Mi-24D Hind (Kartonowy Arsenał 3-4/2013) by ZŁO SQUAD -KONIEC-

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Pewnie że można.
Próbuję przynajmniej.
Ostatnio zrobił się sufit:
Obrazek
Obrazek

Dodane lampki na suficie zrobione z drucików i kawałków białych wytłoczek po lekarstwach, oraz kilka prztyczków na panelu interfonu.

Wnęki podwozia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj dodałem wzmocnienia ich ścianek i sklepień, tzw. stiffenery z angielska. Były tylko nadrukowane, ja dokleiłem do tych nadrukowanych paski pomalowanego kartonu, by je uplastycznić.
Ale tym razem zrobiłem to inaczej. Chciałem, żeby nadrukowane stiffenery zostały widoczne, bo na nich są widoczne nity. Poprzednio robiłem tak, że doklejałem nie pomalowane paski a dopiero potem je malowałem, co często kończyło się zamalowaniem oryginalnego nadruku. Żeby tego uniknąć musiałem najpierw wycięte paski pomalować a dopiero potem przykleić. Tak też zrobiłem, używają BCG, który znakomicie się do tego nadał. Pomalowane paski nakleiłem tak, by razem z nadrukowanymi elementami stanowiły kątowniki. Efekt uważam za godny nieco zwiększonego nakładu pracy.

Powstał też przód i tył kadłuba przed belką ogonową.
Trochę mi się to rozrosło. Nie wiedziałem że to aż takie wielkie będzie.

Obrazek

Ale mimo to może nie będę musiał kupować jeszcze dwóch wycinanek, żeby go skończyć... Mam taką cichą nadzieję...

P.S. Ku chwale sztampowatości! ...Jak to teraz mówią...
Ostatnio zmieniony sob kwie 29 2017, 9:08 przez laszlik, łącznie zmieniany 1 raz.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Art
Posty: 465
Rejestracja: wt paź 20 2009, 13:51
Lokalizacja: Rzeszów
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Art »

Ja powoli "wyleczam" się z dokładania tam, gdzie nie będzie później nic widać.
Napracowałeś się tymi kątownikami w spodniej części kadłuba, czy zamierzasz model ustawić na "plamie" z lustra, aby efekt tej pracy był widoczny dla innych?
Modeli budujesz z dwóch wycinanek?
Art
W trakcie budowy: PBY CATALINA
Zbudowałem: ARADO Ar-196 ; MiG-29; Pancernik BISMARCK
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Hmm, na plamie lustra nie, ale u mnie modele stoją ma szklanych półkach gdzie model eksponowany jest raczej od spodu właśnie.
A model póki co buduję z jednej wycinanki. Póki co...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Sporą półkę będziesz potrzebował na tego kloca.
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

"Ja powoli "wyleczam" się z dokładania tam, gdzie nie będzie później nic widać."
Artur proszę Cię , nie pisz takich andronów hahahahaah.
A co do relacji oglądam dalej z zaciekawieniem
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Andreas pisze:"Ja powoli "wyleczam" się z dokładania tam, gdzie nie będzie później nic widać."
Artur proszę Cię , nie pisz takich andronów hahahahaah.
A co do relacji oglądam dalej z zaciekawieniem
Taa, właśnie coś takiego miałem naszemu Artkowi napisać. On się wylecza robiąc ożebrowania cylindrów z drucików i kolektory wydechowe których też nie będzie widac przecież. Taka terapia :haha:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Iras67
Posty: 24
Rejestracja: pt gru 02 2011, 9:41
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Iras67 »

No idzie ładnie. Zapytam tylko czy przy takim skomplikowanym kadłubie te wręgi cięte laserem pasują wszędzie ładnie. Pytam bo sam zamierzam następne "Hale" kleić kiedyś z takimi zestawami. Jednak więcej czasu zostaje na dopieszczanie itp i budowa mniej nurzy... :D
Pozdrawiam Ireneusz Targoń
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Tak, wregi pasują dobrze. Jednak w części ogonowej za wręgą przedziału desantowego napotkałem buble w postaci źle umiejscowionych wypustów w stosunku do wręg z wycinanki. Trzeba uważać bo można się zdziwić, że nagle czegoś nie da się w coś wsadzić albo któregoś wypustu brakuje. Natomiast wymiary są idealne.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Ufff... Ciężko było, ale chyba jestem zadowolony.
Zrobiły się burty przedziału desantowego.
Po krótce, od siebie dodałem podłużnice na obu burtach, przewody paliwowe na prawej burcie, dodałem trochę elektryki tu i tam, trochę wzbogaciłem jarzma do mocowania kaemów w oknach i dodałem klamki w oknach.
Tak wyszła lewa burta:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak prawa:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W tak zwanym międzyczasie jeszcze dorobiłem indywidualne nawiewy wentylacyjne wychodzące z konsol pod sufitem oraz punkty zaczepiania okien w pozycji otwartej także na tych samych konsolach co nawiewy.
Nawiewy zwijane z pasków folii aluminiowej na drucie, potem przyklejane na BCG.
Mocowania otwartych okien zrobione z izolacji po cienkim przewodzie elektrycznym, takiej samej jakiej użyłem do obudowania "dojarki".
...Aaa, przy okazji, okazało się że słusznie przypuszczałem, że dojarka to instalacja przeciwoblodzeniowa kokpitów pilota i operatora. Potwierdzone w czeskiej publikacji "4+". (Dzięki ROWIN!)
Tak wyglądają te nawiewy i uchwyty okien:

Obrazek
Obrazek

Burty nawet dobrze spasowały z uprzednio zbu8dowanym szkieletem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia pokazują ścianki zamocowane na sucho bez kleju. Po zamocowaniu obu na stałe takie ujęcia nie byłyby już możliwe.

Ostatnie zdjęcia pokazują właściwie tylko samo spasowanie szyb okien i otworów w poszyciu. Jak widać, dzięki sprytnemu projektowi, szyby okien na tym etapie budowy nie są zapadnięte pod poszycie tylko są na płasko z nim. Chciałem zrobić ze dwa okna otwarte, ale poddałem się. Za dużo kombinowania i chyba nie warto jednak.

Obrazek
Obrazek
Ogólnie rzecz biorąc coraz częściej stosuję BCG. Można powiedzieć że to co do tej pory jest zrobione to w ponad 60% ten klej. Butaprenu staram się używać wtedy, kiedy naprawdę muszę.
Jak coś sobie jeszcze przypomnę to napiszę.
Ostatnio zmieniony sob kwie 29 2017, 9:18 przez laszlik, łącznie zmieniany 1 raz.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 578
Rejestracja: pt sty 07 2005, 16:23
Lokalizacja: CHORZÓW
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomo11 »

Pięknie to wygląda, co prawda modele latające to nie moja działka ale ten twój śmigłowiec wygląda świetnie. Co do kleju BCG to także coraz bardziej się przekonuje to niego i staram także go jak najczęsciej używać zamiast butaprenu.
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A
ODPOWIEDZ