Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Model tradycyjnie najpierw wykonany w 3d przeze mnie, a następnie wydrukowany w częściach i poskładany( drukarka Frozen Sonic 4K XL). Prace wciąż trwają więc to WIP .
Model 3D:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podstawa modelu, część zielona imituje przednią sekcję łoża silnika z samolotu supermarine spitfire:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

jak drukowałem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wydruki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Przednia zabawa i przednie umiejętności – czapki z glów!
Naprawdę podziwiam i nawet (trochę) zazdroszczę…
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Sztuk 4

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Wybitne umiejętności - coś niesamowitego !
Pochylenie detali przy druku 3D służy temu, aby zmniejszyć ilość warstw ?
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Sztuk 4 pisze: śr sty 13 2021, 16:18 Pochylenie detali przy druku 3D służy temu, aby zmniejszyć ilość warstw ?
Nie, na ilość warstw wpływa wysokość wydruku, więc tutaj akurat to powodowało że warstw było więcej, a więc czas druku się wydłużał. Pochylenie modeli poprawia gładkość powierzchni po wydruku i niweluje pojawianie sie tzw " poziomic" z warstw wydruku. Nie wiem czy to wystarczająco jasno tłumnaczę.
Sztuk 4

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Dziękuję - jak najbardziej jasno wytłumaczyłeś - rzeczywiście tych warstw nie widać, a to przecież kluczowa sprawa, bo przecież chodzi o to, aby po wydruku już nie było potrzeby niwelowania widocznych warstw.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Świetny model, choć po pomalowaniu na czarno szczegóły stały się jakby mniej widoczne ale może to kwestia oświetlenia.
kliment pisze:Pochylenie modeli poprawia gładkość powierzchni po wydruku i niweluje pojawianie się tzw. " poziomic" z warstw wydruku
Trochę mnie to dziwi bo wtedy te warstwy też powinny być widoczne tylko że pod ukosem ale nie znam się na wydruku 3D. Miałem kiedyś w domu przez 6 miesięcy drukarkę 3D - którą kolega zostawił u mnie na przechowanie i jak najbardziej zachęcał do jej wykorzystania - ale jakoś nie mogłem się przemóc aby ją odpalić. Chyba nie lubię grzebać w ustawieniach "softłeru" a tam trzeba ustawiać jakieś temperatury, prędkości podawania filamentu i nie pamiętam już co jeszcze. Może kiedyś, na razie ciągle jednak preferuję "robótki ręczne". :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Świetne te Twoje modele. Jak z kosztami takich wydruków? Czy np przeskalowanie (i oczywiście uproszczenie), na nasze modelarskie skale byłoby opłacalne? Przykładowo taki Pegasus do Łosia, albo właśnie taki Merlinek w 1:33.
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Łosiu pisze: śr sty 13 2021, 21:45 Świetne te Twoje modele. Jak z kosztami takich wydruków? Czy np przeskalowanie (i oczywiście uproszczenie), na nasze modelarskie skale byłoby opłacalne? Przykładowo taki Pegasus do Łosia, albo właśnie taki Merlinek w 1:33.
Jeśli idzie o koszt wydruku, to co widać to koszt rzędu 600 PLN( sama żywica i prąd).
Z drukowaniem w skalach" modelarskich" na mojej drukarce jest problem. Z doświadczenia powiem tak: Ma sens zabawa w druk takich rzeczy w skalach od 1:16 i mniejszych ( 1:10 itd.). Od 1:24 i wyżej jakość zaczyna spadać i detal zanika. Widziałem rewelacyjne wydruki w takich skalach ale z laserowych drukarek, które kosztują nie 12 tys PLN a 50 000 i więcej. Kogo na to stać? To inna jakość i inny przedział cenowy. Dla przykładu pokaże jak wyglądają wydruki pegasusa w skali 1:16, proszę:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
w 1:33 bedzie znaczaco gorzej bo to aż 2x mniejsze wydruki. Pewnie lepiej to będzie wyglądać niż dziergane ręcznie ale dupy nie urywa ;)
Co zaś sie tyczy silników rzędowych sprawa sie ma nieco inaczej... nie ma ożebrowania cylindrów i drukarka poradzi soobie z tym lepiej w mniejszych skalach, można spróbować, ale uprzedzam, tanie to nie jest.
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Proszę też nie zapominać o czasochłonnym przygotowaniu model 3D. Ja sam obecnie po zakupie drukarki SLA mam trochę problemów z modelowaniem, bo ja pracuję w Solid Sorks, ale modeluje bryłowo, natomiast kiedyś zaczynałem pracę w 3D MAX i tam jest modelowanie powierzchniowe co przy niektórych bryłach upraszcza sprawę. Zresztą Solid Works ma też modelowanie powierzchniowe którego teraz się uczę, co nie zmienia faktu że trzeba niestety poświęcić dużo czasu na modelowanie 3D.

PS. Klement co masz na myśli pisząc o drukarkach laserowych. Przecież ta twoja drukarka to też jest chyba SLA czyli laserowa. Ja swoją drukarkę Photon S kupiłem za około 900 zł. Można sobie kupić Photon Mono SE trochę lepszej jakości za około 340 dolarów, wiec cena to dziś naprawdę nie problem. Oczywiście te drukarki Photona są małych rozmiarów a twoja jest większa i ma bardziej trwały wyświetlacz.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

Re: Rolls Royce Merlin 1:6, model 3d i druk. WIP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Mateusz Skałecki pisze: czw sty 14 2021, 13:15

PS. Klement co masz na myśli pisząc o drukarkach laserowych. Przecież ta twoja drukarka to też jest chyba SLA czyli laserowa.
Nie, Drukarka laserowa to co innego niż drukarka z ekranem LCD. Laser utwardza żywicę punktowo, a w drukarkach z ekranem LCD utwardzana jest cała warstwa na raz światłem UV, co jest szybsze ale za to laser jest precyzyjniejszy i zapewnia lepszą jakość ( wyższa rozdzielczość).
ODPOWIEDZ