[R/G] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

[R/G] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!
Pora rozpocząć nową relację.

Tematem będzie poczciwy autosan w wersji H9 21 skala 1:43, opracowanie modelu: Bartłomiej Kołek. Model zawiera części na 6 arkuszach kartonu A4 oraz 2 arkuszach offsetu, kolejne 6 stron zajmuje krótki rys historyczny, opis budowy oraz rysunki montażowe. Jak na skalę jest on dość szczegółowy i zawiera sporo bardzo małych części.
Na początek okładka.
Obrazek
Budowę rozpocząłem zgodnie z zaleceniem autora, od złożenia szkieletu. Jak na skale konstrukcja jest bardzo rozbudowana i sporo w niej "dziobania" nożem. Najważniejsze jednak, że jest idealnie spasowana.
Obrazek
Obrazek Obrazek

Dość skomplikowaną operacja było odpowiednie uformowanie i wklejenie podłogi. Autor przewidział wykonanie jej z jednego elementu, a miejsca cieć nie był oznaczone. Po odpowidnim uformowaniu podłoga pasowała idealnie na szkielet.
Obrazek Obrazek Obrazek

Do wklejenia użyłem kleju uniwersalnego(wodny odradzam) i tylko po bokach całej podłogi. Obrazek

Jak na razie wszystkie części pasują i budowa przebiega bardzo przyjemnie. Miałem jedna wątpliwość wklejając panel przed kierownicą. Kształt uformowania części był określony ale mikroskopijny rysunek montażowy niestety mi nie pomógł. Wkleiłem go zatem w jedynie(jak mi się wydaje) możliwy sposób.
Obrazek Obrazek
Powoli uzupełniam elementy wnętrza autobusu. Sporo będzie elementów ruro podobnych o średnicy 0,5 mm, 0,8 mm i trzeba będzie zaopatrzyć się w drut cynowy...
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony ndz wrz 25 2016, 18:20 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

To lubię! Paweł - masz we mnie stałego widza :)
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Żeby dodać pikantności relacji polecam obejrzeć ten filmik Prawdziwi miłośnicy autobusów
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 850
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 107

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Paweł
Sam miałem ochotę na ten model w jakiejś niedookreślonej przyszłości ale w 1:25. Cieszę się, że się za niego zabrałeś. Twoje uwagi i przetarcie szlaku mogą być kluczowe dla mnie. Trzymam kciuki i podglądam :D
Awatar użytkownika
messer
Posty: 705
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 16

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Również posiadam ten model w wersji "płaskiej" więc chętnie podejrzę jak forumowy specjalista od autobusów go skleja.
WALDAS
Posty: 101
Rejestracja: ndz lip 27 2008, 23:14
Lokalizacja: CZŁUCHÓW
x 1

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WALDAS »

Klimaty tamtych lat , gdzie wy takie modele trafiacie?. W mojej okolicy nie ma nawet takiego sklepu na szukanie w necie nie mam za wiele czasu. Jestem kierowcą bywam pewnie w miejscach gdzie bywają takie, ale nie znam miejsc a tym bardziej czasu na szukanie sklepu. Za to z przyjemnością oglądam Wasze modele. Czasami coś sklejam długo to trwa ale poziomem nie dorównuje. Czekam na dalszą relację.
SZAD
Posty: 196
Rejestracja: ndz maja 24 2009, 10:04
Lokalizacja: Kraków-Bielany
x 10

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZAD »

Też sobie popatrzę, bo autobus to nic innego jak samochód ciężarowy dostosowany do przewozu osób.
A do tego to on jest nasz, a nie obcy
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć Chłopaki!
Fajnie, że do mnie wpadliście tak licznie. Tylko.... gdzie ja Was wszystkich posadzę? ;-)

Faktycznie pierwszy raz robię coś w sakli 1:43 i sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie? To opracowanie ma potencjał i może okazać się dobrą baza wyjściową pod skalę 1:25. Niestety opracowanie spodu modelu nie przysporzy autorowi "chwały".
Obrazek
Trzeba będzie coś wykombinować i pomazać farbą.

WALDAS, ja też nie mam zbyt dużo czasu na modelarstwo i pewnie jak większość kolegów dłubie późnym wieczorem. Zakupy tylko przez internet... :lol:

SZAD, niestrudzony budowniczy pojazdów ciężkich maści wszelkiej, a zaopatrzyłeś się już w vozidlo vodu?? :D
Obrazek Obrazek

Dzisiaj niewiele, bowiem tylko dwa elementy. Boczne panele grzewcze. Długie wąskie pasy: cz. 9 i cz.10 doklejone do podłogi. Gdyby były już zamocowane burty, pewnie ich montaż nie stanowił by problemu. Najpierw części 9a i cześć 10a należy dokleić do podłogi stroną zadrukowaną!
Obrazek
Ja następnie dokleiłem panele tylko krawędzią dolną do podłoża. Ta metoda wydała mi się najpewniejsza, by nic się nie pofałdowało. Jakoś to wyszło.
Obrazek Obrazek

To było by na razie tyle.

Pozdrawiam!
Paweł
Ostatnio zmieniony ndz kwie 24 2016, 9:03 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
SZAD
Posty: 196
Rejestracja: ndz maja 24 2009, 10:04
Lokalizacja: Kraków-Bielany
x 10

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZAD »

No nie! wozidło wódy?
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 416
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 104

Re: [R] AUTOSAN H9 21, ORLIK 1:43

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć Chłopaki!

Po krótkiej przerwie czas na aktualizację. Coś tam podłubałem, chociaż baz szaleństwa. Zacząłem od stanowiska kierowcy. Jak na skalę to jest to opracowanie dosyć szczegółowe. Na fotel kierowcy przypada ponad 20 elementów. Myślę, że wyszło chyba nieźle.
Obrazek Obrazek
Kierownicę wykonałem z drutu 0,7mm. Chociaż autor przewidział drut 0,5mm, to ta drobna różnica w wymiarze chyba nie rzuca się w oczy.
Obrazek Obrazek
A tak wygląda to po osadzeniu na swoim miejscu.
Obrazek Obrazek
Skoro kierowca ma gdzie usiąść, to czas na pasażerów. zacząłem od "loży szyderców" :zeby:
Obrazek Obrazek
No i całość.
Obrazek
Teraz czeka mnie przeprawa z resztą siedzeń...
Tymczasem pozdrawiam!
Paweł
ODPOWIEDZ