[R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

No to bęc. Główna bryła modelu pomalowana. Pierwsza partia zdjęć prezentuje wygląd powłok wprost po aero. Akryle XF od Tamiyii to bardzo głęboki mat, w takim stanie niewiele można z taką powłoką dalej zrobić, bo cokolwiek się na niej znajdzie (wash, pigment) wgryzie się w powierzchnie i niczym już tego się nie zdejmie, no chyba że z farbą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Odczekałem z jakiś dzień i nałożyłem szerokim, miękkim pędzlem kilka cieniusieńkich warstw Domaluxa. Kolory odżyły, a ja mogłem się zabrać za nanoszenie znaków przynależności państwowej, czyli fińskich hakaristi (nic innego jak swastyki). Dla wszystkich nie specjalnie interesujących się fińskim lotnictwem (a warto), błękitne hakaristi zostały wprowadzone jako narodowy symbol w ich lotnictwie w 1918 roku. Jednym z pierwszych samolotów sprowadzonych do nowo powstałego państwa fińskiego był Thulin D (kopia z francuskiego Morane-Saulnier), a emblemat błękitnej swastyki był godłem osobistym szwedzkiego hrabiego Erica von Rosena, fundatora tych pierwszych samolotów. W każdym razie nie ma ona nic wspólnego z niemieckim nazizmem, zatem można założyć kto po kim "mapował", o ile w ogóle...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Kolor hakaristi mieszałem również z Tamki i dobierałem na bazie wspomnianej publikacji Stratusa. Nie będę przysięgał, że to ten odcień - bo można tą symbolikę spotkać w różnych wariantach, ale wydaje mi się, że jest blisko. Generalnie jestem w miarę zadowolony z efektów malowania. Kolory mniej więcej oddają to co chciałem zobaczyć. Oczywiście są miejscami problemy z charakterem granicy plam kamuflażowych, która powinna być nieco rozmyta (gdzieś wyszło mi bardziej lub mniej), sam układ plam też jest zbliżony do oryginalnego i nie będę opowiadał, że go super odwzorowałem. Hakaristi, choć starałem się jak najlepiej ułożyć paski taśmy do ich uformowania, nie są również idealnie geometrycznie odwzorowane, ale chyba koślawością nie rażą.

Na modelu są widoczne smugi - to efekt ostatniego lakierowania Domaluxem, to samo miałem przy Jaku. Jadę na oparach starej puszki, bo nie ma już tego wyrobu na rynku, a nowej wersji być może podobnego lakieru, jeszcze nie testowałem. Te smugi w każdym razie znikną po nałożeniu satynowej końcowej powłoki. Są także drobne nierówności (miejscami powierzchnia jest delikatnie chropowata), które spróbuje spolerować.

Do pełnego obrazu brakuje mi jeszcze liter kodowych LG-3 na burtach, będę musiał zamówić gdzieś maski pod swój projekt. Znacie jakieś fajne miejsce i możecie polecić, gdzie mi to zrobią? Poprzednio korzystałem z Melius Manu, ale Firma zakończyła niestety działalność...

Zastawiam się nad szeroko pojętym "weatheringiem" tego samolotu. Korci mnie odrapanie nieco farby z blaszek, żeby wylazło aluminium. Odnoszę wrażenie, na odstawie zdjęć archiwalnych, że przez cały okres czynnej służby samolot był dość zadbany. Widoczne są oczywiście okopcenia, zacieki olejów, ale nie ma intensywnych ubytków lakieru na metalowych pokrywach. Będę chyba musiał bardziej kreatywnie podejść do tematu. W tym wydaniu samolot prezentuje pierwszy, zimowy okres eksploatacji LaGG'a. Na wiosnę lub lato, samolot miał już zamalowaną żółtą, górną część dzioba i uległ kilku modyfikacjom technicznym (m.in. zmieniona długość masztu antenowego, zamknięte na stałe pokrywy tylnego kółka w kadłubie). Może w trakcie remontu przeszedł też etap "odświeżenia" lakieru... zatem upatruję tutaj szansy na "licentia poetica" w kwestii odrapań. Czystego i bez odprysków raczej nie zostawię, bo wydaje mi się to fizycznie mało możliwe, żeby taki cacany czysty i bez obić był, bazując w leśnych polowych lotniskach. Będę jednak musiał się mocno kontrolować, z czym bywa najtrudniej.

Miłej niedzieli :papa:
Ostatnio zmieniony wt kwie 18 2023, 23:20 przez jacob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Krok wprzód, dwa wstecz... Narysowałem wg skali numer boczny LG-3 i zamówiłem maski do ich namalowania (tutaj). Wycinanie szybko poszło i dawaj przymierzaj... Okazało się, że jak nanosiłem boczne hakaristi walnąłem się o jakieś 2 mm i napis nie mieścił się jak trzeba :evil: - znak był za blisko usterzenia. Uwielbiam takie niespodzianki robione samemu sobie, malowanie do korekty. Zeszlifowałem co mogłem i od nowa maskowanie, malowanie, wyrównywanie, korygowanie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Finalnie jak zwykle coś musiałem lekko sknocić (nie dopasowałem idealnie jednego G, hakraristi nieidealnie symetryczne itd.), ale na razie mam dość poprawek.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt kwie 18 2023, 23:23 przez jacob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2805
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 766

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

jacob pisze: śr sie 10 2022, 20:11 [...] nie dopasowałem idealnie [...], [...] nieidealnie symetryczne itd.[...]
Jest git.
Nie wiem co jeszcze chcesz poprawiać.
Jak się literki nie mieszczą to rozumiem, ale teraz?

SFastyka wygląda ok. Jakieś mikrony widzisz.

Mi się rzucił na oko czerwony krzyżyk o ramionach różnej szerokości :haha:

To co zacytowałem wyżej to już choroba :haha:
Choroba perfekcjonizmu.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Noż kurdeszxszchajesz... nie zwróciłem uwagi, że mi z farby oblazł (to się chyba nazywa widzenie tunelowe). Oczy mi otwarłeś o Wielki. Szlag, trzeba będzie poprawić :devil1:

Aaalbo lepiej nie... lepsze jest wrogiem dobrego (znośnego).
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1061
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Grzegorz ma oko... Ale model wygląda świetnie 👍👏👀
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Chyba czas na jakieś pierwsze koty za płoty z wnętrzem modelu. Zatem na początek, boazeria. Wszystkie ścianki kabiny i tyłu kadłuba to drewno delta. Nie ma tam eleganckich blaszanych wręg i profilowanych podłużnic, tylko drewniane profile i płaskowniki. W sam raz dla mnie, bo nie celuję w dłubaninie kokpitowo-wewnętrznej. Ze względu na obraną procedurę budowy, musiałem podzielić tą symulację wnętrza na dwa oddzielne panele, żeby je wepchnąć przez otwór kabiny. Nie udało mi się ich jednak ze sobą zgrać, ale finalnie mało z tego będzie widoczne. Najbardziej eksponowane będzie to, co znajdzie się w luku kadłubowym. Plan jest taki, że jeśli efekt będzie mizerny, to zamknę to w diabły.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wnętrze malowałem najpierw na czarno, a potem na tamkowe amelinium. Srebrzanka była była jedną z farb, jaką malowano wnętrza kadłubów tych drewnolotów. Sam kokpit będzie jednak w jakimś odcieniu szarego. Ta farba XF16 jest nieco inna od reszty, którą do tej pory używałem. Ma inny zapach - bardziej agresywny (choć przy malowaniu Żona nie wpadła do mnie z widłami - więc nie jest chyba tak źle), rozcieńcza się bez problemu X20A, ale przy malowaniu nie jest bezproblemowa. Zdarzały się lekkie przytkania dyszy 0,5mm. Być może za mało rozcieńczyłem, a może to kwestia pigmentu. W każdym razie jakoś poszło.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zanim będę mógł się zabrać za kabinę, będę się musiał uporać się z kompletem szpejów dla wnętrza kadłuba - póki mam jako taki dostęp do tej sekcji.

Zdrówka!
Ostatnio zmieniony wt kwie 18 2023, 23:25 przez jacob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Juz pewnie Ci to kiedys pisałem... jestem miłośnikiem właśnie takiego modelarstwa: kombinowania, łaczenia materiałów, dorabiania, przerabiania i.t.p. I choć Twój model to nie lokomotywa, to jestem pełen podziwu.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Marcin. Dzięki, że wpadłeś z wizytą. To kombinowanie, o którym piszesz" ma swoje zady/walety (zapewne znasz ten ból), chociażby zajmuje więcej czasu - bo często nie wychodzi. Na forum nie wrzucam "ślepych ścieżek ewolucji" :lol:, publikuję dopiero, kiedy w miarę dobrze "zaczyna żreć". Z zewnątrz to może wyglądać, jak pasmo lepiej/gorzej sklejonych gratów, a to sporadycznie mi coś wychodzi. Czasami bywa to frustrujące i potem miesiąc albo lepiej nic nie robię. Ale dość o tym, bowiem ostatnio wpadłem z wizytą do Parowozowni Skierniewickiej... :shock: i nie mogłem stamtąd wyjść. Upatrzyłem sobie kilka kolejowych jeździdełek i czuję, że za jakiś czas... :D Bogactwo faktur, plam od smarów, rdzy, obić... zaczynam się nakręcać na skok w bok.
Pozdrowionka :papa:
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 863
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Coś z innej beczki, śmigło. Kołpak do LaGGa zapożyczyłem od przetestowanego projektu z Jaka-3. W oryginale wizualnie zdają się być bardzo podobne, jak nie takie same. Ten z MPM składający się jedynie z dwóch oklejek okazał się za trudny dla mnie, żeby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Obrazek Obrazek

Łopaty śmigła.

Obrazek Obrazek

Na szczycie kołpaka zainstalowałem metalową rurkę imitującą osłonę wylotu lufy działka. Lekko ją naciąłem żeby zamarkować wcięcia na zewnętrzny aparat rozruchowy.

Obrazek Obrazek

Finowie malowali cały zespół śmigła na czarno. Taki równy czarny od krańca do krańca jest dość... monotonny, zatem zabrałem się za jego "uatrakcyjnienie" weathering'iem. Wiem, ze pewnie przesadziłem, ale na żywo nie wygląda to aż tak szrotowo. Miałem z tym niezłą zabawę to i z liczbą zdjęć popłynąłem tego zwyczajnego elementu modelu.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec ciekawostka. Podziurkowałem od spodu skrzydła. Powinienem takie same zrobić i przy Jak-3, ale nie miałem dokumentacji rozmieszczenia tych otworów jak i ich przeznaczenia. Widziałem coś tam na zdjęciach, ale nie mogłem się dogrzebać co, gdzie, jak i po co. Dopiero przy tym samolocie znalazłem dokładne rozmieszczenie otworów jak i ich przeznaczenie. Okazuje się, że otwory służyły do wyrównania różnic ciśnień między powietrzem otaczającym, a kesonem skrzydła. W przypadku tych sklejkopłatów, w odróżnieniu od metalowych konstrukcji, skrzydła miały poszycie szczelnie klejone do wręg i tworzyły w środku dość hermetyczne przestrzennie. Bez tych otworów, duże skoki ciśnienia w trakcie lotów, szybko doprowadziłby do destrukcji skrzydeł.

Obrazek

Over and out.
Ostatnio zmieniony wt kwie 18 2023, 23:30 przez jacob, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] Fiński ŁaGG-3 35 seria, na bazie MPModel

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czego użyłeś do postarzenia zespołu śmigła? W moim odczuciu wygląda to dobrze. Kołpaczek wyszedł wzorowo. Łopaty też fajnie wyprofilowane. Zazdroszczę, bo mi ten element tak nie wychodzi... 🤔
ODPOWIEDZ