7TP ,C7P- oraz 4TP i relacja budowy modelu 3D( 10TP)*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

To nie całkiem tak Kliment ...

Przeoczyłeś parę istotnych współzależności w kształtach mechanizmu napinającego , na zdjęciach zaznaczyłem je czerwonymi kreskami :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na podstawie szkicu adaptacyjnego ( zdjęcie pierwsze ) tak wyobrażałem sobie boczną blachę mocowania mechanizmu . Jej docelowy kształt uzupełniłem czarnymi kreskami na zdjęciu poniżej . Specjalnie dla Ciebie wygrzebałem z piwnicy model i bardzo nieudolnie zaznaczyłem kształty dżwigni zapadkowej , sprężyny dociskającej i punktów jej zaczepienia ... czyli tego co widać na szkicu ( zdjęcie pierwsze) .
Na tej pierwszej fotce , jej papierowej wersji zresztą też , widoczna jest masywność elementu w który wkładało się równie solidne "narzędzie-dżwignię" , jego fragment też jest tam widoczny .
Ramię , pomiędzy osią mechanizmu mocowaną z tyłu czołgu a półosią koła napinającego , również wydaje się być nieco solidniejsze niż w wersji wykonanej przez Ciebie .

Ostatnia fotka opisująca to o czym piszę wcześniej :

Obrazek

Nie zmęczyłem Cię aby nieustanną ingerencją w , autorski jak by nie było , temat ???

Wujek .
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Musze jeszcze wymyślić jak zrobić ten mechanizm zapatkowy czy blokujący. Wujku Andrzeju, poprawiłem zgodnie z sugestiami wydaje mi sie ze teraz jest lepiej:
Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Troche sobie pozwoliłem po swojemu.. nie ujmując w niczym twej pracy oczywiscie, szanowny Wujku Andrzeju, ale wydaje mi sie ze sprezyna powinna byc po tej stronie jesli ma dociskac zapatke..:)
Obrazek
i wygląd całego ustrojswa w tzw. wire:
Obrazek
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

U Wujka element kotwiczący dźwignie do naciągania jest zamocowany prostopadle do osi obrotu, u Ciebie jest ponad tą osią, co zwiększa moment obrotowy potrzebny do napięcia gąsienicy w rzeczywistości.
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

ach o to chodzi...to sie da poprawic, dzięki Kat.
edit: poprawione:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Kliment .

Podkreślałem że moje próby przedstawienia/zaznaczenia są nieudolne . Tam (na tym ostatnim moim obrazku ) nie ma błędu logicznego . Sprężyna ma działanie ściągające .
Zwinąłem ją z drutu ok. 0,1 mm średnicy a przez jej środek przeprowadziłem prosty odcinek tego drutu aby wskazać miejsca mocowania jej końców .
Gdyby przygotowanie wspomnianej sprężynki , zwinięcie miedzianego drutu 0,1 mm na drucie stalowym 0,15 i jeszcze wykonanie "pętelek" na końcach było proste ... to by nie było nieporozumień . Wierz mi że to nie jest proste .
To zwykła sprężyna z "haczykami/pętelkami" na końcach . Pętelki po założeniu na bolce wpadają do przygotowanych w tych bolcach podtoczeń . Ot i wsio ...

Jeszcze jedno . Na zębatce zęby nie były proste ale skośne , coś jak zęby piły . Przy naciąganiu gąsienicy ( po włożeniu dżwigni do gniazda i jej ruchu w górę ) układ sprężyna-zapadka blokował nowe położenie automatycznie . W celu polużnienia naciągu trzeba było ręcznie zwolnić zapadkę .
Przy prostych zębach naciąganie i popuszczanie musiałoby być poprzedzone ręcznym odblokowaniem .

W tym przypadku w moim modelu również uproszczenia decydowały o kształcie zębów i ch ilości . Po prostu te detale są za małe aby próbować cokolwiek zrobić dokładniej . Oczywiście dla mnie za małe .

Znam takich co by to zrobili bez najmniejszego wysiłku w pięć minut ...

Dzięki Katowi zrozumiałeś dlaczego rysowałem czerwone kreski .

Pozdrowienia . Wujek .
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

stan na teraz:
Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

nitowanie prawie skonczone oraz pociąłem kadłub imitując podziały blach.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Kolejny otwór z osłoną w kadłubie wyciety plus wlew o którym wspominał Wujek Andrzej. Jako że nie wiemy jak on wyglądał, zrobiłem go jak widac na załączonym obrazku.
Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

upgrejd:
Obrazek
i siatka obiektu:
Obrazek
ODPOWIEDZ