[R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

messer pisze:mam kilka sztuk w wersji elektronicznej ale te będę przerabiał po swojemu
Shift + Delete :?: :faja:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Tempest pisze: pn mar 25 2024, 22:32
messer pisze:mam kilka sztuk w wersji elektronicznej ale te będę przerabiał po swojemu
Shift + Delete :?: :faja:
Zmieniam malowania, poprawiam np. nitowanie, itp. Często w tych w projektach jakieś linie są za krótkie, czasem coś wystaje poza obrys. Kiedyś tak potraktowałem P7a:
http://messer.cba.pl/lotnicze_karton/p7a/p7.html
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

No przecież WIEM i PODZIWIAM Cię za takie prace. :paker:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

messer pisze: pn mar 25 2024, 21:40 Podobnie podle wyglądają moje koła do F-16 - muszę coś zrobić z tą klejącą się, nieutwardzoną żywicą. U Ciebie widzę podobny problem
Nie jest aż tak klejąca, ale cienka warstewka gluta jest. Trzeba będzie umyć solidnie w IPA.
Prawdę mówiąc, to jeśli są dostępne koła do plastików w 1/32, lepiej ich użyć, mimo minimalnej różnicy wymiarowej, która i tak jest praktycznie niezauważalna, niż babrać się w tym czymś :roll: .

Początki centralnej części kadłuba. Główny element poszycia kadłuba składa się z dwóch oklejek. Zewnętrznej i wewnętrznej - dość spore płachty.
Do ich sklejenia użyłem Uhu extra gel. Daje chwilę czasu na korektę położenia elementów względem siebie, a po wyschnięciu bezbarwną i twardą spoinę.

Obrazek

Największa w historii ilość WPS :haha:

Obrazek

Obrazek

Oklejka wewnętrzna jest o 2 mm krótsza niż zewnętrzna. Przyjmijmy na razie, że tak ma być i w niczym to nie przeszkadza :lol:

Obrazek

Pierwszy WPS czyli otwór na kabinę wycięty czubkiem nowego ostrza olfy, lekkim naciskiem kilkukrotnie przejeżdzając ostrzem. Z jakimś mikronowym zapasem:

Obrazek

Następnie pędzelkiem na krawędź nałożyłem bardzo rzadki bcg i wygładziłem ją pazurem. Jak wyschła na kamień wyrównałem ostrzem krawędź, ścinając naddatek i nierówności:

Obrazek

Dla ładnego wyglądu retusz z Nato Black:

Obrazek

I w tym momencie wydawać by się mogło, że zaje..sty model :haha:. Najlepsze zostawiam na koniec. Przymiarka szkieletu do segmentu. Jak się dosunie górę, to dołem brakuje 4 mm :haha: :haha:. I nie byłby to żaden problem, ale nie w tym wypadku. Otwory luków podwozia i podwieszenia na dole (ich krawędzie) powinny się opierać na szkielecie. Co wydaje się wątpliwe. Jak dopasuję dół, to szpara zieje przy owiewce :haha:.

Obrazek

Czuję jednak, że coś da się z tym zrobić :mrgreen:
Widziałem w necie sklejonego (tego starego z Quest'a), więc musi się dać. Albo i nie :haha:
Pożyjemy, pokleimy, zobaczymy.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

hmmmm robi się ciekawie...
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 111
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Tytułem komentarza >
Obrazek

:haha:
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

gk pisze: wt mar 26 2024, 18:28 Najlepsze zostawiam na koniec. Przymiarka szkieletu do segmentu. Jak się dosunie górę, to dołem brakuje 4 mm :haha: :haha:. I nie byłby to żaden problem, ale nie w tym wypadku. Otwory luków podwozia i podwieszenia na dole (ich krawędzie) powinny się opierać na szkielecie. Co wydaje się wątpliwe. Jak dopasuję dół, to szpara zieje przy owiewce :haha:.
Jakoś nie czuję się zaskoczony, mierzyłeś przynajmniej trzy razy ? ;-)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:haha:

TAK. Zgodnie z opisem budowy. :lol:

Ponadto:
"Części (tj. oklejki wewnętrzną i zewnętrzną) należy skleić bardzo starannie (...). Ta operacja jest bardzo trudna, ale od niej zależy poprawność wykonania kadłuba modelu. Po sklejeniu w gotowy element wsuwamy szkielet kadłuba." Taaa... i dalej: "Dalsze klejenie kadłuba powinno przebiegać klasycznie". I wszystko jasne :zeby:

Szkielet rzecz wtórna. Lepiej żeby poszycie grało :roll: Segment z przodu pasuje. Muszę przymierzyć ten do tyłu. Choć raczej typuję złe wykreślenie szkieletu. Choć CHGW.

Ale jak się nie nastawiasz na pasowność części to nie ma rozczarowania :mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

gk pisze: wt mar 26 2024, 21:06 "Części (tj. oklejki wewnętrzną i zewnętrzną) należy skleić bardzo starannie (...). Ta operacja jest bardzo trudna, ale od niej zależy poprawność wykonania kadłuba modelu. Po sklejeniu w gotowy element wsuwamy szkielet kadłuba."
No i wszystko jasne - nie skleiłeś oklejek wystarczająco starannie, operacja okazała się być zbyt trudna dla Ciebie. ;-) :lol:
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Im gorszy projekt i większe babole tym ciekawsza relacja.
ODPOWIEDZ