[R/G] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

nie chce mi się i nie umię czegoś takiego szukać
Mnie też :mrgreen: wiec z pamięci napiszę, że trzeba posklejać kabinkę i do środka wsypać sodę a potem zalać ją klejem CA.

Ale moja pamięć może być zawodna więc może jakimś klejem wodnym wikolo-podobnym albo jakimś klonem BCG można ją zalać :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Ja takie kabinki - kopytka wypełniam dwuskładnikowym epoxy. Tego gorący olej nie żre. A okładkę do bindowania tnę w zależności od wielkości elementu na 3 - 4 paski. Trzymając za końce taki pasek wyginam, środek maczam w oleju na patelni i chyc na kopytko. No i z uwagi na to, że człowiek ma tylko dwie ręce, przy takim naciąganiu rozgrzanej folii na kopytko najlepiej pracuje się z małymi elementami, żeby folia równomiernie się naciągnęła i miała na oko taką samą grubość na całej powierzchni. To jak ze wszystkim, trzeba się pobawić - a efekty jak QN pisał są spoko.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Tempest pisze: pn lut 26 2024, 20:46 ...trzeba posklejać kabinkę i do środka wsypać sodę a potem zalać ją klejem CA.
Całą pustą przestrzeń kabiny czy tylko wylać/ nanieść od wewnątrz na ścianki – 2 – 3 mm? To jednak niesamowite ilości SG! Pomijając koszty (ale czego nie robi się dla modelarstwa) to jeszcze trujące opary kleju...
A gdyby tak (wasza córeczka, w przyszłości) wylać to wnętrze kopyta gipsem albo cementem szybkoschnącym? – To tylko takie „pomysły” absolutnego laika...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Heinrich Kosmala pisze: pn lut 26 2024, 20:29 Gdzie można zaleźć (nie chce mi się i nie umię czegoś takiego szukać), jak wykonać takie kopyto?
Mi też się nie chce szukać :mrgreen: . Relacja jacoba z budowy thunderjeta. Stamtąd zaczerpnąłem tip. U mnie w bombach latających yokosuka na pewno i być może w innych.

Sklejam ksero owiewki. Smaruję w środku CA i sypię sól/sodę. Nic nie nalewam :haha: Spokojnie. Potem paluchem w rękawiczce "lekarskiej" rozsmarowuję cieniutko CA po powierzchni i szlifuję. Kiedyś malowałem jeszcze motipem podkładowym, żeby było gładziusio, ale przestałem, bo zostawiam widok ramek, żeby ułatwić sobie ich pozycjonowanie przy przyklejaniu.

Śrubka na foto wklejona doskonałym 10 minutowym poxipolem:

Obrazek

Wczytawszy się z uwagą i atencją w Wasze współporady wziąłem je sobie do serca (ale od następnego modelu ;-) ) i zrobiłem "po staremu" :haha:
Czyli opalarka do podgrzania folii i naciąganie na kopyto. Nie jest to docelowo najlepsze rozwiązanie. Macie rację. Zrobię sE pudełko z ramką, ale na razie mi się nie chciało.

Obrazek

Folię naciągałem w tekturowej ramce z otworem niewiele większym od kopyta. To spowodowało, że folia do bindowania bardzo się "pocieniła".
Dostrzegam kres tej metody :zeby:

Ale cienka folia wyszła dość przejrzyście. Oczywiście są randomowe grudki i elektryzuje się niemiłosiernie, przyciągając wszelkie paprochy. Niemniej z bliższa:

Obrazek

i z dalsza:

Obrazek

Ramki to jakaś sieczka jest :haha::

Obrazek

Zrobiłem sE też test mokrej palety przy okazji retuszu ramek. Farby valejo. Ręcznik papierowy + papier do pieczenia + blaszane pudełko z dawno zagubionego kompletu kreślarskiego:

Obrazek

Ciekawe czy szybciej wyhoduję pleśń, czy rdzę :haha: :haha:
Na pleśń radą jest wymiana podłoża. Na rdzę - mam podobne pudełko z tworzywa :haha:
Można oczywiście kupić gotową paletę i kupować podłoża. Ale wówczas trzeba wydać pln-y, które można spożytkować inaczej ;-)
Niemniej fajnie działa. Farba jest gotowa do użycia dłużej. Zobaczę jak dłużej.

A co do tłocznia to może to jest jakaś opcja?:
https://allegro.pl/oferta/maszyna-do-fo ... 1420807737
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

z metra jest elegancko... z centymetra, też :D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Co do trzymania folii.

Brałem trochę szerszy kawałek, trzymałem w paluchach, wygięty.

Co do kwestii wypełniania formy. Najpierw ścianki od środka zalewałem distalem (taki klej dwuskładnikowy/żywica), dostępne w każdym markecie. Jak już ścianki były utwardzone cienką warstwą distalu to resztę dopełniam poxyliną - to już w każdym sklepie można kupić. W poksylinie umieszczałem też jakieś śruby, żebym potem mógł formę umieścić na drewnianym klocku tak, żeby łatwo była naciągnąć paluchami folię .

Szczegóły tu:

viewtopic.php?t=18688&hilit=hayate&start=20
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

O ile nie kupię sE tego wynalazku do formowania z powyższego linku co wstawiłem (bo zaczynam już się łamać :haha: - lubię takie gadżety ;-) ) to następną owiewkę zrobię w oleju.

Tu zdecydowanie poniosło mnie z pocienieniem folii. To był błąd. A drugi błąd to twórczy szał, pod wypływem którego pozostając, zacząłem kleić tę nieszczęsną poszatkowaną ramkę do cienkiej owiewki. Maskara. Ale nie będę kupował drugiej wycinanki i zjem tę żabę z godnościOM. Ratując co się jeszcze da.
A wydawało mi się, że równo wycinam.
Zewnętrzna strona owiewki:

Obrazek

Obrazek

Nie jest to wprawdzie jakaś tragiczna tragedia, ale nierówności poszczególnych kawałków ramek rażą. Na szczęście na zbliżeniach, a z dalsza obleci. Zawsze można rzucić jakąś szmatę :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

elegancko jest :D

to powiadasz, że lubisz takie gadgety?
"Wysokowydajny silnik ssący zapewnia precyzyjne ssanie" hmmm :glaszcze:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:haha:

Dobre. Kosmate.

Grzesiek, zamiast wczytywać się w durne opisy na znanym portalu aukcyjnym, tworzone - jak widać - przez sztucznOM YntelYgencjE, lepiej zapoznać się z tym:
https://www.tamiyabase.com/articles/55- ... ng-machine

Są też filmy na jutubie, jak to działa. Ale nie wpisuj frazy "vaccum machine" bo aż się boję co znajdziesz :haha:
"vaccum machine for modelers" będzie bezpieczniejsze ;-)
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Kawasaki Ki-100 Goshikisen (GPM 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Panowie, dodam że dość ważnym elementem jest jakość materiału z którego tłoczycie. Folie do bindowania są ok ale nie są idealne. Polecam kupić sobie dobrej jakości materiał PET 0,5mm, ja używam firmy Bayer MaterialScience pod nazwą handlową Vivak. Dobre są także folie APET firmy TUFOL lub TUPET

https://tuplex.pl/katalog-produktow/fol ... -w-arkuszu
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ