[R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

Wydaje mi się, że zdecydowanie za duże śruby na otulinach cylindrów. Powinny być 0,6mm max 0,8mm.
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Robert_B. pisze: śr kwie 14 2021, 13:45 Wydaje mi się, że zdecydowanie za duże śruby na otulinach cylindrów. Powinny być 0,6mm max 0,8mm.
Przyznam się szczerze, że nie zwróciłem na to uwagi. Brałem to, co miałem „pod ręką“ – te nakrętki mają konkretnie (właśnie zmierzyłem) 1,6 mm. Podejrzewam, że tak małych nie byłbym w stanie zamocować, nie mówiąc już o ich samodzielnym wykonaniu.
Lepiej w takiej sytuacji pozostać przy imitacji drukiem?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Robert_B.
Posty: 237
Rejestracja: czw mar 26 2009, 22:23
Lokalizacja: Wrocław
x 7

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robert_B. »

1,6mm to daje nam w oryginale 40mm, takimi śrubami były skręcane ostoje w parowozach.
Ja bym zmienił :)
Jeżeli czegoś nie da się zrobić, potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie – przyjdzie i to zrobi.
Obrazek
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Henryku też mam trochę lat, ale poświęć modelowi więcej czasu i cierpliwości a efekt będzie lepszy zapewniam. Co do śrub, fakt psują efekt. A i jeśli masz możliwość p;oszukaj fotek modelu który kleisz i wtedy masz możliwość porównać co i jak wygląda.

Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi Robert i Piotr,
uwagi jak najbardziej słuszne, zamówiłem już też nakrętki 0,8 i 1 mm. W miarę swoich możliwości będę się starał o poprawę warsztatu. Nie należę jednak zdecydowanie do „purystów modelarskich“ takich jak np. „Precyzyjny“ czy „Niki68“. Celowo przywołałem dwa przykłady modelarzy, którzy od pewnego czasu nie produkują się na forum, żeby nie wywołać następnej „Wojny Trojańskiej“. :D Jest jeszcze conajmniej tuzin modelarzy kolejowych, którzy budują swoje modele na najwyższym poziomie.
Wiek to nie wszystko; są jeszcze takie czynniki jak sprawność manualna, w pewnej części wynikająca ze stanu zdrowotnego i kierunek „filozofii modelarskiej“. Tak czy inaczej; odkryłem „miłość“ do modelarstwa kolejowego i będę się starał to dalej rozwijać. Ale buduję i prezentuję wyniki na forum, bo ta „praca“ sprawia mi niebywałą radochę a nie, bo jestem „mistrzem“!
Dla jasności; to nie „obrona“ przed krytyką/ krytycznymi uwagami! Te są w dalszych ciągu ok.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Kocioł & co. się robią. Już teraz częściowo przyklejam ustrojstwo wyposażenia budki maszynisty i agregatów zamontowanych do kotła, póki do tych miejsc jeszcze mam swobodny dostęp.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

"odkryłem „miłość“ do modelarstwa kolejowego i będę się starał to dalej rozwijać. Ale buduję i prezentuję wyniki na forum, bo ta „praca“ sprawia mi niebywałą radochę a nie, bo jestem „mistrzem“!"

Jakże przyjemnie czyta się takie słowa. Trzymam kciuki, bo moje serce też jest kolejowe, i do mistrza równie mi daleko :D Choć, jak mniemam, dzieli nas całe pokolenie, to cieszę się z każdego kolegi klejącego pociągi.

A teraz pytanie – jak robiłeś zbieralnik pary?
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi Viking_BB,
zbieralnik pary jest (obecnie bardzo modną, przynajmniej w motoryzacji) hybrydą; część „obła“ jest z przykrywki pojemnika deodorantu, na niej jest też naklejona prawie cała część cylindryczna z kartonu. To czysty przypadek, że średnica pasowała, no i kolor (akryl) też chyba nieżle mi się dobrał – w oryginale różnica odcienia jest nawet jeszcze mniej widoczna.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Heh, bo troszke szczęscia w życiu też jest przydatne :D Ale na tym polega modelarstwo - kombinowanie! Kiedyś słyszałem, że modelarz to skrzyżowanie śmieciarza i MacGyvera ;) - coś w tym jest…
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] Pruski parowóz T3; Modelik Nr. 22/10, 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zbieram wszystko, co się da.. :cool:
W tak zwanym międzyczasie pytanie do wtajemniczonych; LC-nakrętki/śruby rozwarstwiają mi się (z jednego grubszego nitu powstają dwa cieńsze) przy wyciskaniu z „platynki“ - tak mniej więcej 1/4 - 1/3 nakrętek/nitów – co robię nie tak, względnie jak można temu zapobiec? Wyciskam pręcikiem 1 mm albo drutem do robienia na drutach – bo ma koniczną i zaokrągloną końcówkę, przez co można go używać także do dość małych średnic.
Albo zmienić dostawcę/ wytwórce nitów?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ