Kolejowy sprzęg śrubowy 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

Kolejowy sprzęg śrubowy 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Witam Wszystkich!
Mam zamiar pokazać jak wykonuję kolejowy sprzęg śrubowy w skali 1:25. Zakładam tę wątek, ponieważ w mojej relacji o Ty23 kolega Precyzyjny spytał jak wykonałem sprzęg ruchomy. Nie wiedziałem za bardzo jak to słowami wytłumaczyć, więc napisałem, że „więcej o tym w następnej relacji”. Ale potem uświadomiłem sobie, że taka odpowiedź może być różnie rozumiana (mam nadzieję, że kolega Precyzyjny wybaczy Mi tę gafę), a poza tym zanim w następnym modelu dojdę do sprzęgów to minie dużo czasu. Więc ten wątek jest niejako odpowiedzią na pytanie Precyzyjnego.
Chciałem pliki z rysunkami umieścić gdzieś gdzie będzie to można ściągnąć, żeby ten, kto chce ściągnął sobie rysunki i wykonał taki sprzęg. Nie znalazłem takiego miejsca, więc zainteresowanym rysunki części w Corelu lub w CADzie mogę przesłać na e-mail.
Na początek parę objaśnień. Dwoma gwiazdkami (**) zaznaczyłem elementy, które trzeba nakleić na tekturę grubości 0,8mm, jedną gwiazdką (*) części które nakleiłem na tektórke 0,5mm, plusem (+) oznaczone są części które trzeba dwa razy na karton nakleić. Z dodatkowych materiałów potrzebne nam będzie: drut śr. 1mm, cienki drucik śr. około 0,3mm i drut śr. 0,5mm w izolacji i drut śr. 0,8mm (telefoniczny).
Części wydrukowałem na zwykłej kartce do drukarki, i potem ponaklejałem na karton o odpowiedniej grubości. Części należy wycinać i sklejać według numeracji. Wyjątkiem jest cz. 2d, którą wycinamy na końcu. Do poprawnego wykonania poszczególnych części powinien wystarczyć rysunek załączony do części w skali takiej jak sprzęg i w powiększonej z ponumerowanymi częściami.
Sklejenie haku myślę, że nie wymaga wyjaśnień, natomiast cz. 2a, 2b, naklejamy na cz. 2 z jednej strony tak jak na rysunku, a cz. 2c z obydwu stron cz. 2.
Przed sklejeniem nakrętek, cz.3 wykonałem śrubę sprzęgu w następujący sposób. Na drut, o śr. 1mm nawinąłem ciasno drucik o śr. 0,3mm. (Przepraszam za złej jakości zdjęcie)

Obrazek

Następnie sklejone cz. 3, nakrętki nasunąłem na śrubę i ustawiłem w takiej odległości jak na rysunku. Uwaga! Na rysunku nakrętki są ustawione w pozycji szczepionych dwóch pojazdów z dociśniętymi zderzakami. Więc jeżeli ktoś planuje w przyszłości złączyć wagon z lokomotywą to proponuję, aby nakrętki rozsunąć od siebie o 2mm, aby nie okazało się, że zderzaki przeszkadzają przy sprzęganiu. Można ten problem rozwiązać też nie zmieniając położenia nakrętek. Trzeba tylko wykonać zderzaki, które uginają się pod naciskiem ;-) . Druciki wystające z nakrętek to drut 0,8mm. Proponuję zrobić je dłuższe a po założeniu pałąków skrucić. Gotowy element wygląda tak:

Obrazek
Obrazek

Następnie wykonałem pałąk. Cz. 4 okleiłem z obu stron cz. 4a tak, że powstała kieszeń. Pałąk wykonałem z drutu śr. 0,5mm w izolacji, którą na końcach odciąłem tak jak na szablonie. I zdjęcie. Goły drut powinien pasować do kieszeni w cz.4.

Obrazek

I to były by wszystkie części do sprzęgu. Jako, że moim następnym modelem będzie ausryjacki parowóz z 1911r to dorobiłem jeszcze sprzęg zapasowy stosowany powszechnie, w tamtych czasach. Nie umieściłem jego części, ponieważ modele kolejowe dostępne na rynku nie są w nie wyposażone (wyjątkiem są modele pociągu pancernego Piłsudski i Śmiały). Oto on przed i po sklejeniu

Obrazek
Obrazek

Następną czynnością było szlifowanie haku, aby pałąk wchodził na niego bez oporów. Następnie wyciąłem pozostałe części, cz.2d i 4b oraz z drutu 1mm zrobiłem sforzeń, na który z jednej strony nasadziłem cz. 2d, która udaję podkładkę. Potem pomalowałem wszystkie części. Oto one, od lewej: sprzęgi pomocnicze, pod nimi sforznie główne z podkładkami, a obok śruby z nakrętkami haki i łubki.

Obrazek

Następnie zacząłem składać wszystko w całość. Zacząłem od pałąków. Nałożyłem je na druty, na które dałem wcześniej trochę smaru
i nasadziłem cz. 4b. przykleiłem ją kropelką tak, aby pałąk mógł się obracać.Tak samo postąpiłem z łubkami.

Obrazek
Obrazek

Następnie nasadziłem wszystko na sforzeń, pamiętając o odrobinie smaru.

Obrazek

Potem nasadziłem cz. 2d przyklejając tak samo jak cz. 4b. Jeszcze ostatnie poprawki i oto efekty

Obrazek
Obrazek

A sprzęgi z hakiem pomocniczym łączyło się w taki sposób

Obrazek

To wszystko. Zdaję sobię sprawę, że w opisie są pewne skruty myślowe, więc w razie niejasności proszę pytać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Dzięki za wyjaśnienie - przyda się przy robieniu sprzęgów do Ty2. Oba pliki z rysunkiem części możesz spakować i jako jeden plik umieścić np. na stronie http://www.zshare.net
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Jesli możesz to wyślij mi na conan26@wp.pl
Pozdrawiam
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Jeśli ja również mogę prosić o przesłanie ...
na cieciwa@alpha.zarz.agh.edu.pl
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

http://www.wyslijto.pl/
Ja też proszę o przesłanie ;-)
Podaj link to wszyscy sobie ściągną bez proszenia ;-)
Nie wpisuj żadnych mejli tylko zapisz na ich serwerze, po operacji wyświetlą ci się linki w tym możliwy do wklejenia na forum! Skopiuj go i wklej w odpowiedzi.
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Witam Wszystkich!
Dzięki Precyzyjny za linka. Pliki spakowałem i są do ściągnięcia tu:
http://www.zshare.net/download/213018484776aa/
Pozdrawiam Rosynant
Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Witam!
Odświeżam temat, ponieważ parę osób prosiło mnie już o pliki z częściami do sprzęgu, a będąc przekonanym,że ich nie mam odsyłałem wszystkich z przysłowiowym kwitkiem. A tu wczoraj, porządkując komputer natrafiłem na kopię tego pliku, wiec wrzucam go ponownie TU
Kolega Lokus prosił mnie jeszcze o skany zdjęć Ty23 z czasopisma "Koleje Małe i Duże", ale niestety mam problem z załadowaniem tego na jakikolwiek serwer :( . Coś jednak wymyślę.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
PiotrusB
Posty: 16
Rejestracja: pn cze 11 2012, 22:30
Lokalizacja: Legnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiotrusB »

Czy plik ze sprzęgami jest jeszcze gdzieś do zdobycia?
Awatar użytkownika
Rosynant
Posty: 131
Rejestracja: pn lip 17 2006, 18:43
Lokalizacja: Mysłowice
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rosynant »

Witaj PiotrusB!
Ponieważ temat sprzęgu powraca co jakiś czas postanowiłem plik z częściami udostępnić na chomiku w katalogu z darmowym transferem. Można go już ściągać!
Pozdrawiam!
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Witaj.
Miło popatrzeć na takie dzieła, tak trzymać ;)
Pozdrawaim.
ODPOWIEDZ