[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Ciepło jak na pustyni w Afryce, ale karawana idzie dalej. Nie wiem, czy dzisiaj przez te upały komuś się chce działać na forum, ja przemogłem się i wstawiam następne fotki. W końcu takie upały to pikuś, w porównaniu z temperaturą, która latem panowała w budce maszynisty. Pomyślcie jaka to musiała być ciężka służba, na takim parowozie. Dzisiaj kolejny etap przy odtwarzaniu właśnie stanowiska pracy załogi parowozu. Zrobiłem taką rurę dookoła kotła z różnym zaworami, głowicą i inżektorem poziomym. Mam dość mgliste pojęcie do czego to służyło. Nazwy elementów sugerują, że miało to związek z parą i pewnie służyło do jej rozdzielania i transportowania do urządzeń, które były nią napędzane lub ogrzewane. Trochę było zabawy z dopasowaniem wszystkiego, by nie było problemów z nałożeniem budki, ale jak widać na ostatnie fotce, dałem radę, nawet miałem milimetr luzu:)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Gratuluję zdjęcia tygodnia! Jak wszedłem na pierwszą stronę to przez chwilę pomyślałem, po co wrzucili zdjęcie prawdziwego parowozu :).
Obrazek
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Gratulacje! Fota na pewno jest warta wyróżnienia i to zarówno ze względu na jakość modelu jak i bardzo ciekawe ujęcie dające wrażenie autentycznego wnętrza parowozu :spoko:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Doody, widzę, że działasz na różnych forach. Ta fotka wnętrza nie należy do szczególnie udanych, światło było kiepskie. Ciężko jest to wnętrze dobrze sfotografować, przez boki pada sporo światła, ale pod daszkiem jest zupełnie ciemno.

Dzisiaj na zachętę tylko jedna fotka, resztę muszę wyselekcjonować i obrobić.

Obrazek
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
mr.jaro
Posty: 568
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Precyzyjny pisze:Ciężko jest to wnętrze dobrze sfotografować, przez boki pada sporo światła, ale pod daszkiem jest zupełnie ciemno.
Mariusz, w takich przypadkach rozjasnij zacienione miejsca modelu swiatlem odbitym od lusterka, kawalka folii aluminiowej, bialej kartki papieru, kawalka styropianu, czy czegos podobnego w neutralnej barwie. Pewnie jako dziecko puszczales lusterkiem "zajaczki", a tutaj identyczna zasada. To prosta i tania metoda, a daje bardziej naturalne efekty, anizeli na przyklad doswietlanie sztucznym swiatlem.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Dzisiaj ciąg dalszy prac przy odtwarzaniu stanowiska pracy załogi parowozu. Jest to dokończenie budowy osprzętu służącego do rozdzielania i transportowania pary, do urządzeń, które były nią napędzane lub ogrzewane.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niech was nie zdziwi, że pod paleniskiem nie ma blachy ryflowanej, która była na zdjęciu w poprzednim wpisie. Zdjęcia zazwyczaj prezentuję w kolejności budowy, ale poprzednie było wyjątkiem, zostało zrobione już po skończeniu wszystkich prac przy budce, a pokazane wcześniej "na zachętę", bo nie miałem czasu na wyselekcjonowanie i obróbkę zgromadzonych zdjęć. W tym miesiącu postaram się dać wszystkie fotki, jakie porobiłem w czasie wakacji.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

W dzisiejszym odcinku prezentuję jak wykonałem prasę smarną, nazywaną też smarotłocznią. Tu urządzenie służy w parowozie do wtłaczania oleju do przewodów, które doprowadzone są do różnych punktów w parowozie, wymagających intensywnego smarowania. Prasa jest zazwyczaj mocno zanieczyszczona olejami i przyklejonym brudem. Na zdjęciach jest widoczna jedna prasa smarna, prawie taka sama jest umieszczona z drugiej strony modelu. Napisałem prawie, bo jest odbiciem lustrzanym. Przepraszam za kurz na modelu, ale dojrzałem go dopiero na ekranie monitora, po zrobieniu zdjęć.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

W następnym odcinku przedstawię jak wykonałem wnętrze budki maszynisty, będzie dużo atrakcyjnych fotek.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Powiedz jeszcze, że ta korbka się obraca w Twoim modelu, to Cię do końca znienawidzę ;)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
januszmk
Posty: 124
Rejestracja: pn lut 14 2011, 19:02
Lokalizacja: Knurów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: januszmk »

Niesamowicie realistycznie odwzorowałeś te elementy ,jakby odlane z żeliwa .Kurz na modelu osobiście mi nie przeszkadza .Przecież to warsztat pracy ;-)
Pozdrawiam Janusz



Ukończone:
Wagon 1Aw
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Jest git! Pełen realizm!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
ODPOWIEDZ