[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jhradca pisze: pt maja 14 2021, 22:16podjadę
Sezon się zaczyna, więc rozumiem że rowerkiem ? :mrgreen:

To Wicher nie ma jeszcze łańcucha? (Dawno nie patrzyłem do postępów)

Polecam polistyrenowe pręty. Naprawdę spoko wychodzi przy znikomym nakładzie pracy. Choć jeszcze nie próbowałem, ale śmiem twierdzić, że i w 1/200 szło by bez napinki. Tylko oczywiście pręcik o mniejszej średnicy, dostosowanej do średnicy łańcuszka. Niedługo spróbuję :chytry:

Z pewną ciekawością i konsternacją obserwuję fakt, że zaczyna mnie bardziej cieszyć wykonywanie jakiegoś detalu czy zadania, aniżeli skończenie modelu :roll:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Niestety od nadmiaru roboty w serwisie w sezonie ( poza kompletnym brakiem czasu ) opuchnięte i bolące ręce w zasadzie uniemożliwiają robotę przy detalach. Próba zrobienia windy kotwicznej nie była udana więc muszę ją poprawić bo nie trzymała poziomu innych detali. Ale musi się jednak przewalić natłok klientów czyli do końca wakacji. Stąd też tak fantastycznie wykonany łańcuch by się przydał do tej windy. Z jazdą do Krosna nie byłoby problemu bo zdecydowanie lepiej jeżdżę niż kleję. Ale powrót po dużym piwku i szoku po obejrzeniu Twoich modeli na żywo byłby niebezpieczny.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Maszt dziobowy.

Na oczka do mocowania rolek lin bomów użyłem wyrobu sygnowanego przez HiSModel. Warto zapoznać się z ich ofertą. Są ciekawe rzeczy, jak ktoś chce się pozbyć parę peelenów ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiele rozrywki dostarczyła mi drabinka masztu. Najpierw podjąłem heroiczną próbę polutowania tejże. Niestety klnąc szpetnie (pewien szef dużego koncernu paliwowego przy tym to uczniak :haha:) - poległem. Za dużo roboty, 2 mm długości stopnie, brrr.... Odpuściłem.
Można by zaadaptować jakąś fototrawkę, ale była by plaskata, co -jak uznałem - nie uchodzi w takiej skali. Poza tym uparłem się na własnoręczne wykonanie.
Polistyren okazał się trafnym wyborem.
Pręcik 0,4 mm. Szczebelki wkładane pomiędzy unieruchomione pręty i klejony przez przyłożenie pędzelka z klejem Mr.Cement SP. Wszystko chyba widać na zdjęciach:

Obrazek

Obrazek

Po ściągnięciu z "deski montażowej":

Obrazek

Konstrukcja nie nadaje się do przenoszenia jakichś obciążeń bo jest delikatna, ale łączenia trzymają należycie.

Pozostało dokleić uchwyty z polistyrenu 0,2 mm:

Obrazek

Obrazek

I hop na maszt:

Obrazek


Maszt w zasadzie gotowy do osadzenia w kadłubie (brakuje jeszcze uchwytów do mocowania lin trzymających maszt):

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Pięknie "wyszedł" Ci ten maszt ale zdjęcia drabinki powinny się znaleźć w dziale "New technology..." a nie "Karton" ;-)

Czy ta biała masa, w którą maszt został wetknięty to Patafix czy plastelina ? Jakieś rozbłyski szklistości widzę a może mi się wydaje ale właśnie Patafix po jakimś czasie (tygodnie, może miesiące) robi się taki szklisty/oleisty na powierzchni a dla mnie "jakiś czas" to najczęściej są lata i w takim przypadku klinicznym masa plastyczna Blu Tack jest chyba lepsza, choć i ta po kilkuletnim oczekiwaniu na odklejenie detalu robi się trochę "klejąca".
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Biała (kiedyś :haha:) masa to faktycznie Patafix. Faktycznie po pewnym czasie coś się "wytrąca" i potrafi zostawić ślad na modelu.
Często maluje detale wetknięte w tenże Patafix, więc po pewnym czasie z białego robi się szarobury od różnych kolorów farb. I mniej klejący.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Maszt przepyszny, jak i ogólnie całość dokonań przy tym modelu. Podglądam z przyjemnością. :spoko:
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Zdecydowanie prosty! ;-)
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Piotr80 pisze: czw maja 20 2021, 19:43 Zdecydowanie prosty!
:haha:

No weź nie porównuj prostego kija ze skomplikowanym kratownicowym masztem ;-)

Poza tym jeszcze nie wklejony w kadłub. Zawsze coś się może omsknąć :mrgreen:

A poza tym, po raz drugi, drabinka leTko mi zjechała w środkowej części. Ułamki milimetra, ale pod odpowiednim kątem widać. Łaskawie oszczędzam Wam tego widoku :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Grzesiek, niby to prosty kij ale jaki pokaz wzorowo wyciętego, zretuszowanego, zwiniętego i zwaloryzowanego kartonu!
Profesorska robota na kawałku prostego masztu wzorem Wujka Andrzeja na fordzie Tfc...
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Rumcajs
Posty: 71
Rejestracja: czw sty 03 2013, 14:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała
x 10

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rumcajs »

Wpatruję się w tą drabinkę już od dobrych kilku wizyt, i co? I NIC! Żadnego zakrzywienia, żadnej nierówności, nierównoległości, żadnej plamki kleju, wszystkie szczebelki tej samej szerokości i w identycznej odległości…
Wchodzenie po czymś tak doskonałym musiało być strasznie nużące, tym bardziej że nie można sobie było odpocząć w połowie … bo drugi marynarski but by się nie zmieścił na szerokości tej drabinki :)

pozdrawaiam i podziwiam
ODPOWIEDZ