mosiężne relingi

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

siwy_dymek
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 17 2008, 20:35
Lokalizacja: Żywiec/Bielsko-Biała

mosiężne relingi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siwy_dymek »

Witam, na forum jestem nowy, to moj pierwszy post. Buduje Amerigo Vespucci z kartonu w skali 1:100. Po wykonaniu bedzie miec 102cm.
Pytanie moje tyczy sie wykonania relingow -jak laczyc kawalki dutu, jak lutowac mosiadz, w sklapie patrzylem to lut do mosiadzu ma temp. obrobki 760st., troche duzo na lutownice, klej chwyta srednio -probowalem z UHU power, UHU hart-chyba dawal najlepszy efekt, a takze sprawdzalem Dragon guma-metal. Ma ktos jakis pomysl, czy poprostu dac sobie spokoj z mosiadzem i robic z czego innego, np z miedzi i zastosowac tradycyjny lut?
Probowalem znalezc przez szukajke odpowiedz na moje pytanie, ale kiepskawy rezultat osiagnalem a niestety mam modem i juz mnie szlag trafia

To zdjecie pogladowe, kiepskie ale nie robilem jeszcze konkretnej sesji zdjeciowej. Licze sie z krytyka niedociagniec, ale to moj pierwsyz model po 8 letniej przerwie...a wczesneij tez ich nie bylo za wiele, jedno moge powiedziec, fajnei powrocic do starych klimatow :) Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
Siara
Posty: 145
Rejestracja: czw sie 21 2008, 11:10
Lokalizacja: Mitcham/UK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Siara »

siwy_dymek
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 17 2008, 20:35
Lokalizacja: Żywiec/Bielsko-Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siwy_dymek »

Fajne luty, tylko ze chyba uzywasz drutu miedzianego, a ten w przeciwienstwie do mosieznego da sie lutowac zwyklym miekkim lutem (temp.lutowanai 230st.C a twardy lut do mosiadzu ma temp. lutowanai 760st). Wpakowalem sie w mosiadz bo tak mi gosciu w sklepie modelarskim doradzil :-/ no ale coz, bede musial kupic drut miedziany i po sprawie.

Chyba ze ktos zna jakis cudowny sposob
Awatar użytkownika
jrap3
Posty: 64
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 18:10
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jrap3 »

Spokojnie zwykłą cyną polutujesz. Tylko troszkę pasty do lutowania i nie ma problemu.
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

siwy_dymek pisze:Fajne luty, tylko ze chyba uzywasz drutu miedzianego, a ten w przeciwienstwie do mosieznego da sie lutowac zwyklym miekkim lutem (temp.lutowanai 230st.C a twardy lut do mosiadzu ma temp. lutowanai 760st). Wpakowalem sie w mosiadz bo tak mi gosciu w sklepie modelarskim doradzil :-/ no ale coz, bede musial kupic drut miedziany i po sprawie.

Chyba ze ktos zna jakis cudowny sposob
Co ma piernik do wiatraka?
Mosiądz się pięknie lutuje cyną.
No chyba że chcesz na tym relingu wieszać ludzi w skali 1:1, to wówczas musisz lutować na twardo na srebro na przykład.

Gość w sklepie Ci bardzo dobrze poradził. Mosiądz jest o wiele przyjemniejszy w pracy i bardziej wytrzymały.

Zwykły reling, jaki pokazał siara może również zrobić z mosiądzu i polutować taką samą lutownicą i cyną. Ważne aby powierzchnie były czyste i przy pomocy pasty lutowniczej wszystko będzie cacy:

Mosiężny reling lutowany na zwykłą cynę:

Obrazek

Obrazek

Napewno sobie poradzisz.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

siwy_dymek .

Facet w sklepie dobrze podpowiadał . Wiedział pewnie że większość zestawów fototrawionych ... z mosiądzu przecie a te także się lutuje .

Zalecana kolejność postępowania :
1. Odtłuszczanie - płyn detergentowy np. "Ludwik" ,
2. Przygotowanie - pobielenie cyną przewidywanych miejsc styku słupków z poręczami ( z użyciem pasty do lutowania , sama cyna z kalafonią nie wystarczy ) ,
3. Lutowanie właściwe - z użyciem pasty j.w.

Jeżeli nie chcesz aby już połączone elementy relingu się rozlutowały w czasie lutowania następnych , zaciskasz pensetę samozaciskającą się lub posiadającą blokadę na samej poręczy relingu . Dokładniej w połowie odległości między słupkiem poprzednim a obecnie lutowanym . To tak na wszelki wypadek ... trochę ciepła przejmie .

Czasem zasada "nieco mniej teorii a więcej praktyki" przynosi zaskakujące efekty .

Wujek .
siwy_dymek
Posty: 4
Rejestracja: śr wrz 17 2008, 20:35
Lokalizacja: Żywiec/Bielsko-Biała

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: siwy_dymek »

:) Dziekuje wszystkim za obszerne podpowiedzi :) Macie racje, facet w sklepie dobrze mowil, ja sie go posluchalem, kupilem w leroy merlin mosiezny drut 0,4mm i poprostu bylem bardzo zadowolony dopoki gosci na stoisku z asortymentem spawalniczo-lutowniczym nie powiedzial mi ze nie ma mowy o lutowaniu mosiadzu miekkim lutem, mimo jak mu powiedzialem ze to chodzi tylko o to zeby to sie trzymalo, nie musi byc bardzo mocne polaczenie, a on na to ze nie chwyci sie i odpadnie...i zaczal szukac jakas mala lutownice/palnik ktory osiagalby 760st. C ...i skonczylo sie na tym ze mial mi do zaoferowania -jakis olbrzymi palnik!!!!! A wczesniej poprostu probowalem bez pasty, z pasta idzie swietnie, musze tylko dorobic cienki grot, bo ten co mam jest za gruby.

Dorzucam fote jednego z masztow z ozaglowaniem
Obrazek
Awatar użytkownika
Siara
Posty: 145
Rejestracja: czw sie 21 2008, 11:10
Lokalizacja: Mitcham/UK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Siara »

Co do lutownicy- to ciezko pobic Dremela, ze wzgledu na to, ze oferuje opcje lutowania palnikiem i grotem.
Tu masz link:
http://www.mtmc.co.uk/product.asp?numRe ... _ID=269184
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

Polecam zapoznać się z tymi wątkami:

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=10&t=1867
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=76&t=2328

Można kupić grot precyzyjny do lutownicy transformatorowej:

http://stomatologia.cnd.pl/produkt.php? ... 799&grupa=

P.S. Palnik Dremela (127 zł) i pasta KOKI (83 zł) do kupienia na Allegro.
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

siwy_dymek pisze:....kupilem w leroy merlin mosiezny drut 0,4mm i poprostu bylem bardzo zadowolony dopoki gosci na stoisku z asortymentem spawalniczo-lutowniczym nie powiedzial mi ze nie ma mowy o lutowaniu mosiadzu miekkim lutem, mimo jak mu powiedzialem ze to chodzi tylko o to zeby to sie trzymalo, nie musi byc bardzo mocne polaczenie, a on na to ze nie chwyci sie i odpadnie...i zaczal szukac jakas mala lutownice/palnik ktory osiagalby 760st. C ...i skonczylo sie na tym ze mial mi do zaoferowania -jakis olbrzymi palnik!!!!! ...
Jakaś paranoja.
drut 0.4 mm palnikiem.
Jak to podpalisz, to z tego drutu tylko dym poleci po chwili.
Ja bym poszedł do tego sklepu i zrobił kurs temu głąbowi co tam pracuje.
... nie będzie się trzymało na drucie 0.4 mm..... :lol:
ODPOWIEDZ