Mack "Bulldog" - pytania , odpowiedzi związane z

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... nie roń łez Syzyfie

Może to z ich powodu te pęcherzyki . Ten sposób malowania podpatrzyłem u 10-cio latka z Tyskiej modelarni . Malował plastikowy model Pzkpfw "Luchs" w skali 1:72 . To jego ciapranie wydawało się nonsensowne i śmieszne ... ale po wyschnięciu farbki się przestało wydawać .
To tak jak w tym dowcipie o milicjancie stojącym na moście i rzucającym kwadratowe płytki chodnikowe do wody . Płytki kwadratowe . A kręgi na wodzie właśnie cholera ... okrągłe .
I jeszcze się rozchodziły . Się rozchodziły , inaczej ujmując rozpływały i wzajemnie nakładały. Jakaś analogia jest ... :mrgreen:

Rutku-Piotrze :

Jestem równie ciekaw ale porównań nie jestem w stanie przedstawić . Nie mam modelarskich doświadczeń z szpachlowań i malowań wielowarstwowych . Szlifowania praktyki odrobinę .
Szpachlówek nie używam , jeśli to konieczne /w modelach plastikowych/ do wypełniania szparek używam kleju cyjanoakrylowego gęstej konsystencji np. Wamod-u. To inny temat ...

Z innej beczki , plastikowej ...

Gdyby ktoś podzielał moją fascynację "oldtimerami" a w szczególności Mack "Bulldog" to oprócz nieosiągalnego obecnie modelu nieistniejacej już f-my Monogram / 1:24 plastik / , może się pocieszyć nieco mniejszymi RPM / 1:72 też plastik /. Bardzo rzadko widywane w sklepach modelarskich ... i innych też . Ciekawostki takie :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Plastikowych na pocieszenie . Kartonowych sklejonych Mack " Bulldog "
widziałem , na przestrzeni ostatnich paru lat ... 2 szt. /słownie dwie sztuki / .

Pozdrawiam . Wujek .
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Wujek Andrzej co do farb Aster to używam ich i są akrylowe czyli w takich małych brązowych buteleczkach i takie w takiej nie wiem jak to nazwać jak by "puszeczce" :razz: I rozumiem ,że używałeś właśnie tą w tej puszce małej tak?Ja osobiście wole te w buteleczkach akrylowe szybko schną i są troche rzadsze...Jak już Asterki to bym polecał używać tych akrylowych w buteleczkach ,ale może sie komuś wydawać gorsza niż ta w puszce to lepiej kupić jedną na spróbowanie i dopiero porównać...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Serwer :

Używam klasycznych emalii Aster . To właśnie ich gęstość i długość schnięcia w połączeniu z dodatkiem terpentyny balsamicznej pozwala na osiąganie dobrych efektów malarskich , oczywiście przy użyciu pędzla i sugerowanym sposobem .
Akrylami kilku firm już próbowałem . To nie to . Za dużo kombinowania z dodatkami ... właśnie spowalniającymi schnięcie .

W przypadku pozostałych farb klasycznych też mozna dodawać terpentyn . Jeśli chcę jeszcze bardziej zwolnić wysychanie podobnego typu farbki / Revell , Humbrol itp. / , chcąc malować większe i płaskie powierzchnie , wystarczy dodać parę kropli oleju : lnianego-rzepakowego-słonecznikowego ... czy jakiegoś tam podobnego który akurat spoczywa w kuchennej szafce ... i już .

Z akrylami kłopot i po wstępnym okresie ich zauroczeniem przestały mnie podniecać ... :chytry:

Być może zbyt mało przenikliwy jestem i leniwy w kolejnych eksperymentach . Tak ... to też być może .

Pozdrawiam . Wujek ... :papa:
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Aha rozumiem...
Jestem jeszcze początkujący i mam może troche głupie pytanie...Używam tych farbek Aster akrylowych czyli w buteleczkach i musze mieć czerwony ale taki troszke ciemny jakby lekko wyblakły ale lekko i mam czerwoną farbe ,ale jest taka ostra rażąca prawie i chce właśnie zrobić taką lekko wyblakłą i czy po zmieszaniu czarnej z tą czerwoną uzyskam pożądany efekt?...Bo myśle ,że nie ma sensu kupować nowej farby na 2 małe części ,a pozatym nie ma takiego koloru u nas...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

... przy pomocy internetu proporcji mieszania farbek w celu uzyskania jakiegoś odcienia przeprowadzić się nie da .
Trzeba próbować osobiście , po kropelce . Niestety .

Wujek .
Serwer
Posty: 255
Rejestracja: ndz sty 15 2006, 13:04
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Serwer »

Aha...Dzięki za pomoc :) Spróbuje może coś wyjdzie a jak nie to bede musiał skądś skombinować taki kolor...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
paulusx
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 29 2005, 13:37
Lokalizacja: Wyszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paulusx »

Ten wątek mógłby mieć tytuł: Kraina łagodności... Pytania i odpowiedzi z pełnym szacunkiem wobec rozmówcy... taki wątek ku pokrzepieniu serc po częstych pyskówkach tu i na czarnym. Jedna osoba z dużą charyzmą, tak jak Wujek Andrzej "zmusza" niejako, inteligentnych ludzi do myślenia i kultury...
A żeby nie było zupełnie off-topicowo, pytanie odnośnie malowania: czy Wujek rozcieńcza czasami farby jakimś rozpuszczalnikiem lub benzyną czy ten wspaniały efekt powstaje "prosto z puszki"? Szukam sobie dobrego sposobu na malowanie dosyć dużych powierzchni pędzlem i perspektywa miliona kropelek nieco mnie przeraża, a także koszt tego miliona kropelek...
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

paulusx czytaj dokładnie wpisy Wujka Andrzeja. Przecież wielokrotnie wspominał że rozcięcza farbki terpentyną balsamiczną i to nawet w tym temacie i na tej stronie parę wpisów wyżej.

Przepraszam Andrzejku że zaśmiecam temat
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
paulusx
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 29 2005, 13:37
Lokalizacja: Wyszków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: paulusx »

Czytałem dokładnie, ale terpentyna była w małych ilościach dla zwolnienia schnięcia, a mi chodziło o rozcieńczanie większe, jakoś tak dwie, trzy warstwy takich kropel oryginalnej gęstości usilnie kojarzą mi się z bardzo grubą warstwą...
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

A Wujku części malowałeś po przyklejeniu czy przed :?:
Obrazek
ODPOWIEDZ