałem przykleić na gretingu odpowiednio je profilując.
Greting wykonałem z dwóch warstw tektury 0,5mm łatwiej w niej wycinać otwory

Obrazek

Część rufowa
Wszystko mamy nakleić na tekturę 1,5mm ale nie zostało to uwzględnione przy składaniu modelu
Obrazek Obrazek

Zakończenie rufy
Postanowiłem nie robić z oknami, tylko tak jak jest na replice w Anglii z rysunkiem łani, zastanawiałem się jeszcze nad herbem burbonów, który jest zamieszczany w niektórych opracowaniach.

Obrazek

Obrazek

z obu stron steru przykleiłem zamknięte furty działowe w miejsce tych okrągłych dziurek wg wycinanki, w części dziobowej też przykleiłem zamknięte furty działowe mimo że w wycinance ich brak, ale w replice są

Obrazek

Galeryjka rufowa
Poprawiłem kolory oznaczeń literowych na bardziej "złote", to te u góry

Obrazek Obrazek

przy sklejaniu trzeba zeskosować końce elementów, aby pasowały pod kątem prostym i dopasować wtedy części wewnętrzne burt które są za szerokie i za wysokie.

A tak to wszystko wygląda na dzień dzisiejszy

Obrazek Obrazek

Relacje z budowy tego modelu które znalazłem w sieci dotyczą modelu przerabianego i w większości w większej skali, nikt nie pokusił się o budowę i relację z MM w skali 1:100

Tą relację zamieściłem pod kątem modelarzy początkujących a bardzo chcących zbudować jakiś żaglowiec

CDN :)
Ostatnio zmieniony śr lis 29 2017, 21:29 przez chochlik, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzisiaj nowa porcja wiadomości ze stoczni
Oto co udało mi się jeszcze zmontować

Obrazek Obrazek

Jak do tego doszedłem, oto fotorelacja

Dorobiona nadbudówka przykrywająca otwór na pokładzie nr3.W opracowaniu ma być dziura, i tyle, a we wszystkich opracowaniach jest przykryta tak jak u mnie

Obrazek

Drabinki, dolne z wycinanki a górne po przycięciu tak aby pasowały do ścianek

Obrazek

Podczas montażu barierek okazało się że barierka nr67 jest za długa, no i za wysoka bo wyższa aniżeli burty, części 35 to wewnętrzne strony burt, należy je poszerzyć tak jak narysowałem jednym końcem o 3mm

Obrazek

oczywiście wcześniej należy przerobić burty zewnętrzne, tak jak narysowałem, też o te 3mm (zdjęcie tych burt od wewnątrz) ponieważ wcześniej nie byłem świadomy tego błędu więc u mnie barierka pozostanie wyższa, trudno się mówi.

Obrazek

Kozły z kołkownicami robiłem wiercąc wiertłem 0,5mm tym patentem który zapamiętałem u innego modelarza.
Karton 1,5mm utwardzony cyjanopanem po krawędziach, potem wiercenie i szlifowanie otworów z obu stron.
Tą samą metodą będę robił jufersy z otworami

Obrazek

CDN
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Widzę, że próbujesz wycisnąć z tego modelu ile się da. Fajnie to wygląda. Obserwuję dalej :)
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Zapowiada się świetny model. Chętnie pokibicuję. Powodzenia!.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam wszystkich zainteresowanych :D

Faktycznie staram się z niego wycisnąć co się da.

Dzisiaj problemów ciąg dalszy, bo zacząłem sklejać działa pierwsze na próbę i zaczęło się :(

Tak to wygląda w instrukcji

Obrazek

a tak w wycinance

Obrazek jak widać od pokładu do osi lufy jest jakieś 6mm

a tymczasem.. Obrazek nadburcia od strony wewnętrznej zaznaczyłem tą wysokość 6mm, jak widać wszystkie nadburcia należy podwyższyć min 3mm, a tym samym podnieść wyżej burty zewnętrzne i resztę dopasować i przerobić.
Tych milimetrów zabraknie na poszyciu dna i tu pole do popisu dla budującego model, jak widać problemów nie zabraknie.


działo wg wycinanki Obrazek musiałem je przerobić usuwając srodkową podporę lufy i opierając lufę bezpośrednio na podstawie
Obrazek Obrazek Obrazek

liczę na to że oglądacze gotowego żaglowca nie zwrócą na ten szczegół uwagi, bo przy tej skali można tego nie zauważyć.

Przy następnych działach obetnę boki obudowy działa, tak aby działo wystawało wyżej, a ten egzemplarz umieszczę tam gdzie nikt go nie zobaczy, czyli pod pokładem nr3 :eek:

Ponieważ po działach zostanie mi do zrobienia takielunek więc mam nadzieję że już więcej niespodzianek nie będzie, ale czas pokaże.

W sieci znalazłem instrukcję budowy tego modelu z drewna autorstwa Luigi Volante, a to jedna ze stron tej instrukcji
Obrazek

Szkoda wielka że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł zrelacjonowania budowy tego modelu, bo wprowadzając z marszu wszystkie te poprawki miałbym mniej stresu dzisiaj.

Jakieś uwagi? zapraszam do omawiania tego co robię, wiem że jakość wykonania nie jest dobrej jakości, ale to nie na konkurs tylko jako instrukcja
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Ostateczna wersja dział wygląda inaczej, lawety to karton 1.5mm z kółkami i lufy na nich, wysokość akurat do osi furt działowych

Obrazek Obrazek

Swoją drogą zastanawia mnie jedno, dlaczego dotąd nikt się nie skarżył na te błędy, czy może wydano różne wersje modelu, a może to ja jestem nie udolny i znajduję problemy tam gdzie ich nie ma?

Teraz jufersy, nakleiłem wycinanki na płótno mocne, gęste z którego kiedyś robiłem żagiel do żaglówki, dzięki temu mogę robić dziurki i szyć wszystko, a część nie rozlatuje się i nie pęka, taki mój patent :)

Obrazek Obrazek

Mam też sposób na wykonanie olinowania, zastosowałem go już przy budowie Niny Kolumba, ale to potem opiszę

CDN
Pozdrawiam kartoniarzy.
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Będzie z czego strzelać na Sylwestra! :D
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Golden Hind 1:100 z MM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Po chwilowej przerwie wracam do pracy przy łani

zrobiłem barkas
Obrazek Obrazek Obrazek

zabrałem się za maszty, robię je z wycinanki, ale rdzeń z drewna, potknąłem się dopiero na marsach na zdjęciu pokazuję niedokładność opracowania podpór
Obrazek Obrazek

więc je zrobiłem na nowo z prawidłowo umiejscowionymi wycięciami

Maszty postawione więc kolej na olinowanie
wanty z nici gr 0.6mm specjalnie zakupionych do tego celu, wyblinki gr 0.2mm nici są gładkie nie muszę ich opalać ani poprawiać, jufersy poszyte i przyklejone na wanty (takie małe oszustwo) mniej kłopotliwy sposób wykonania

Obrazek Obrazek


bukszpryt też z rdzeniem drewnianym
CDN :)
Pozdrawiam kartoniarzy.
JanekLc2
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 28 2016, 16:27

Re: [R] Golden Hind 1:100 z MM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JanekLc2 »

A wybierałem między Golden Hindem i Mayflowerem z mm zamówiłem m ayflowera mam nadzieję że nie będzie większych problemów podczas składania... A swoją drogą bardzo ładnie wygląda twój Golden i się nie mogę diczejac kolejnej części relacj

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R] Golden Hind 1:100 z MM

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam
Po długiej przerwie powracam do tego modelu, bo tak stał nie ukończony na półce jak wyrzut sumienia :)
Skończyłem montaż olinowania stałego i jestem w trakcie prób z szyciem żagli, nigdy tego nie robiłem i nie mam pojęcia jak mi to wyjdzie tym bardziej że i maszyna do szycia to łucznik sprzed 40 lat
Testuję też nowy portal z hostingiem zdjęć
Obrazek Obrazek

Jak widać zmieniłem kształt bocianich gniazd na podobieństwo tych z MAMOLI
a tu żagle
Obrazek
Pozdrawiam zainteresowanych :)
Zapomniałem dodać że ogromną pomocą w budowie tego żaglowca jest forum Koga
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=520&t=2951
Ostatnio zmieniony ndz sty 21 2018, 20:53 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
ODPOWIEDZ