[R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

[R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Rozpoczynam nową relację - tym razem padło na samolot znajdujący się kompletnie poza moimi zainteresowaniami historycznymi. Znany model znanego autora - Vindicator z Kartonowej Kolekcji i nazwisko Pawła Mistewicza mówią same za siebie. Sklejanie Vindicatora chcę bardziej potraktować jako formę odpoczynku od innych rozpoczętych modeli.
Jak do tej pory ( w ciągu niecałego miesiąca) udało mi się wykonać praktycznie całą kabinę załogi. Wszystkie detale świetnie pasują. Jedyny problem, dość mocno dający się we znaki to jakość kartonu, na którym model został wydrukowany. Wykonanie wszelkich elementów zwijanych to masakra - karton się strasznie rozwarstwia; niewiele ułatwia tutaj użycie BCG. Ogólnie model ma być wykonany w standardzie; być może trochę zwaloryzuję silnik.
Tymczasem kilka zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Są chęci do klejenia, więc jest kolejna aktualizacja. Kabina załogi została oklejona pokryciem wewnętrznym i zewnętrznym oraz dokleiłem po segmencie kadłuba przed i za kabiną. Przy oklejaniu kabiny pokryciem zewnętrznym najpierw obie połowy połączyłem sklejkami, a następnie całością okleiłem kadłub.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Dalszy ciąg relacji. Mam doklejony ogon oraz wykonaną owiewkę kabiny. Tu się trochę namęczyłem, głównie przez kiepski karton - nawet przy delikatnym walcowaniu opadał druk z elementów owiewki. Widać też trochę wymęczony wiatrochron. Celownik wykonany z igły lekarskiej. Rozpocząłem także budowę skrzydła. Takie rozwiązanie szkieletu płata jak w tym modelu bardzo mi odpowiada - wręgi są tam, gdzie powinny być.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Tymczasem pracę przy modelu dalej trwają - rozpocząłem montaż skrzydła. Na razie okleiłem pokryciem centropłat, a w nim dorobiłem reflektor. Kolejny będzie w lewym skrzydle.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Model się mocno zażółcił - co mi bardzo odpowiada. Zasadnicze części skrzydła sklejone i zamontowane do kadłuba. Bardzo podoba mi się rozwiązanie szkieletu w Vindicatorze ( o czym już wspominałem). Kartonowe pokrycie szkieletu z jednej strony go usztywnia, z drugiej zaś stanowi podposzycie zasadniczych części płata. Poza tym wszystko świetnie pasuje. Jestem naprawdę pod wrażeniem.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Budowa skrzydeł zakończona. Trochę wymęczone końcówki skrzydeł - liczę na to, że zniweluję to lakierowaniem. Klapy na razie jako samodzielne elementy, zostaną przyklejone dopiero po wykonaniu podwozia. Widać jeszcze miejscami braki w retuszu. Światła pozycyjne wykonane z tworzywa o odpowiedniej barwie.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Klejenie na najwyższym poziomie. Zaciekawiony wygoglałem, czy ten samolot brał udział w wojnie i okazuje się, że miał nawet epizod w bitwie o Midway.
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Kolejny etap budowy za mną - usterzenie gotowe. Na ostatnim zdjęciu widać początek prac nad silnikiem ( na razie osłona ).

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 712
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Czas na kolejną aktualizację - tym razem silnik. Miało być z fajerwerkami, ale jak założyłem osłonę na cylindry to zobaczyłem, że niewiele będzie widać. Dlatego, poza ożebrowaniem z cyny o średnicy 0,25 mm, dorobiłem tylko przewody zapłonowe. Na zdjęciach próbne cylindry ( zrobiłem ich w sumie o 1/3 więcej niż potrzeba - aby móc wybrać najlepsze), gotowy silnik przed założeniem osłony oraz cały płatowiec z silnikiem.
Osłona silnika nie wygląda najlepiej, przesadziłem miejscami z formowaniem - mam nadzieję, że uda mi się lakierowaniem naprawić wszystkie niedociągnięcia.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Vought SB2U "Vindicator" Kartonowa Kolekcja 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Cześć kolego.Model bardzo ładnie i czysto klejony.Podglądam z ogromną ciekawością ,ponieważ mam go również w planach jako jeden z ładniejszych samolotów tamtego okresu.Praca bardzo mi się podoba.Napisz czy i czym gruntowałeś arkusze przed klejeniem i jaki to miało wpływ na druk wycinanki.Pozdrawiam Jacek :papa:
ODPOWIEDZ