Znak Pancerny, skala 1:2, metal

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Znak Pancerny, skala 1:2, metal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Postanowiłem pokazać coś zupełnie innego, niż dotychczas. Budowa tego modelu będzie całkiem zbliżona do tego, co robię w pracy. W związku z takimi tam różnymi nie mam ostatnio za bardzo głowy ślęczeć nad R-35, a to tutaj robię poniekąd przy okazji.

Model nie będzie bardzo zbliżony do oryginału, a to ponieważ nie posiadam tegoż oryginału, a i o dobre zdjęcia trudno. Staram się trafić w wersję wykonaną w pracowni Wiktora Gontarczyka - jest ciekawsza plastycznie.

Wydaje mi się, że to co prezentuję pasuje do tego działu - jest to zdecydowanie manufaktura, wykonanie jak w tytule - z metalu. Pewnie zastanawiacie się z którego. I z tego, i z tego. Na początek z takiego:

Obrazek

Znalazłem trzy takie kawałki w domu. Nie pamiętam skąd je mam, ani co to za stal. W hartowni orzekli, że coś w okolicach NC6 - ponieważ skrawa się to niezbyt rewelacyjnie, obawiam się, że raczej "55" - Huta Warszawa to robiła. Ponieważ matrycy potrzebuję tylko pomocniczo, w ogóle nie mam zamiaru jej hartować, to wystarczy i takie coś.

Obrazek

Po wygładzeniu płaszczyznę matrycy posmarowałem siarczanem miedzi, uzyskując całkiem udaną warstewkę miedzi - potraktowana w ten sposób powierzchnia jest ciemniejsza, mniej męczy wzrok, a i łatwiej dostrzec wyrysowane linie. Już nakleiłem rozrysowany ze zdjęcia, i przeskalowany projekt. Oryginał ma 40 x 35 mm. Zmniejszyłem do 50%, i powiększyłem o przewidywany skurcz odlewniczy - ale o tym później.

Obrazek

Rysunek przenoszę kropkując kontury rysikiem, linie geometryczne cyrklem i lnijką. Miałem sporo zachodu z odwzorowaniem ząbków.

Obrazek

Obrazek

Po zaznaczeniu konturów rylcem spczastym, bez zbędnej zwłoki zabrałem się do zgrubnego usuwania materiału - na tym etapie wspomagam się elektrosprzętem. Rzut oka na detal. Ho, ho!

Obrazek

Obrazek

Niestety, kedy docieram do szczegółów muszę wrócić do średniowiecza, i ryję. Zestaw ważniejszych rylców do nadawania wklęsłych kształtów. Może uda się wam wypatrzeć ich profile. Kolejny rzut oka na detal. Ho, ho, ho!

Obrazek

Obrazek

No i tak ryłem, i ryłem, ogólnie coraz cieńszymi rylczykami, i coraz lżejszymi dłubnięciami. W sumie nudne to, i jeszcze trzeba cały czas uważać, żeby nie odbiec zanadto od wzoru, albo nie wbić sobie rylca w palec. Ale postępy jakieś tam powoli widać.

Obrazek

Pod koniec jeszcze sobie przypomniałem, żeby cyknąć fotę ogólną z narzędziami. Pojawia się nieśmiertelny młotek. Został użyty na sam koniec do wybicia nitów - tzw. perełkownikami.

Obrazek

No i ten etap został zakończony. Teraz zmieniam metal.

Gdyby była to prawdziwa produkcyjna matryca, to relief musiał by być nieco głębszy, a wieniec zębaty także musiał by być zagłębiony, a nie tylko zaznaczony na powierzchni. Prawdopodobnie zrobił bym całe koło w oddzielnym kawałku "w pozytywie", i dopiero wbił we właściwą matrycę. Rzeźbienie rączki na końcu. Oraz bardziej bym się przyłożył do niektórych detali.

Ciąg dalszy nastąpi, chyba że spotkam się ze zdecydowanym sprzeciwem. Ale mam nadzieję, że jest to ciekawa sekwencja zdjęć.
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

Re: Znak Pancerny, skala 1:2, metal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

To jest bardzo interesujące , czekam na cd...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: Znak Pancerny, skala 1:2, metal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Jeśli się nudzicie na tej kwarantannie, to może dalszy ciąg was zainteresuje.

Ciekawostka. Nasze działania sprzed tygodnia spowodowały brawurowy skok cen akcji Makaronów Polskich SA:

https://stooq.pl/q/?s=mak&c=10d&t=l&a=lg&b=0

Teraz będą raczej dołować, dopóki wszystkiego nie zjemy.

No to smacznego, i do roboty. Teraz wykonałem model właściwy. Odlewniczy. Przygotowałem miedź grubości 1,6 mm. na tzw. sztancówki. Potrzebowałem jednej, druga "na wszelki wypadek".

Obrazek

Przypomnienie o czym mówimy. Docięte z niewielkim marginesem, i wyżarzone blaszki.

Obrazek

Następnie docięte, wyżarzone, i "odbejcowane" po jednym biciu na balansówce o nacisku około 20 ton. Zapomniałem ją sfotografować, a jest to już trochę zabytek. Da się zauważyć brak nabardziej wystających detali, dlatego potrzebne było kolejne bicie.

Obrazek

Bezpośrednio po drugim biciu. Nieżarzona matryca minimalnie się zapadła, ale nie udało mi się tego uchwycić na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Po drugim biciu było już dobrze, więc nawierciłem sztancówki w miejscach gdzie chciałem wyciąć zamknięte obszary, zwane ażurami. Wybrałem tę sztancówkę która bardziej mi się podobała, i zacząłem jak zwykle od ażurów, a następnie wyciąłem całość po zewnętrznym obrysie. Przy takim skomplikowanym kształcie trzeba się za to zabrać systematycznie - zęby wieńca wyciąłem na samym końcu.

Bardziej powyżej widoczny cały sprzęt, jakiego użyłem w tym etapie. Ramka, wosk, piłki najpewniej 0/3, trójkątny iglak dobrej jakości. No, chyba użyłem jeszcze półokrągłego w kilku miejscach. Powyżej zbliżenie na wycinany detal - zęby piłki ledwo zauważalne.

Obrazek

Tutaj już po wycięciu i dopiłowaniu. Nakleiłem model na podstawkę, żeby dopracować detale. Acha, przedtem go pocieniłem o 0,2, a może nawet 0,4 mm. Dodatkowej grubości potrzebowałem, żeby miedź łatwiej popłynęła przy tłoczeniu, ale wyrób nie powinien być przesadnie gruby. Sprzęt do wykańczania ten sam co w poprzednim poście, tylko lepiej zaostrzony, to już nie fotografowałem. No i bez młotka tym razem.

Obrazek

Model gotowy. Przy okazji zawiozę go do odlewni, żeby mi to profesjonalnie zrobili, i już chyba w jednym podejściu dokończę tą fascynującą historię. Znowu będzie zmiana metalu. Częściowa.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Znak Pancerny, skala 1:2, metal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Gratuluję oryginalnego pomysłu i świetnego wykonania tego 'modelu'.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: Znak Pancerny, skala 1:2, metal

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

Tempest pisze: śr mar 18 2020, 9:17 Gratuluję oryginalnego pomysłu i świetnego wykonania tego 'modelu'.
O właśnie, co do pomysłu. Był taki pomysł, żeby dorobić załoganta do R-35. Oglądałem sobie na forum Odkrywcy zdjęcia pancerniaków próbując się zorientować jaki powinien być kombinezon i osprzęt, i niespodziewanie trafiłem na to zdjęcie:

Obrazek

Jeśli się nie wyświetla to jest ten wątek, post z dnia 14.11.2017:

https://forum.odkrywca.pl/topic/757848- ... /#comments

W każdym razie jakoś tak dalej poszło, jak poszło.

Zaś co do rzemiosła, to chociaż, parafrazując "wiosna u nas koronę ma tego roku jakby cierniową", zachęcam do obejrzenia tej wystawy przy rynku Starego Miasta. Jest do maja. Może przedłużą, i da się obejrzeć po odwirusowaniu:

https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/rzemi ... iecznikow/

Już w lutym nie było tłumów. Są i różne narzędzia, i modele, i projekty, i w końcu trochę matryc. Dużo wyrobów z rodzinnej kolekcji Mieczników.
ODPOWIEDZ