Grubość tektury ??

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

Grubość tektury ??

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Koledzy i kolerzanki modelarze mam pytanie odnośnie modeli ze stajni FLY MODEL. Pytanie dotyczy jak w temacie grubości tektury. Ponieważ jeszcze nie kleiłem modelu tego wydawnictwa a nie chciałbym na starcie popełnić błędu takiego jaki popełniłem przy klejeniu ZERO, zwracam się więc z zapytaniem - jakiej tektury należy użyć do podklejeni wręg ?? Po przeczytaniu opisu w którym, jest napisane że, należy używać tektury 0,5-0,8 mm dalej jestem w kropce. Różnica 0,3 mm przy 10 wręgach daje nam już spore rozbieżniości.
Dlatego proszę o radę wszystkich którzy mieli do czynienia z modelami tego wydawnictwa. Z góry zerdeczne dzięki za pomoc :) .

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:( ... przyznam że nie bardzo rozumiem toku Twojego myślenia uri .

"Różnica 0,3 mm przy 10 wręgach daje nam już spore rozbieżniości. " - napisałeś .
Czy to rozumieć jako : 10 x 0,3 mm = 3 mm ?

Wujek ?
Awatar użytkownika
Glutation
Posty: 149
Rejestracja: pt wrz 09 2005, 8:41
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Glutation »

Witam,
Rozumiem, że chodzi o samolot? W jakim sensie pojawić się ma owa różnica? Jeśli wręgi są wycięte prawidłowo (średnica) to i cały segment będzie zmontowany prawidłowo. Grubość tektury decyduje w tym przypadku o sztywności. Chyba, że w środku któregoś segmentu zaplanowane są wewnętrzne belki szkieletu (kokpit, mocowanie skrzydeł) tam widzę miejsca na ew. problemy wynikające z zastosowania niewłaściwej grubości tektury. Najlepiej zawsze trzymać się wymiaru proponowanego przez instrukcję. W tej konkretnej sytuacji wybrałbym może grubość pośrenią między 0,5 a 0,8?
Pozdrawiam
Glutation
"No, kończ Władziu i robimy"
p26
Posty: 7
Rejestracja: pn sty 15 2007, 21:46
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: p26 »

Hmmmmm
Nawet gdyby wregi okretu mialy grubosc 1 cm to niezmienialoby to dlugosci ani szerokosci statku bo wregi sa w odstepach a nie jedna na drugiej.
Pocopotek
Awatar użytkownika
Renzan
Posty: 81
Rejestracja: śr cze 01 2005, 10:26
Lokalizacja: Kraków, Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Renzan »

Niestety w przypadku modelu samolotu grubość tektury ma duże znaczenie. Ja osobiście używam tektury 1mm, ale jeśli w instrukcji pisze inaczej, to stosowałbym się do zaleceń projektanta modelu. Jeżeli w instrukcji nie pisze dokładnie, to hmm... jest mały problem.

Jeśli szkielet składa się z pojedynczych segmentów, to proponuję zmierzyć dokładnie (najlepiej suwmiarką) długość jednego segmentu, a następnie porównać to z długością poszycia. Na tej podstawie można wywnioskować coś o najlepszej grubości tektury.

Generalnie wszystko zależy od konstrukcji szkieletu. Może się zdarzyć, że grubość tektury nie będzie miała większego wpływu (choć przy modelach Fly Modela chyba mi się jeszcze coś takiego nie zdarzyło).

Mam nadzieję, że mój wywód jest zrozumiały :) .
Pozdrawiam!
W budowie: BAC Lightning
Laserożernym szkieletożercom mówimy twarde i stanowcze raczej nie.
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w klejeniu ale podczas klejenia "ZERO" od Halinskiego niedostosowanie się do grubości tektury owocowało problemami w późniejszym montażu i dlatego pytając Was o opinie i uwagi na temat tego wydawnictwa chciałbym uniknąć takich niespodzianek.

Rezan wywód zrozumiałem choć musiałem przeczytać go kilka razy :).
I mam nadzieję że, w tym modelu grubość tektury nie bedzie miała tak zasadniczego znaczenia jak w modelach A. Halińskiego.

P.S.

Model do którego się przymierzam to Fairey Barracuda, może go ktoś budował ??

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

uri pisze:...Model do którego się przymierzam to Fairey Barracuda...
Uri większej niespodzianki zrobić już mi nie mogłeś :uscisk:
Podoba mi się ta maszyna i z wielką przyjemnością obejrzę relację z jej budowy.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
uri
Posty: 179
Rejestracja: sob wrz 24 2005, 11:19
Lokalizacja: lubelskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uri »

Piterski pisze:
uri pisze:...Model do którego się przymierzam to Fairey Barracuda...
Uri większej niespodzianki zrobić już mi nie mogłeś :uscisk:
Podoba mi się ta maszyna i z wielką przyjemnością obejrzę relację z jej budowy.
Cieszę się ale na tą relacją trzeba będzie chwilkę poczekać chcę a nawet muszę najpierw dokończyć F-16.Roboty są już na ukończeniu ale jeszcze to trochę potrwa.

Panie strzeż mnie przed przyjaciółmi - z wrogami poradzę sobie sam.

Człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym.
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 114
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

W modelach P. Grzelczaka wydawanych przez FLY MODEL stosowałem przeważnie tekturę 0.8 mm i było dobrze. Żeby się upewnić do jakiej grubości podkleić dany el. szkieletu mierzę miejsce jakie jest na niego przeznaczone w podłużnicy lub wrędze (o ile jest taka możliwość, a w Barracudzie jest przy szkielecie części silnikowej i przy szkielecie skrzydeł ).

Pozdrawiam Wojtek.

ps. Ambitny cel sobie postawiłeś :paker:, to wcale nie jest prosty model.
Lecz mimo wszystko powodzenia.:spoko:

ps2. Którym wydaniem dysponujesz? Pierwszym z "dziwnozielonym" spodem, czy drugim ze spodem w kolorze sky?
ODPOWIEDZ