[R/G]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Tak, też przeszło mi to przez myśl..Tyle że kartka A4 jest krótsza o ok 5 cm od burty "ciągnika". Mam już pewien pomysł jak to rozwiązać ale to dopiero "wyjdzie w praniu" podczas przymiarek dachu. Nie mniej dzięki za pomysł... :)
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

pawelelka77 pisze: pt lut 16 2018, 10:50 Tyle że kartka A4 jest krótsza o ok 5 cm od burty "ciągnika".
A po przekątnej też by nie wystarczyło miejsca?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł... Nie wymyślaj... :) Blok techniczny można kupić w formacie A3 :)
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!


Na początek:
Heniu, drukowanie dachu po przekątnej było by dobrym pomysłem przy skali o połowę mniejszej.W tej skali dach “ciągnika” ma szerokość ok. 10,5cm i długość jakieś 37cm. Oczywiście można go wydrukować na formacie A3 i pewnie też tak zrobię...

Kilka wolnych dni od pracy poświęciłem na podgonienie busika. Chociaż nie powinien to być kolejny etap budowy, to nie mogłem powstrzymać się od złożenia przegubu. Jak zwykle dokonałem kilku przeróbek. Wycinankową szarą opończę zmieniłem na barwiony “czarny” brystol (170). Myślę, że ten kolor jest bardziej “gumowy”... Z drutów 2,5 uzyskałem poręcze, a z barwionego srebrnego kartonu dodałem tu i ówdzie aluminiowe listwy. Jak to wyszło, to już oceńcie sami...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To było by na razie tyle.
Pozdrawiam!

Paweł
Ostatnio zmieniony ndz maja 06 2018, 18:50 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2722
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Gumiak jak żywy. :spoko:
Robiłeś "harmonijkę" i zaginałeś, czy sklejałeś ze złożonych na pół pasków czy jak...? Naprawdę realistycznie wygląda.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Bosman
Posty: 121
Rejestracja: śr lip 18 2007, 18:53
Lokalizacja: centralna Polska

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bosman »

Gdyby nie brak przodka i kółek chciało by się wleźć do środeczka. Luźno i nie ma tłoku.... Harmonijka jak żywa
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Moja córcia Zofia (zagorzałą fanka Ikarusów) kazała przekazać, ze bardzo się jej model podobuje :)
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć Chłopaki!
Harmonijka jest zaginana pasek po pasku. Wcześniej jednak, zgodnie z projektem wykonałem nacięcia tak by uformować te ciasne łuki. Nie wiem czy nie zastosowałem zbyt grubego kartonu, bo harmonijka jest dość sztywna...ale też nie ma tendencji do opadania.

Viking, podziękuję Swojej córci za dobre słowo;-) Swoją drogą lada dzień wycofają Wam ostatnie Ikarusy i wtedy będzie naprawdę niepocieszona...Będziesz musiał jeździć z Nią do Częstochowy...:-))
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć!

Prace przy sekcji II ikarusa zostały zawieszone do momentu montażu opończy. Drzwi, kasowniki oraz pokrywy dachowe również zainstaluję później, by nie utrudniały instalacji przegubu.
Czas zatem na budowę sekcji I, czyli ciągnika.
Dzisiaj może mniej ciekawy etap - spód autobusu.
Autor opracowania nie zagłębiał się w szczegóły anatomiczne pojazdu (a szkoda... :evil: ) i pozostawił czarną płytę. Przy tej skali “aż się prosi” o choćby symboliczne odwzorowanie podwozia...
Obrazek
W związku z powyższym, korzystając z ogólnie dostępnych źródeł nieco uplastyczniłem tę część pojazdu. Oczywiście zastosowałem spore uproszczenia wymuszone m.in.szkieletem podłogi i zdaję sobie sprawę, że daleko im do oryginału.

Do budowy wykorzystałem laserki, które bardzo przyspieszają pracę i jak na razie pasują idealnie.
W spodniej płycie wyciąłem otwory, tak by można było zamontować silnik i podwozie. Nie wycinałem przestrzeni między szkieletem, gdzie przypadają półki na akumulatory.
Obrazek Obrazek Obrazek

Może kiedyś autor opracowania biorąc na warsztat wersję 260 sam coś wykombinuje.... :zeby:

Reszta, to już inwencja własna na podstawie skąpych zdjęć oryginału. Z przodu pojazdu umieściłem butle z powietrzem,
Obrazek
potem zamontowałem chłodnicę i silnik, pozostawiając z boku miejsce na tłumik i wydech(na tym etapie wklejenie ich mogło by utrudnić przymocowanie burty)
Obrazek
następna była obudowa sprzęgła i tylny most z poduszkami. Myślę, że wyszło to znośnie.
Obrazek Obrazek
Dla tych, którzy noszą się z zamiarem budowy ikarusa i zastanawiają się czy będzie miejsce dla takiej ilości kartonu na półce.. wrzucam fotkę.
Obrazek
Około 67cm długość...

Tymczasem pozdrawiam!

Paweł
Ostatnio zmieniony ndz maja 06 2018, 18:53 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R]Ikarus 280, 1/25, ANGRAF

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Dzisiaj mała aktualizacja. Drobiazg ale charakterystyczny dla ikarusa 280 - pas przedni ze światłami. Tak jak już pisałem wcześniej po obejrzeniu fotek gotowego modelu doszedłem do wniosku, że ściana czołowa wymaga przeróbki, bo coś w niej nie gra.
Obrazek
(Mam nadzieję, że autor nie będzie miał mi za złe wykorzystanie jego zdjęcia)
Po sprawdzeniu oryginalnych wymiarów wyszło, że ramka z pasem jest za wąska o ponad pół centymetra. Tym samym rozstaw świateł również musiałem zmienić. Cokoły, na których były osadzone lampy także zmieniłem. Te, które zaproponował autor zupełnie mi nie pasowały.
Pewnej korekcie również musiały ulec podcięcia we wręgach ściany czołowej. Z oryginalnej wycinanki zachowałem laserowo wyciętą atrapę i symbol 280.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Parę elementów przybyło także na "pokładzie". Teraz czas na burty...
Obrazek

Pozdrawiam!

Paweł
Ostatnio zmieniony ndz maja 06 2018, 18:55 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ