Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
norek211
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 04 2020, 23:22

Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Witam wszystkich forumowiczów. Nie za bardzo wiedziałem gdzie umieścić to pytanie aby nie zaśmiecić nie potrzebnie. Więc tutaj napiszę.
Sklejałem jak byłem nastolatkiem, ale jak dobrze pamiętam to skleiłem chyba tylko jeden model :) taka przypadłość. Kilka zaczynałem ale nie kończyłem no i je oddałem innym do sklejenia.
A dziś chciałem powrócić do tego hobby. Ale nie chciałbym się zniechęcić. Dlatego chciałbym świadomie coś wybrać. Jednocześnie radząc się bardziej doświadczonych osób.
Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/wak-3-15-samo ... ct+version


Ale zastanawiam się czy to dobry wybór. Chodzi mi o to że za moich czasów znałem tylko MM i coś jeszcze. A teraz powstało tego o wiele więcej i czy wydawnictwo WAK jest w miarę do sklejania - tzn. czy dobrze są spasowane te modele. I nie chodzi o budżet że to tylko 14zł. Jestem w stanie wydać więcej aby tylko nie było dużo problemów ze spasowaniem poszycia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Oj, chyba Admin powinien wkroczyć z pomocną ręką (dwa identyczne thready)…
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
norek211
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 04 2020, 23:22

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Przepraszam... Proszę o usunięcie jednego z tematów.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

@norek211:
Jeśli chodzi o spasowanie modeli, to mniej zależy tu od wydawcy, a bardziej od projektanta. Są problemy ze spasowaniem w modelach Halińskiego, i są dobrze spasowane modele od Answera.
Wydawca ma bardziej wpływ na papier, druk, etc.

Wspomniany wyżej Mietek został zaprojektowany przez Jerzego Janukowicza, więc powinien być ok. Z innych autorów można rozejrzeć się za starszymi projektami Pawła Mistewicza (Mały Modelarz, Kartonowa Kolekcja).

Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Proponuję jakiś free download model – nie ma (finansowego) ryzyka, w razie czego można powtórnie wydrukować i próbować do woli.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Piter73
Posty: 26
Rejestracja: wt gru 31 2019, 11:50

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter73 »

Wydrukowanie modelu nawet na swoim sprzęcie może wyjść drożej niż zakup modelu za kilkanaście złotych. Wydawnictwo WAK ma dużą ofertę tanich modeli samolotów dla początkujących , i nie są to prymitwki. Wydawnictwo Kartonowa Kolekcja ma wypasione modele z dolnej półki cenowej , których nie da sie nie skleić postępując za precyzyjnie rozpisanymi instrukcjami opisami opisowymi i rysunkowymi. Generalnie modele od czasów projektowania komputerowego sa w 90% przypadków sklejalne. no chyba że ktoś zrobił jednak bubla, albo model jest skomplikowany technicznie to wtedy początkujący sobie rzeczywiście raczej nie poradzi.
norek211
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 04 2020, 23:22

Re: Co polecilibyście na "pierwszy" model latający.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: norek211 »

Spokojnie Panowie. Dziękuję za rady. Stać mnie żeby kupić i 2 takie same. Bo to tylko 14zł. za sztukę. A żeby się coś nie zmarnowało to zawsze można przećwiczyć na bloku technicznym, a potem na oryginale. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ