[R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Wityam.
@draccus felerów jest sporo, ale jadę z tematem mimo wszystko.
@januszmk tak korzystałem z laserów (lasera) mam na myśli tylko ostoję, bo reszta to kicha. Ostoja też musiała być poprawiona by można było upchnąć elementy z fotek. Koła wypaliła mi firma DRAFMODEL są o niebo lepsze od Answerowskich.
@kierowniku dzięki za foto ale mam już ją od jakiegoś czasu, lecz i tak było już po ptokach. A tak na marginesie masz może fotki popielnika Okztki?
Widać go na Twojej fotce (drugi plan) ale zbyt kiepsko widać detale. Może ktoś z kolegów posiada?

Pozdrawiam Piotr.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
Dziś fotki przeprojektowanej skrzyni dymnicowej, oraz dalsza część prac nad ostoja.
Obrazek Obrazek Obrazek

Patrząc na te rysunki wnioskuję że wycinanka znowu mija się z tym jak faktycznie wyglądał ten lok.
Obrazek

Oczywiście następne prucie, ale nic to zbieramy doświadczenie. Tak to jest jak najpierw się klei a potem zbiera materiały. A tak na marginesie to patrząc na fotki to na jednych klapa dymnicowa jest płaska na innych wypukła :D trzeba się będzie zdecydować. A tu kolejna fotka z ostoją do poprawki.

Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze jedna sprawa ostoja musi być w tym miejscu przedłużona o jakieś 8mm (patrz fotka)
Obrazek
Aaa to jeszcze nie wszystkie bobole dotyczące ostoi.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

A ja ten rysunek podzieliłem sobie wzdłuż osi symetrii i zrobiłem dwa (wyższy i niższy) – to znacznie ułatwia rozpracowywanie elementów.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
Po dłuższej przerwie jadę dalej z tematem. Pokażę kolejne fotki i bobole związane z ostoja i jej elementami. Niestety nie znam nazewnictwa fachowego więc nazwę je elementami. Patrząc na wcześniejsze fotki ostoji można porównać zmiany jakie dokonałem.
Obrazek Obrazek

Na drugiej fotce widać że należy przykleić element zaznaczony bo odbijacz wózka musi mieć się o co oprzeć :D
Teraz jeszcze resory i podpory kotła, które też różnią się od wycinankowych.
Obrazek Obrazek Obrazek

To tyle na dziś.
Awatar użytkownika
Dombrek
Posty: 6
Rejestracja: pn sie 25 2008, 8:34
Lokalizacja: Chełm

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dombrek »

Bardzo ładnie Ci to idzie. Sam buduję pomalutku Okz. Nie chciałbyś się pozbyć wycinankowej ostoi? bo widzę że moją będę musiał zacząć od nowa... ;)
Halicz

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

klint pisze:Witam.
....Pokażę kolejne fotki i bobole związane z ostoja i jej elementami....
Witaj klincie :-)
Forum podpatruję od dawna i widziałem już wiele relacji z budowy taboru kolejowego ale:

Co to są według ciebie "babole" -czy elementy niezgodne z oryginałem, czy elementy niesklejalne ?

Czy po prostu nie można skleić modelu ot tak i pokazać co i jak się zrobiło(oczywiście nie mam nic przeciwko własnej inwencji bo im jej więcej tym lepiej), prawie za każdym razem sklejanie przechodzi w aferę i robi się wielkie halo że tu coś nie pasuje a tam coś odwrotnie zaprojektowane, a ten to pomalował model ze go spod farby nie widać :-).
Uważam że forum jest po to aby dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem modelarskim i cieszyć się z zabawy, jaką jest modelarstwo.

Z tego co wiem model był opracowany 16 lat temu, kiedy jeszcze nie było dostępnych planów ostoi, ani zdjęć kolegi Mawerick tego parowozu.
Materiałem wyjściowym był plan zamieszczony w Modelarzu oraz nieliczne fotki z netu, więc nie ma co za wiele się spodziewać, choć model trzyma wysoki poziom co do wyglądu ogólnego(bez wnikania w szczegóły).
Pozdrawiam serdecznie i obserwuję :-)
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witam.
@Dombrek ostoja z mojej wycinanki wylądowała w koszu na śmieci.

@Halicz pozwolę sobie na mała dygresję, a mianowicie- jeśli kleisz skrzynie wodną ileś czasu a potem okazuje się że wlot przez który powinno przejść cięgno nawrotnika mija się o około 1cm i detal ten jest do d.......y. Mało jeśli dymnica też jest za krótka. Wózki przedni i tylni też powinny mieć po jednym odbijaczu, bo mnie z dwoma nie mieszczą się w ostoi, że dyszle tez odbiegają od tego co widać na fotkach. Co mam podać więcej przykładów.
Że model opracowany był 16 lat temu nie zmienia faktu że na fotkach widać te elementy i nie trzeba być wielkim projektantem którym ja nie jestem, a mimo tego są w moim modelu.
Ja bawię się swoją wycinanką i daję radę, jeśli jest coś sknocone to robię po mojemu ( fotki) i tyle. A to co pokazuję jest po to by innym oszczędzić czasu i nerwów innym. A tak na marginesie to ja wkładam dużo własnej inicjatywy w ten model i nic nie jest mnie w stanie zniechęcić (błędy) żadnego HALO z mojej strony pod adresem projektanta, wydawcy nie było. Po prostu opisuję to co widzę podczas prac nad moją Okzetka. Myślę że wyjaśniliśmy sobie co miałem na myśli używając słowa "bobol" Tak to się naprodukowałem :lol:

Pozdrawiam Piotr.
Halicz

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

No coś nie coś mi się rozjaśniło, tylko w takim razie po co tobie wycinanka skoro wszystko robisz od nowa ? :-), nie lepiej zbudować model od podstaw niż robić 2 x to samo, tyle że drugim razem poprawnie ?
Nie denerwuj się, właśnie dla tego pytałem o te "babole", bo jak wywaliłeś ostoję z wycinanki do kosza to znaczy że zrobiłeś nową od podstaw a skoro potrafisz to zrobić to i z resztą też poradzisz.
Osobiście proponuję wywalić wycinankę do kosza całą i będzie super relacja bez wskazywania "baboli" bo to troszkę denerwujące jest gdyż chcąc skleić ten model nie wiem cz jest niesklejalny czy merytorycznie do kitu, i czy w ogóle warto kupować ta wycinankę.
Pozdrawiam serdecznie :-)
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

@Halicz z mojej strony koniec tematu.
Halicz

Re: [R] Parowóz Okz32 1:25 /ANSWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Halicz »

Jasne, dziękuję za wsparcie, spróbuję z SM42 z Answera :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)
ODPOWIEDZ