HMS Nelson z 1943 roku skala 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Vivicie, a może uchylisz rąbka tajemnicy, z jakiej to sukni wyprułeś nitki :chytry:
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Kawiarenka =-

Piterski na szczęście nie byłem na tyle zdesperowany aby pruć żony suknie. No ona z nauczania to taka krawcowa co tam w domu ma to i owo. Ja czasami zaglądam do jej szpargałów w celu połowu nowych możliwości. Toteż i tym razem zajrzałem....i znowu coś znalazłem.....
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Przyszedł czas na wykonanie pontonów. Co prawda jeszcze nie ma pagai, ale jak widać na fotografiach, pontony w liczbie sztuk dwóch już są i to przytwierdzone na swoim miejscu. W dziobowej części okrętu nie było więcej pontonów, tylko te dwa. Środkowa część /to ta z artylerią główną/jest za to naszpikowana nimi ale o tym przy innej okazji.
Foto nr 62 : Ponton w dziobowej części.
Obrazek

Foto nr 63 : Widok na dziób z miejsca pierwszej wieży.
Obrazek

-= Kawiarenka =-

Ponieważ na długi weekend wybieram się do kraju Nelsona to zdaje się, że roboty staną, choć może jakieś zdjęcia jeszcze będą przed tym okresem. Nie mniej tym którzy kibicują moim zmaganiom życzę udanego odpoczywania.
Ostatnio zmieniony czw kwie 27 2006, 21:06 przez Vivit, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Errata do wpisu powyżej

-= Relacja z budowy =-

Na pancernikach klasy Nelson były dwa rodzaje pontonów. W skali odpowiednio : większy (20 x 13 mm) i mniejszy ( 15 x 9 mm). W części dziobowej okrętu były zamontowane te mniejsze.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ten pokład jakoś odróżnia się zbyt od reszty elementów. Czy będziesz go jakoś jeszcze "waloryzował" ?

-= Kawiarenka =-

Ponieważ na długi weekend również wybieram się do kraju Nelsona być może spotkamy się przypadkiem pod kolumną tego jegomościa :)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

No i otworzyłem warsztat ślusarki. To taki modelarski "real" [Ci co mnie znają to wiedzą co robię :D ]. Do wykonania jest pełno szafek, włazów, wywietrzników ect. Po próbie przedstawiam przykładowe wypociny. Tym bardziej cieszące oczy, bo wymiary takiego czegoś to 10x5 mm w podstawie i 2 mm wysokości.

Foto 64 : Włazy zespolone /niekompletne/
Obrazek

Reasumując jest tego całkiem sporo, aż się zdziwiłem gdy po kolei je odnajdywałem na zdjęciach i planach. Kilka istotnych uwag co do rozmieszczenia. Bardzo ciężko jest z planów odczytać co może kryć sie pod różnego rodzaju prostokącikami lub kwadratami. Część z tych lokalizacji udało mi się potwierdzić na fotkach. Te których nie byłem pewny stanowią moją inspirację i pewną dowolność modelarską, wszak coś tam było więc lepiej zrobić coś podobnego jak w ogóle tego nie umieszczać. Zatem jakaś niezgodność w stosunku do realnej jednostki, w tej kwestii, może się pojawić.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Pierwszym miejscem, któremu chciałbym poświęcić ten post jest miejsce zaczynające się od falochronu dużego poprzez sekcję karabinów p.lot do pierwszego stanowiska altylerii głównej. Rozległe i zajmujące 13 cm pokładu na całej szerokości. Zamontowałem szafki, włazy i wywietrzniki. W zasadzie brakuje tu tylko wspomnianych karabinów p.lot i wysięgników...ale te elementy powstaną na końcu ze względu na swoją delikatność i możliwość łatwego uszkodzenia.

Foto nr 65 : Miejsce koło falochronu dużego
Obrazek

Foto nr 66 : Miejsce przed altylerią główną - widok na część lewą
Obrazek

Foto nr 67 : Miejsce przed altylerią główną - widok na część prawą
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Miejsce pomiędzy wieżami pierwszą i drugą nie jest tak naszpikowane tymi elementami ale i miejsca tam za specjalnie nie ma. Zlokalizowany wywietrznik i włazy znalazły swoje miejsce na pokładzie.

Foto nr 68 : Miejsce pomiędzy wieżą pierwszą i drugą.
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

-= Relacja z budowy =-

Pomiędzy drugą, a trzecią wieżą altylerii głównej jest trochę więcej miejsca, toteż i więcej elementów znalazło tu swoje miejsce. Głównie wywietrzniki, w których ze względu na moje niedopatrzenie nieopatrznie powiększyłem siatki. Normalnie powinny stanowić połowę tego i być zlokalizowane w części górnej. Ale nie będę tego poprawiał gdyż i tak w zasadzie zakrywają to lufy działa.

Foto nr 69 : Miejsce pomiędzy drugą i trzecią wieżą
Obrazek

Foto nr 70 : Miejsce pomiędzy drugą i trzecią wieżą - ściągnięta wieża
Obrazek
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Wreszcie Vivicie ruszyłeś do przodu :) Choc podejrzewam, że detale te powstały w okresie kiedy się nie odzywałeś to i tak cieszą oko.

PS Czekam z niecierpliwością na dalszy ciąg Twoich Prac, Bosmanie, oraz życzę miłego weekendu za Małą Wodą, ja spędzę go w Tatrach :haha:
ODPOWIEDZ