Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Witam serdecznie ponownie. Kilka lat temu miałem tu swój mocno nie udany debiut (debiut na forum był nie udany, model pożarniczego fiata 621 był OK) tym razem powinno być lepiej. Relację zaczynam już po ukończeniu modelu.
Na warsztat wziąłem lokomotywę spalinową SM02 z Model Kartonowy 2/01.
Obrazek
W założeniu model miał zostać zwaloryzowany i mieć ruchome elementy. Niestety założeń nie udało się osiągnąć w 100%. Ujawniły się moje braki warsztatowe ...ale wszystko po kolei.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3201
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Hurragan76 pisze:...ale wszystko po kolei.
Czyli możemy liczyć na więcej zdjęć modelu ?

Na jakiejś stronie www znalazłem informację, że średnica kół tej lokomotywy wynosiła 850mm i patrząc na tę flaszkę leżącą obok lokomotywy odnoszę wrażenie że około 4,5 litra dobra w niej było, zanim jakiś szczęśliwiec ją opróżnił :D Akurat tyle by chyba wystarczyło aby umyć lokomotywę bo wydaje mi się trochę za bardzo ubrudzona, szczególnie żaluzje. Ale modelik ładnie wykonany. Czekam na więcej zdjęć.
W założeniu model miał zostać zwaloryzowany i mieć ruchome elementy.
Wykonywanie ruchomych elementów w modelu, który nie będzie napędzany żadnym silnikiem więc nie będzie miał okazji pojeździć po torze wydaje mi się wielką eXtrawagancją ale nie potępiam takiego podejścia do modelarstwa ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Początek był całkiem przyjemny, zaczęło się od uplastycznienia przedziału silnikowego.
Obrazek


Następnie waloryzacja miejsca pracy maszynisty. Model miał kabinę zamkniętą, więc wszystko trzeba było zrobić samodzielnie. Ryflowanie podłogi mocno przeskalowałem ze względów możliwości technicznych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Następnie przyszła kolej na piętą achillesową moich umiejętności technicznych - koła. Ponieważ w wycinance są pełne chciałem je uplastycznić robiąc szprychowane ,ale w końcowym efekcie wyszły kwadratowe
Obrazek
[imghttps://hosting.photobucket.com/images/ad166/Hurragan76/image008.jpg?width=1920&height=1080&fit=bounds][/img]
Obrazek
Obrazek

Na tym etapie zauważyłem również że dałem zbyt gruby karton na czołownice i do tego są one za krótkie, jednak zamiast je zmienić postanowiłem porzeźbić w G:
Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o szczegóły sprzęg okazał się dość karkołomnym zadaniem. A jak sobie pomyślę że do każdego następnego modelu będę potrzebował dwóch to ...Helena mam zawał.

Obrazek

Lampy też ne wyszły na 100%
Obrazek

W efekcie wyszedł taki ulep:
Obrazek

Kolejnym etapem miało być moje pierwsze brudzenie
-------------------------------------------------------------------------------

Tempest - o flaszce też będzie.

-------------------------------------------------------------------------------

P.S.
Jak się teraz wstawia miniatury z Photobucket? Jest to opcja płatna? Przejrzałem wpisy na forum, ale nie znalazłem. Podeślijcie jakiś link czy cuś.
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Kolejnym etapem było brudzenie. Nigdy wcześniej tego nie robiłem. Trochę poczytałem, trochę popaczałem na internety i stwierdziłem, że pierwszą techniką jaką wypróbuję będą suche pastele.
Obrazek
Obrazek

Pochwaliłem się tym na Facebooczku gdzie stwierdzono że brązowa to jest rdza a nie bród i jak na rdzę to jest jej za dużo.
Suche pastele są o tyle fajną techniką brudzenia, że można łatwo zmieniać i poprawiać, więc zrobiłem co ómiałem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2118
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 138

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Jeżeli dobrze rozumię, to to „ómiałem“ to żart językowy? Pytam, bo od wieeeelu lat nie używam języka polskiego tak na codzień, nie znam też najnowszych „polskich żartów”...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Heinrich Kosmala - jakie wykonanie takie ómienie. jak się nauczę to będę umiał :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Ostatni etap to podstawka pod model. Wymyśliłem taką z kozłem oporowym. W tym przypadku też robiłem wszystko po raz pierwszy.
Szyny, podkłady i kozioł oporowy z papieru:

Obrazek

Tłuczeń ze żwirku dla kota:

Obrazek

Trawa od ogrodnika:

Obrazek

Trochę smaru i ulepiłem swoje pierwsze torowisko:

Obrazek

Oczywiście pochwaliłem się robotą na Faceboochu. Koledze się jednak nie spodobało, bo brak życia. Życie zrobiłem na szybko z wkładu od długopisu ...duuuuużo życia - z 4,5 litra - jak słusznie zauważył kolega Tempest . (
może to w przyszłości zmienię tylko będzie problem zrobić mniejszą etykietę bo drukarka nie daje rady)

Obrazek
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

GALERIA KOŃCOWA

Jak to widzę
Co nie wyszło:
  • kwadratowe koła,
  • przeskalowanie czołownicy,
  • duży problem z symetrią
Co się udało:
  • niezłe brudzenie - jak na pierwszy raz,
  • całkiem fajne torowisko.
Za wszelki merytoryczne uwagi będę bardzo wdzięczny

:papa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Ambitnie Waść podszedłeś do tematu :) Ja bym się w H0 nie odważył na takie cuda hahaha. Ale jeśli w takim tempie będziesz nadal robić postępy, to szybko będziesz (ó)umiał.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

Re: Waloryzacja lokomotywy spalinowej SM02 z Model Kartonowy 2/01 - powrót na forum.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Widzę, że życie tutaj zdycha. Gdzie e czasy kiedy mogłem wysłuchać miliony krytyk, połajań i porad? Gdzie się wszyscy przenieśli???
ODPOWIEDZ