[R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 391
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

ZbiG pisze: ndz mar 17 2019, 18:29 "PATTEX uniwersal", rozrzedzony KSYLENEM do konsystencji rzadkiego kisielu jest jednak bezkonkurencyjny.
O widzisz, nie wiedziałem o tym Ksylenie, a to cenna podpowiedź. Generalnie te wszystkie kleje są jak dla mnie za gęste. Nakładanie takiego gluta w miejsca, które wymaga precyzji, staje się przez to niemożliwe. Popróbuję z rozcieńczaniem.
ZbiG pisze: ndz mar 17 2019, 18:29 Tak a'propos: - wstawiłeś ciężarek do dzióbka? Jakoś w Twojej relcji dopatrzeć się tego nie mogłem. A z moich ustaleń wynika, iż bez ciężarka tego nasz miguś na doopce koniecznie będzie chciał siedzieć...
Na razie nie wstawiłem, a też się obawiam, że model będzie miał skłonność lecieć na d...pkę :mrgreen: Między innymi z tego powodu wstrzymuję się na razie z przyklejeniem dwóch pierwszych segmentów.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ZbiG
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16 2019, 17:15

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbiG »

Bardzo jestem ciekaw wyników Twoich doświadczeń z tym rozrzedzonym Pattexem. Kilku osobom ten sposób bardzo się spodobał.
Pattex stosuję ze względu na jego jakość - nie przeżera on kartonu i w związku z tym nie robi brązowych plam na wylot tak, jak jest to w przypadku butaprenu f-my "Dragon".
I - jeszcze jedno: Pattex, pomimo początkowo silnej woni (ksylen!) - śmierdzi (w miarę!) intensywnie, ale krótko - maksymalnie do godziny czasu po klejeniu; ksylen albowiem bardzo szybko się ulatnia, natomiast Dragon po jego użyciu potrafi śmierdzieć tygodniami.
PS: - ten rozrzedzony specyfik rozprowadzam głównie pędzlem, który trzymam w buteleczce z ksylenem. PRZED każdym smarowaniem pędzel wyciskam w szmatkę, zaś po użyciu pędzelek wstawiam do buteleczki nie czyszcząc go. Ksylen w buteleczce z biegiem czasu gęstnieje od resztek kleju z pędzelka i ulatnia się w stopniu bardzo znikomym tak, iż nie jest on w mieszkaniu w ogóle wyczuwalny.
ZbiG
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16 2019, 17:15

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbiG »

Przepraszam; - czy można dowiedzieć się, co spowodowało przerwę w tak pięknie rozpoczętej relacji? Trochę się niepokoję...
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 391
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

ZbiG-u - spokojnie, nic złego się nie dzieje. W tygodniu nie kleję, bo muszę w pocie czoła zarabiać na życie, jak wracam do domu po 12 godzinach to mam poczucie, że ten drapieżny kapitalizm wyssał ze mnie całą życiową energię... :-? Kleję więc tylko w weekendy, a że wiosna przyszła to i żona żyć nie daje, wygania do roboty w ogrodzie... :lol:

Zagrzebałem się w kabinie. Jeszcze nie bardzo mam co pokazywać. Jest już gotowy i wklejony fotel, drążek sterowy, tablica przyrządów, osłona nad tablicą, jeszcze tylko zrobię celownik i kabina będzie gotowa do zamknięcia. Wyposażenie kabiny robię w standardzie - żadnych dodatków, żadnych przeróbek. Nie ma się więc specjalnie czym chwalić. Ale, żeby nie było pustych przebiegów, pokażę chociaż dwie fotki:

Obrazek

Obrazek

Tu mała uwaga do tablicy przyrządów. Jak widać na zdjęciu jest ona podklejona tekturą 0,5 mm, bo tak to było oznaczone w projekcie. Ale mam wątpliwość, czy na pewno powinna być podklejana. Okazało się bowiem, że od góry osłona tablicy nie zakrywa w całości jej krawędzi, właśnie o te 0,5 mm tablica wystaje spod osłony. Żeby ją schować pod osłonę, musiałem nieco zwiększyć wycięcie w osłonie. Mam jeszcze wycinankę z Mig-iem 21 SMT (to jest praktycznie ten sam projekt) i tam autor nie oznaczył tablicy do podklejenia. Wydaje się zatem, że to podklejenie jest zbędne i rekomenduję, by z podklejania zrezygnować. Zegary są podklejone folią, ale na zdjęciu tego nie widać. Zresztą po zamknięciu kabiny większości popierdółek i tak by nie było widać :haha:, dlatego wyposażenie robię tak, jak wycinanka zakłada. Stopień detalizacji kabiny w wycinance jakoś efektownością nie poraża, ale ja właśnie dokładnie taki lubię.

Mam już też gotową osłonę kabiny, ale praca przy niej kosztowała mnie dużo nerwów. Zastosowałem gotową osłonę od Answer-a (ta od GPM-u się nie nadaje, bo tylna część w MiG-u GPM jest inaczej zaprojektowana - do modelu z Answer-a tył osłony jest po prostu za krótki). Tym razem ramki spróbowałem przykleić na taśmę dwustronną. Metoda, jak się przekonałem, ma potencjał. W każdym razie ja jestem zadowolony, przynajmniej tym razem nie upaprałem osłony klejem. Natomiast pozycjonowanie ramek, gdzie nie ma żadnych wyraźnych punktów odniesienia, docinanie folii - nie wiadomo, czym lepiej: nożyczkami, nożykiem, żyletką? - w powietrzu, uginającą się na wszystkie strony... eeehhh... to była droga przez mękę. Dużo się jeszcze muszę nauczyć :-? Ale jakoś jednak sobie poradziłem, osłona wygląda znośnie. Nie wiem jeszcze tylko jak i czym tę osłonę przykleić tylną krawędzią do garbu, bo tam to idzie na styk. Trzeba będzie pogłówkować. :roll:

No, ale o tym już w następnym odcinku, mam nadzieję, że w najbliższy weekend.
Ostatnio zmieniony ndz mar 20 2022, 13:44 przez ZbyszekS, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ZbiG
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16 2019, 17:15

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbiG »

Hmmm... - fotel zrobiłem tak samo, jak Ty. I - jak Ty - nie jestem zwolennikiem wyposażania kokpitu w pierdyliony elementów. Tablica z zegarami: nie podklejałem, a do do każdego "oczka" zapuściłem nieco gęstego lakieru "Nitro" i szkiełka się trochę świecą, chociaż... - to i tak potrzebne, jak rybie rower. Kopułkę prawdopodobnie zaadoptuję od jakiegoś innego modelu. Ciężarki (dwie kostki ołowiu) na dziobie wkleiłem na butapren poprzez dziurę w pierwszym wręgu - tuż przy komorze przedniego podwozia. Stożek, któren gotowy jest, przykleję na końcu; ma on bowiem zaskakującą tendencję do dziobania we wszystko, co napotka na swej drodze. Skleiłem również szkielety płatów z wnękami na podwozie główne. Tylko te druty... - nie przekonują mię one absolutnie, a nie chciało mi się przerabiać tego na dźwigary.
A'propos czasu: jestem już na emeryturze, więc tego czasu powinno być jakby więcej. Powinno. Ale nie jest!
Samo życie...
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 391
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

ZbiG pisze: wt kwie 02 2019, 6:58 A'propos czasu: jestem już na emeryturze, więc tego czasu powinno być jakby więcej. Powinno. Ale nie jest!
Samo życie...
No właśnie - obserwuję ten zdumiewający fenomen od lat u taty i teścia... :-?

Wróćmy do modelu. Zakończyłem wreszcie prace przy kabinie - jest już zamknięta owiewką. Uffffff... To był bodaj najtrudniejszy dla mnie etap i wyszło - oględnie mówiąc - tak sobie. Ale po kolei. Rzut oka do wyposażonej kabiny przed jej zamknięciem:

Obrazek

I przygotowana osłona kabiny:

Obrazek

Jak już wcześniej pisałem, osłona sprawiła mi wiele kłopotów, bo brakuje mi techniki i wprawy - to była wielka, nerwowa improwizacja. Niestety, nie wszystko poszło jak trzeba, nie udało mi się uzyskać idealnej symetrii podczas przyklejania ramek, ale jak bardzo to się dopiero okazało przy montażu do kadłuba: na styku z garbem z prawej strony wyszła potworna szpara. To wypadkowa dwóch moich wcześniejszych błędów: wgniecenia poszycia garbu w miejscu łączenia z osłoną kabiny powstałego podczas przyklejania garbu oraz lekkiego przekoszenia (braku symetrii) ramek na osłonie, a tym samym niesymetrycznego przycięcia samej osłony. No i wyszła taka dziura... :evil: :

Obrazek

No to ją zakryłem:

Obrazek

Szału nie ma, ale jednak efekt jest sto razy lepszy, niż pozostawienie tej szpary czy próba jej szpachlowania lub zalepiania wikolem i malowania. Zwłaszcza przy oglądaniu w zwykłych warunkach, nieuzbrojonym okiem, nie w makro.

Na poniższych dwóch zdjęciach widać z kolei wyraźnie rozjazd osi symetrii :oops: :

Obrazek

Obrazek

Na szczęście przy normalnym oglądaniu modelu błędy te nie rzucają się aż tak nachalnie w oczy, ogólnie sama osłona i jej spasowanie prezentują się na modelu w miarę przyzwoicie. Tak sobie to ciągle powtarzam... :roll: W każdym razie to jest i tak najlepsza osłona jaką kiedykolwiek w życiu udało mi się wykonać:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

CDN.
Ostatnio zmieniony ndz mar 20 2022, 13:49 przez ZbyszekS, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
Kokosz
Posty: 122
Rejestracja: ndz mar 16 2008, 15:29
x 6

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kokosz »

Może się czepiam drobiazgów, ale na tym zdjęciu, gdzie pokazujesz szparę za owiewką, na segmencie garbu... Czy ja dobrze widzę, że tam jest napis: "TRUJNIK do pomiaru ciśnienia w zbiornikach skrzydłowych"? To, że na prawdziwym samolocie TRÓJNIK jest z takim bykiem, to jakoś nie chce mi się wierzyć. :D
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2122
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 142

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Tak, to „trujnik” a nie np. „czujnik” - to rzeczywiście spora plama – konstruktora wycinanki?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ZbiG
Posty: 12
Rejestracja: sob mar 16 2019, 17:15

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbiG »

Oj tam, oj tam...- a może autorowi tego napisu chodziło o "trujenie"? Wszak wiadomo, iż niektóre "płyny ustrojowe" urządzeń mechanicznych niekoniecznie nadają się do spożycia! Chociaż... Na moim egzemplarzu kredowym zaś ostrzeżenie jest identyczne.
W mojej fabryce prace przy migusiu zostały zawieszone; czy kiedykolwiek zostaną wznowione? Kto to wie? Zdaje się, iż zostałem pokonany przez niespotykanej delikatności kredowy karton. Popełniłem już kilka modeli z kredy, aliści NIGDY nie spotkałem się z tak delikatnym drukiem... Model ten nadaje się do wykonania metodą bezdotykową albowiem, a ja jestem tylko cichutkim sklejaczem bez wygórowanych umiejętności.
Z przyjemnością wielką jednakowoż oglądam Twoją relację.
MiSza
Posty: 90
Rejestracja: czw cze 17 2004, 11:34
Lokalizacja: Inowrocław
x 3

Re: [R] MiG-21 Bis - Angraf nr 2'2016

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MiSza »

A celownik jest dobrze wklejony?? Szyba wyświetlacza powinna być nachylona w stronę pilota a nie do przodu.
ODPOWIEDZ