[Relacja] Jak-40, free download, 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Jeszcze "C" ma mieć zawijas tylko z góry. Spód litery bez zawijasa, płaski.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Tak też było na grafice w Twoim ostatnim linku, ten napis po prostu skopiowałem (po dobraniu wielkości) na kadłub.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

No to idzie „na czysto”. Tym razem zaczynam od wyposażenia kabiny pasażerów. Budowa (montaż) foteli to prawdziwa mordęga (ale sprawia też frajdę :D) – co prawda każdy fotel składa się tylko z jednej części, ta jest jednak (dla mnie) „szalenie skomplikowana” i pracochłonna przy wycinaniu, a całość jest bardzo wiotka, tak że musiałem je (nogi foteli) od spodu wzmocnić CA.

Obrazek

Obrazek

Fotele naklejam najpierw na pasek brystolu, w ten sposób będzie mi łatwiej wsunąć je do wnętrza kabiny, poza tym gwarantuje to ich równe (symetryczne) rozmieszczenie.
Jeden fotel jest „za dużo” – rezerwa.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 10:21 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Powolutku zmagam się z wnętrzem kabiny pasażerskiej. W tzw. międzyczasie nowy problem – kolor logo Lotu na kadłubie, bo nigdy nie widziałem samolotu Lotu „na żywo”, jedynym punktem odniesienia byłaby wycinanka Ił-62 z MM, ale papier jest już tak stary, że nie można się chyba na tym wzorować. Na zdjęciu; od dołu „mój niebieski” (RGB 0-0-160) na kartonie, na kartonie lakierowanym lakierem bezbarwnym (lakierowany gdy było jeszcze stosunkowo ciepło) i na papierze fotograficznym.

Obrazek

Dlaczego na fotograficznym? O tej porze roku i przy tych temperaturach nie jestem w stanie lakierować (nie wyobrażam sobie samolotu pasażerskiego bez błyszczącego lakieru) na zewnątrz (w nie ogrzewanym garażu), a gdybym to zrobił w domu, skończyłoby się to chyba rozwodem albo przynajmniej sporą awanturą :D. Z papierem fotograficznym co prawda już próbowałem (GeeBee), ale nie byłem z tego tak do końca zadowolony, ze względu na trudną obróbkę (formowanie) – mimo to chcę spróbować jeszcze raz. Wydruk na papierze fotograficznym daje bardzo „soczyste” kolory, tzn. ten „niebieski” jest stosunkowo ciemny. Czy można go oglądać nie dostając wysypki? Czy ktoś zna może „oficjalne” oznaczenie RAL albo wartości RGB dla emblematu Lotu?
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 10:22 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

HEX: #040264
RGB: 4, 2, 100
CMYK: 100, 99, 22, 32

mały napis nad logiem lotu i paskiem oczywiście czarny.
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki hide (z mojego rodzinnego miasta :D)!
Ten kolor jest o wiele ciemniejszy od „mojego”, dla mnie (chociaż żona uważa, że jestem „daltonistą”) granatowy. Czy można zapytać, z jakiego źródła to masz?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
hide
Posty: 256
Rejestracja: ndz lis 27 2005, 15:53
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hide »

http://www.brandsoftheworld.com/logo/lo ... h-airlines + szybkie porównanie z kilkoma fotkami.
Mama Just killed the man...
put the gun against his head...
push the triggle....
now he's dead...
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Kabina pasażerska składa się z wręg З i Ж2 (tej akurat na rysunku montażowym nie mogę znaleźć (ślepota modelarska? :(), z podłogi kabiny 22, ściany wewnętrznej 24, ram okien 26 i z półek na bagaż podręczny 29 i 29a.

Obrazek

Najpierw sklejam „tunel” kabiny (З + Ж2 + 24 + 22), od zewnątrz przyklejam ramy okien a do wewnątrz (później) pólki bagażowe.

Obrazek

Pomimo starań nie udało mi się wystarczająco precyzyjnie zbudować ram okiennych tak, żeby od razu pasowały – była konieczna dodatkowa obróbka papierem ściernym.

Obrazek

Obrazek

Tunel kabiny pasażerskiej gotowy, teraz przyjdzie poszycie zewnętrzne kadłuba.
Właściwie dopiero na zdjęciu widać, że ramy można by lepiej dopasować do otworów okiennych – po nałożeniu poszycia jednak tego nie widać – wychodzę przynajmniej po wstępnej przymiarce na sucho z takiego założenia.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 10:24 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

„Przemalowałem” jeszcze raz kadłub, tzn. nieco inaczej rozmieściłem logo LOTu – teraz pasuje idealnie – zgadza się z tym, co widać na zdjęciach oryginału SP-LEE.

Poszycie zewnętrzne kadłuba podkleiłem od wewnątrz na pasku okien taśmą dwustronnie klejącą, poczym zrobiłem otwory okienne wybijakiem. Otworów nie retuszowałem, moim zdaniem tak jak jest wygląda lepiej, w szczególności, że obudowy (ramy wewnętrzne) okien są też białe.

Obrazek

Oszklenie – overhead folia.

Obrazek

Wszystkie części poszycia zewnętrznego sklejone ze sobą, półki i fotele czekają na wklejenie we właściwe miejsca – teraz przyjdzie montaż, czyli połączenie kabiny pasażerskiej z poszyciem zewnętrznym.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10 2018, 12:51 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ