[R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Tez posiadam ten klej i uzywam od czasu do czasu. I rowniez uwazam ze to najlepszy na rynku klej do przezroczystycz elementow. Po posmarowaniu i przeschnieciu, element smarowany zachowuje sie jakby byl samoprzylepny. Nic nie wycieka, a jak juz zlapie to dosc mocno trzyma, bo robilem testy. Jezeli chodzi o ramki to mozna probowac butaprenem, ale przy drobnych czesciach typu szklo celownika, przezroczyste elementy przyklejane do innych przezroczystych, wspomniany przez Zbyszka klej, nie ma sobie rownych. Cena to ok 25zl, o ile dobrze pamietam, ale starczy go na dosc dlugo.
Ja uzywam do ramek tasmy dwustronnej, z tym, ze przed przyklejeniem ramki, cieniuje karton do polowy jego grubosci.
Powodzenia w dalszej pracy nad zero.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Ha!

Dowiedziałem się nawet więcej, niż się spodziewałem. No i jestem nawet zadowolony, że odkryłem dla siebie na nowo Amerykę dochodząc do wniosku, żeby użyć do ramek po prostu butaprenu.
Dziękuję także za podsunięcie rozwiązań alternatywnych - pewnie przetestuję jeszcze w tym modelu.

laszlik: legendy o konieczności posmarowania butaprenem obydwóch łączonych powierzchni wzięły się od ludzi: a) ślepo wierzących w instrukcje obsługi, b) używających nowoczesnych, nieśmierdzących, unijnych, bezpiecznych "butaprenów". Sam wiem jak to działa bo sam kleję całe arkusze wręg na tekturę np. pattexem. On po prostu nie śmierdzi i przy pracach wielkopowierzchniowych jest to wygodne. Tylko, że cienka warstwa tego kleju położona na papier / tekturę jest natychmiast sucha... Przy precyzyjnej pracy jesteśmy niestety cały czas zmuszeni do wdychania toluenu, acetonu i benzyn lekkich :))

A i jestem lekko zażenowany zdjęciem na głównej. Uważam, że sterówka Grzegorza, albo gondole rowina są dużo ładniejsze.

Pozdrawiam!
Bes.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zgadzam się w 100% z punktem a) jak i b). I już wcześniej nawet do tego doszedłem.
Nie bądź zażenowany zdjęciem na głównej. To znaczy że ktoś Ci kibicuje i cieszy się że kleisz i pokazujesz. To nawet nie moja sprawka, tylko działania izby wyższej, więc tym bardziej powód do dumy.
Ja na przykład nigdy nie miałem zdjęcia z budowy modelu na głównej, także wiesz, szacuneczek nie? :cool:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

No to dobra, już dobra.
Jest OK to kleję dalej.

Zamówiłem ten klej microscale, dziś rano kurier uroczyście wręczył mi paczuszkę z różnymi farbkami, pierdółkami i TYM klejem.
I co? I zapomniałem tego zabrać do domu jak wychodziłem z roboty, więc jest kontynuacja z zawierania bliższej znajomości z technikami butaprenowymi.
A szklarnia w tym samolocie jest niebagatelna:

Obrazek

Mam zdjęcie wiatrochronu z początku pracy, żeby nie było, że są potrzebne jakieś czary do połączenia go z odsuwaną częścią owiewki. Pasuje wszystko idealnie ;)

Obrazek

Część odsuwana jest w zasadzie tylko przyłożona na styk do wiatrochronu i delikatnie chwycone razem na dole punktowo. To pokazuje, że firmowe szkło, oprócz tego, że jest nieprzejrzyste i jakieś takie chropowate to kształt ma idealny do ramek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sorki za dużo zdjęć ale się nie mogłem zdecydować. Może to nie jest jeszcze poziom jakiego bym sobie życzył, ale jestem tak zupełnie prywatnie sam z siebie zadowolony.

Pozdrawiam i do następnego ;)
BES.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Polakierowanie szyb połyskiem (emalia) zawsze poprawiało wygląd halowskich wytłoczek. Szkoda, że już od środka tego nie zrobisz.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Podoba mi się Twoja praca. Bestialsko - na podstawie ostatnich Twoich podejść do modeli każdy powinien zrozumieć co znaczy dobrze opracowany model :) Zwłaszcza każdy "projektant" :) Potrafisz sklejać modele, gorzej jest z gniotami... Ale to tak masz nie tylko TY - ja również :) Nie okładka świadczy o modelu... ;)
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 390
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 25

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Fantastyczna robota! :spoko:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Przyglądam się, przyglądam... I jest dobrze. Szklarnia to dla mnie osobiście najtrudniejsza część modelu samolotu. A tu jest naprawdę ładnie wykonana.
Kibicuje dalej.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 250
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 100

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Heej.

Mam ogonek, nie wiem dlaczego ale tempo spadło.
Ale najpierw:
@Sicore: Nie wiedziałem i nie planowałem. Czy jak zrobię to tylko od zewnątrz to nie narobię bigosu?
@Witek: Tak, ten model jest świetny. Ale sam nie wiem co sądzić o "gniotach" bo czasem w Internecie pojawiają się zdjęcia estetycznie sklejonych różnych wynalazków.
@Zbyszek: Nie do końca fantastyczna, vide prawy kadłubowy kaem.
@QN: Dziękuję. Ale czystość do poprawy - zadziory, paprochy itp. Bo stare chińskie przysłowie mówi: "In makro veritas".

Mimo dość pancernego szkieletu i bardzo małej tolerancji na błędy musiałem ciachać szkielet statecznika, żeby idealnie zgrać ster z końcem kadłuba. Wyszło spoko.
Natomiast wymordowałem oprofilowanie kadłub - statecznik. Zawiodła mnie wyobraźnia przestrzenna. Pogniecione elementy ratowałem metodą, którą sobie odkryłem jakiś czas temu do wytłaczania - na klocku styroduru. Trzeba dokładnie dobrać kształt narzędzia wytłaczającego! Styrodur najpierw jest miękki i ustępliwy a po paru ruchach przyjmuje kształt narzędzia i tworzy swego rodzaju kopyto.
Dorobiłem też światło pozycyjne na końcu kadłuba. Skomplikowana konstrukcja z kulki pochłaniającej wilgoć i folii z opakowania po jakimś kleju wytłaczanej na gorąco wykałaczką. I nic z tego gołym okiem nie widać. To chyba będzie jedyna rzecz ponad ten mój absolutny wycinankowy standard ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrówki
BES.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] Myśliwiec Pokładowy Marynarki Typ 0. Kartonowy Arsenał 1/33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Fantastycznie! Poza „wszystkim“ urzeka mnie czystość klejenia – tzn. żadne widoczne popaprania klejem. Czy to przede wszystkim sprawa „właściwego kleju” czy też techniki klejenia, tzn. doświadczenia i spokojnych rąk?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ