[R] Jung EL 105, skala H0f

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bohun
Posty: 20
Rejestracja: śr kwie 11 2018, 14:07
Lokalizacja: Oborniki i okolica
x 1

[R] Jung EL 105, skala H0f

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bohun »

Jeśli mnie pamięć nie myli, to w kwietniu zabrałem się za budowę niemieckiej lokomotywy wąskotorowej typu Jung EL 105 w skali H0f. Założeniem od początku było to, aby wykonać wszystko z tego co jest pod ręką. Powstała więc rama nadwozia, tylna "ścianka" (nie wiem jak nazwać ten element ;-) ), a następnie wszystko to zostało pomalowane. Po tych pracach "lokomotywa" stała na komodzie, aż do wczoraj, kiedy postanowiłem zabrać się ponownie za pracę nad nią.
Na początku postanowiłem zmontować silnik, a właściwie to maskę od niego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście przy całym projekcie pozwoliłem sobie na uproszczenia ze względu na skalę oraz to, że nie mam jeszcze takiego doświadczenia :cool: .
Gdy klej sobie schnął, ja zabrałem się za robienie zestawów kołowych. Ze względu na szerokość toru do jakiej miały pasować, musiałem pozwolić sobie na przeskalowanie szerokości kół, co na pierwszy rzut oka jest na szczęście niedostrzegalne. Po zamontowaniu zestawów kołowych (z czym męczyłem się prawie godzinę) przyszła kolej na doklejenie silnika i pomalowanie całości.

Obrazek Prawda, że brzydko?

Gdy farba sobie schła, ja zabrałem się za robienie osprzętu "kabiny", buforów i jakiegoś tam elemenciku. Wszystko ładnie przykleiłem i pozostało mi czekać, aż klej wyschnie i będę mógł zabrać się za malowanie. Jeszcze co do buforów, to zdecydowałem się na okrągłe tarcze zderzakowe (po jednej z każdej strony) spotykane na "wąskich torach". Zrobiłem je z... wykałaczki i kółek wyciętych dziurkaczem. Wiem, wiem. Wyszły jak wyszły i są przeskalowane, a do tego średnio tu pasują ;-) . Potem przyszła kolej na pomalowanie pozostałych elementów i praca była skończona. Prawda, że brzydko?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt lip 05 2019, 19:37 przez Bohun, łącznie zmieniany 7 razy.
Bohun fan kolei :papa: .
Awatar użytkownika
Bohun
Posty: 20
Rejestracja: śr kwie 11 2018, 14:07
Lokalizacja: Oborniki i okolica
x 1

Re: [H0f] Jung EL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bohun »

Hmmm... gdzie się podziały zdjęcia? Podaję link do galerii zdjęć: https://postimg.cc/gallery/1444mb5va/ .
Bohun fan kolei :papa: .
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [H0f] Jung EL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Kolego, możesz napisać nam ile masz lat?
Chciałbym wiedzieć czy przypadkiem nie mam do czynienia z dzieckiem, zanim wyzwolę z siebie odpowiedni komentarz odnośnie tego, co tu zobaczyłem.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Bohun
Posty: 20
Rejestracja: śr kwie 11 2018, 14:07
Lokalizacja: Oborniki i okolica
x 1

Re: [H0f] Jung EL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bohun »

laszlik pisze: pt lip 05 2019, 13:45 Kolego, możesz napisać nam ile masz lat?
Chciałbym wiedzieć czy przypadkiem nie mam do czynienia z dzieckiem, zanim wyzwolę z siebie odpowiedni komentarz odnośnie tego, co tu zobaczyłem.
Po co mam podawać wiek? Proszę pisać i tyle, bo i tak się nie obrażę.
Bohun fan kolei :papa: .
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [H0f] Jung EL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dobrze, skoro nalegasz...
Po pierwsze, dlaczego od czasu TEGO wątku nie nauczyłeś się wstawiania zdjęć na forum?
TUTAJ masz cały dział poświęcony zdjęciom i wstawianiu ich na forum.
Może zadałbyś sobie nieco trudu i poczytał co tam mądrzy ludzie napisali, zamiast kolejny raz wstawiać jakieś linki do galerii?
Używasz "Postimage", więc wyjaśnię Ci że robisz jeden jedyny błąd.
Zamiast udostępniać zdjęcie jako "Bezpośredni odnośnik", czyli drugiej zakłdki od góry, używasz "Odnośnik", czyli pierwszej od góry.
Dlatego kody generowane przez Postimage są błędne i obrazki nie są wyświetlane.
Możesz też wstawiać jako miniatury, czyli opcję piątą od góry, chociaż my tutaj nie lubimy miniaturek. Wolimy pełny rozmiar
Poniżej wstawione z Postimage zdjęcie/Printscreen na którym na przykładzie jednego z moich zdjęć pokazałem Ci o co chodzi.

Obrazek

Może w końcu załapiesz?
Co do samego wykonania, to jest niestety porażające. Nie wiem z czego to ulepiłeś ale wygląda jak rozmoczony papier pomalowany plakatówką i pomazany markerem. Nie ma to nic wspólnego z modelarstwem. Może i skala jest mała, ale bez przesady. Jeżeli nie idzie Ci w takiej, to poćwicz najpierw coś większego. Po co brniesz w jakieś miniaturki. Żeby to jeszcze ładne było chociaż...
Dlatego właśnie chciałem wiedzieć ile masz lat.
A teraz proszę poprawić swój post zgodnie z instrukcją którą podałem Ci na talerzu.

Pozdrawiam.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Bohun
Posty: 20
Rejestracja: śr kwie 11 2018, 14:07
Lokalizacja: Oborniki i okolica
x 1

Re: [H0f] Jung EL 105

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bohun »

Dobrze, spróbuję ponownie dodać te zdjęcia.
Co do malowania, to muszę się tu zgodzić, bo mogłem ten model wydrukować i wtedy efekt byłby lepszy ;-) .
Bohun fan kolei :papa: .
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Jung EL 105 skala H0f

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No widzisz? Można jednak...
Jeszcze jedno.
W nawiasie kwadratowym w tytule wątku wpisujemy "R" lub "G", czyli relacja, bądź galeria. Ewentualnie "R/G", czyli relacja z galerią końcowa.
Skalę podajemy zwykle na końcu tytułu.
Pozwoliłem sobie to poprawic.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2124
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 145

Re: [R] Jung EL 105, skala H0f

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

A co to jest (jaka to jest - 1:?) skala HOf?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
KayFranz
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 12 2004, 20:17
Lokalizacja: Poznań

Re: [R] Jung EL 105, skala H0f

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KayFranz »

Jeśli dobrze się orientuję w kolejkowych skalach to skala H0f ("Ha" zero "ef") to określenie skali obiektu rzeczywistego pomniejszonego 87 razy i na dodatek przystosowanego do torów (rzeczywistych) o szerokości 600 lub 500 mm. Kiedyś była co prawda skala H0i (na tor tylko 600 mm), ale ostatnio zniknęła z katalogów, a za to pojawiła się właśnie skala H0f. Końcówka literowa odróżnia modele wąskotorowe od normalnotorowych (te ostatnie mają tylko oznakowanie H0, bez dodatkowych literek).

Ale nie jestem specem od torów i kolejek, więc jeśli coś pokręciłem - to poproszę o wyprostowanie.
ODPOWIEDZ