Przeskalowanie

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
PElb
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 27 2015, 20:55
Lokalizacja: ELBLĄG

Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PElb »

Witam.Koledzy mam problem.Szukam programu w którym mógłbym wyciac dany element strony w formacie A4 w PDF - powiekszyc go i wydrukowac.Mam drukarkę która drukuje w formacie A4 a chciałbym powiększyć skalę modelu.Czy mozna to zrobić część po części czy może skonfigurować swoją stronę?
mr.jaro
Posty: 560
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

----
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Zrobisz to za pomocą programów typu AUTO CAD. Obecnie większość jest płatna ale można sobie pobrać wersję testową lub poszukać darmowych. W tym programie wrzucasz taki plik używając narzędzia wstaw obiekt ( PDF) i używasz narzędzi do skalowania. Trzeba tylko określić jakiś wymiar bazowy
i sobie przeskalować. Nie wiem czy to ci wystarczy, jeżeli chcesz to ci pokaże na przykładzie. Daj znać.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

To nie takie proste jak się wydaje.
Po pierwsze w pliku PDF na 99% może być zaszyty zwykły obrazek (JPG, TIFF). Wtedy wszelkie skalowania w górę wiążą się z utratą jakości (oczywiście można zeskanować w dość wysokiej rozdzielczości). A takiego PDF przeskalować można w większości programów graficznych potrafiących wczytać plik PDF (a raczej go zaimportować).
Inna sprawa, to fakt, że przy takim skalowaniu bardzo trudno uzyskać prawidłowe wymiary. Głównie z powodu tego, że niemalże każda drukarka drukuje trochę inaczej (na kartce A4 różnice mogą dochodzić do 2mm na 30cm) W naszym hobby to już bardzo dużo.
Gdyby jednak plik PDF to był wektorowy szkic (w co raczej wątpię), można faktycznie wczytać do jakiejś aplikacji wektorowej i tam obrabiać. Na pewno łatwiej będzie uzyskać finalne wymiary, ale i tak pozostaje problem z wydrukiem, o czym pisałem powyżej.
Temat był wielokrotnie wałkowany.
Generalnie NIE POLECAM samodzielnego skalowania modeli. Oczywiście można, ale jakim kosztem. Chyba, że do malowania, gdzie ewentualne braki i niespójności będzie można nadrobić dodatkowym wydrukiem, szpachlą itp.
pzdr
Kemot
PElb
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 27 2015, 20:55
Lokalizacja: ELBLĄG

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PElb »

Hmmm -chyba sobie odpuszczę. Dziękuję za pomoc:)
jurek.w
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 25 2009, 16:04
Lokalizacja: kraków

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek.w »

Kiedyś zabawiłem się w przeskalowanie Groma z 1:200 na 1:100. Nie mając żadnych programów zrobiłem to w bardzo prymitywny sposób. Mianowicie kserowałem po kawałku wycinankę tak żeby uzyskać powiększenie 2x (czyli na ksero 1,41 jeśli dobrze pamiętam). Ksera skanowałem następnie tak, żeby je mieć w postaci plików PDF, które następnie drukowałem na innej drukarce. Z małymi częściami nie było problemu bo mieściły się na jednej stronie. Gorzej było z burtami, pokładem itd. Oczywiście wszystko było w kolorze szarym, były pewne niedopasowania, trzeba było malować, ale ogólnie nie było tak źle i zmęczyłem tego Groma w skali 1:100.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

powiększenie 2x (czyli na ksero 1,41 jeśli dobrze pamiętam)
Chyba pamięć zawodzi bo wg moich obliczeń to:

Przyjmijmy że Grom ma 100 m długości.

100 m / 200 = 0,5 m

0,5 m X 1,41 = 0,705 m

i od drugiej strony licząc

100 m / 0,5 m = 200

a

100 m / 0,705 m = 141,84 czyli mnożąc przez 1,41 otrzymałoby się skalę w przybliżeniu 1:142
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
jurek.w
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 25 2009, 16:04
Lokalizacja: kraków

Re: Przeskalowanie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek.w »

Nie da się ukryć. Pamięć zawodzi, na usprawiedliwienie mam tylko to, że było jakieś 16, 17 lat temu. Przerabiałem Groma z Kartonowego Fana. Zastanawiałem się skąd wziął mi się ten współczynnik 1,41. Najprawdopodobniej z tego, że jest to relacja formatu A4 do A3. W każdym razie Grom był dwa razy większy - mniej więcej :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ