1/400 Yukikaze - model od podstaw - relacja z budowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
CeCha
Posty: 42
Rejestracja: wt paź 19 2004, 12:21
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: CeCha »

Bartosz, dziękuję bardzo, właśnie się zastanawiałem, dlaczego one nie działają... :D Jest dokładnie tak, jak miało być ;-)
Pozdrawiam
Cezary
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Coś mi się zdaje że będę wiernym widzem tej relacji. Czy rysując szkielet w AC nadawałeś tym płaszczyzną od razu grubość? Dawno coś próbowałem rysować w AC i to w 3D i niewiele pamiętam, ale proszę o szczegóły.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Hanys
Posty: 37
Rejestracja: pn mar 10 2003, 7:27
Lokalizacja: Libiąż/małopolska

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hanys »

Noooo, CeCha, to się nazywa podejście do tematu!! Rewelacyjny wstępniak, pięknie opisany początek budowy!! Masz we mnie wiernego kibica ( w końcu japońskie okręty to mój konik!!). Jakby co służę pomocą, a na razie oglądam z niekłamanym podziwem i wołam: "Jeszcze, jeszcze!!!!". Pozdrawiam
What shall we do with drunk sailor???
Awatar użytkownika
origami
Posty: 282
Rejestracja: pt mar 05 2004, 12:38
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: origami »

Świetny pomysł CeCha. Podoba mi się rozrysowanie szkieletu. Widać, że podszedłeś do sprawy bardzo ambitnie. Trzymam kciuki i z przyjemnością będę kibicował.

Tak przy okazji. Czy poszycie równiez będziesz projektował w Auto Cadzie?

Fajnie, że na forum pojawia sie coraz więcej projektów od podstaw, a każdy ma swoją specyfikę, inną technikę itd. Dla mnie jest to zawsze kopalnia wiedzy. Jeszcze raz powodzenia :-)
Pozdrawiam
_____________________

W stoczni:USS Wasp CV7 (1:200) - projekt własny
Awatar użytkownika
CeCha
Posty: 42
Rejestracja: wt paź 19 2004, 12:21
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: CeCha »

Ooo... relacja dopiero drugi dzień wisi na Forum, a tu już tylu widzów... :D Już rozumiem, na czym polega siła KartonWork... :D Od razu chce się człowiekowi chwycić za skalpel i nożyczki, a tu jeszcze tyle godzin w pracy... :D Dziękuję wszystkim za doping :szampan: Obiecuję, że w miarę możliwości będę uzupełniał relację na bieżąco.

Piterski: Wszystkie te elementy są dwuwymiarowe - nie mają grubości. Uwzględniłem ją tylko przy rysowaniu szczelin montażowych. W niektórych miejscach trzeba było uważać, żeby ta dodana "w myśli" grubość wypadła we właściwą stronę - spójrz na wręgę 12A - jeżeli pogrubiłbym ją "w stronę rufy", górny pokład okazałby się za krótki.

Hanys: Mimo tego, że dokumentacji na temat Yukikaze zgromadziłem całkiem sporo, nie ukrywam, że wiele rzeczy jest jeszcze dla mnie zagadką. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę liczyć na Twoją pomoc. Ciąg dalszy niebawem - o to możesz być spokojny :D

Origami: Rozumiem, że chodzi o poszycie burtowe. Na pierwszy strzał spróbuję zrobić je "niekomputerowo" - przyłożyć kalkę i odrysować. Z rufą nie będzie problemu, gorzej z dziobem - tam, żeby zachować właściwą krzywiznę burty, trzeba będzie dzielić ją na kawałki. Ale jak podzielić? A co z iluminatorami? No, ale to jest właśnie cała zabawa budowy od podstaw :D

Następna część relacji - myślę, że do poniedziałku wyrobię się z wycinaniem. Trzymajcie kciuki :D
Pozdrawiam
Cezary
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Wczoraj się zastanawiałem w jaki sposób wyrysowałeś wręgi. Rozumiem że korzystałeś z jakiś planów. Zeskanowałeś je i podłożyłeś plik graficzny w AC a na nim obrysowałeś kontury, czy zastosowałeś inną metodę. W 2D to się da tak odrysować np. mapki geodezyjne, a jak to zrobić w 3D?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

A ja mam inne pytanie... Jaki jest sens poprawiać coś co już jest niemalże doskonałe (mam na mysli oczywiście opracowanie HALa).
W skali 1/200 wiele elementów w Yuki jest bardzo trudnych do wykonania (i to dla wprawionego sklejacza) a 1/400 - głowa boli. Dlaczego nie oprarłeś sie na gotowym rozwiązaniu, ewentualnie poprawiając co sie nie zgadza?
Chyba że Twój projekt ma za zadanie podszkolić sie w projektowaniu okrętów.

W każdym razie trzymam kciuki i życze powodzenia!
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
CeCha
Posty: 42
Rejestracja: wt paź 19 2004, 12:21
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: CeCha »

Piterski: Wręgi rysowałem dokładnie tak, jak opisałeś. Korzystałem z przekrojów poprzecznych kadłuba zamieszczonych w książce "Anatomy of Japanese Destroyers". A jak już miałem je w postaci cyfrowej, to do AutoCada i po konturach... Tylko nie za bardzo rozumiem, o co chodzi z 2D i 3D... 3D to dopiero będzie, jak wytnę i skleję :D Rysunki trójwymiarowe zrobiłem po to, żeby zobaczyć, jak szkielet kadłuba będzie wyglądał po sklejeniu.

Kemot: Faktycznie, mogłem przeskalować model AH i po prostu go skleić. Ale wiesz... mnie jakoś bardziej kręci budowa od podstaw. Nie zawsze rozwiązanie narzucone przez Wydawcę zgadza się z rzeczywistością, a przeróbki okazują się zbyt skomplikowane (model AH doskonały nie jest... a szkoda, bo poziomem wydawniczym bije na głowę wszystko, co widziałem). Traktuję ten model jako - powiedzmy - rozruch i platformę doświadczalną, a także jako wstęp do budowy - i projektowania - następnych modeli.
Pozdrawiam
Cezary
Witek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 10 2003, 22:11
Lokalizacja: Wałbrzych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek »

Podziekowania powinny byc kierowane do Macgregora bo dokumentacje jaka posiadalem otrzymalem od niego. A co do relacji to trzymam kciuki i obiecuje sledzic ja do konca. Powodzenia.
Pozdrawiam Witek
-------------------------------
Samoloty, Okrety, Pojazdy
-------------------------------
Awatar użytkownika
syjek
Posty: 113
Rejestracja: wt cze 22 2004, 10:26
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: syjek »

Też będe śledził twoja relację, choć to dla mnie za mały model.
Powodzenia
ODPOWIEDZ