[G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

[G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem!

Dawno tutaj nic nie pokazywałem i pewnie zaskoczeniem będzie fakt, że nie jest to autobus.....

Tym razem postanowiłem pociąć model brytyjskiego średniego bombowca, tytułowego wellington'a w opracowaniu Pana Z. Sałapy. Za szatę graficzna odpowiada Pan M.Dworzecki. Nie będę się rozpisywał o napotkanych w czasie budowy "kwiatkach", bo to już uczynił w swojej relacji Kolega Sztukmistrz (KONRADUS, KARTONÓWKI). Model ze względu na stopień trudności, to w moim odczuciu naprawdę mocna dwójka, żeby nie powiedzieć- trójka. Najtrudniejszym etapem wg. mnie jest montaż kadłuba. Jego konstrukcja w większej części, to w zasadzie wydmuszka oparta na delikatnych wręgach wyciętych w środku. Dodatkowo na lewej i prawej burcie znajduje się podłużne oszklenie, które nie ułatwia budowy. Żeby nie było za łatwo, to postanowiłem uplastycznić powierzchnię płatowca poprzez trasowanie kratownic na elementach poszycia. Myślę, że to był słuszny zabieg i wyszedł całkiem nie źle. Z pewnością ktoś bardziej doświadczony w budowie samolotów wyciągnąłby z tego opracowania jeszcze więcej. Posiłkując się dostępną bazą fotograficzną dodałem od siebie trochę elementów wyposażenia kabiny, bo jest tam trochę pusto. Przede wszystkim wkleiłem w części segmentów kratownicę. Zdaję sobie sprawę z wielu moich niedociągnięć i wiem nad czym muszę jeszcze popracować. Niemniej cieszę się, że dobrnąłem do szczęśliwego końca. Wszakże to mój pierwszy zbudowany model samolotu po ponad dwudziestu latach. Teraz na pewno zebrane doświadczenie pozwoli mi na próbę zbudowania kolejnego latadła w niedalekiej przyszłości... :P

PS. Zdjęcia niestety nie są najwyższych lotów i robione tylko komórką. :-? Chciałbym do galerii wrócić na wiosnę i uzupełnić ją o zdjęcia w plenerowe. Naturalne światło, widok w tle i krótki czas ekspozycji mogą zdziałać cuda. Tymczasem miłego oglądania.
Pozdrawiam!
Paweł

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dobrze to wygląda, oj dobrze – powiedziałbym nawet bardzo dobrze – gratulacje!!!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Piter73
Posty: 25
Rejestracja: wt gru 31 2019, 11:50

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter73 »

Krótko: super wyszło.
Rafael
Posty: 149
Rejestracja: pt mar 07 2003, 23:30
Lokalizacja: Lodz

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rafael »

Ja nie wiem... Wziął się za samolot, a i tak wyszedł mu autobus ;) Fajnie wyszedł :) U mnie też czeka, nawet kiedyś zacząłem poprzednie wydanie w wersji z walorką, ale utknąłem...
Pozdrowienia

Rafael

Samoloty IIWW, a czasem inne "ciekawoski" :)
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Bombowy bombowiec, gratulacje Paweł! Wygląda solidnie, fajnie będzie go zobaczyć na żywo, szczególnie waloryzację powierzchni. Swoją drogą, bardzo ładnie zaprojektowaną ma bryłę ten model, pomijając problemy z okienkami. Dzięki, że go nam pokazałeś. A plener to chyba gdzie indziej niż przy stacji :D, no chyba, że będzie jakaś special aranżacja?
Zdrówka!
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Gratuluję ukończenia modelu. Z tego co pamietam jak rozmawialiśmy to mówiłeś, że projekt do najlepiej przemyślanych nie należy. Co do malowania to jest jakieś takie zamglone niestety. Tak czy inaczej fajnie, że ukończyłeś model i mam nadzieję, że uda mi się go obejrzeć na żywo na jakimś konkursie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Dzięki Chłopaki za dobre słowo! Cieszę się, że moje wykonanie wellingtona Wam się podoba.
Mam nadzieję, że bombowiec doleci do Przeciszowa, a może i gdzieś jeszcze....? ale to jeszcze dużo czasu.

Rafał, nie wiem jakie u Ciebie kiedyś jeździły autobusy ale musiało być odlotowo.. :lol:

Jakub, stacja PKP chyba nie jest właściwym tłem dla tego brzydala. :nie: Łąk u mnie dostatek, mam nadzieję, że gdzieś uchwycę miejsce bez zabudowań,....słupów i sieci wysokiego napięcia ....Oczywiści wcześniej przywiążę go do stolika....żeby nie odleciał.. :zeby:

Piotrek, faktycznie część rozwiązań konstrukcyjnych tego modelu jest po prostu nie trafiona. Na szczęście można to jakoś sensownie przerobić.
O ile grafika tego modelu, te wszystkie światło-cienie są rewelacyjne, to już nasycenie konkretnych kolorów jest delikatnie mówiąc słabe. No ale coś kosztem czegoś, i może przy zbyt intensywnych kolorach efekt naciągniętego płótna na kratownicę by po prostu zginął. Osobiście wolałbym żywe kolory, bo z daleka to on jest szary, a nie czarny.... a kratownicę bym natrasował.. :roll:

Pozdrawiam!
Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

pawelelka77 pisze: pt sty 28 2022, 23:57 ...Oczywiści wcześniej przywiążę go do stolika....żeby nie odleciał..
Tak z własnego doświadczenia - mocowanie modelu nie zaszkodzi, ale przede wszystkim podstawkę pod model do stolika też "przyspawaj"... no i weź parasol też :lol:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2776
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:spoko:
Ładnie zrobiony.
Szkoda że kolor "czarny" trochę mdły. Mógłby być lekko intensywniejszy, ale niedużo.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1055
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [G] VICKERS WELLINGTON Mk.Ic, GPM, 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Też uważam, że model świetnie Ci wyszedł. I zgadzem się z Grzegorzem, że czarny powinien być intensywniejszy. Gratki 👍👏
ODPOWIEDZ