*[Relacja/Pojazd] RSO/03 mit PaK-40 by ZŁO Squad

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Farbkę do retuszu bełtałeś czy to jakiś konkretny gotowy kolor? Bardzo mi się podoba :!:
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

O farbce nic nie wiem. To jest rozjaśniona farba, którą rok temu mieszałem do Pantery. Więc nie mam pojęcia, co było bazą.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
maus
Posty: 38
Rejestracja: czw paź 04 2007, 17:01

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maus »

A czego użyłes do zaimpregnowania arkuszy jeśli można wiedziec ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

W pancerce nie impregnuję arkuszy przed budową, dopiero na koniec lakieruję. A w trakcie prac połowa modelu sama się impregnuje CA...
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Sicore pisze:Może to o czym mówisz, to efekt jaki dało użycie dużej ilości CA w wielu miejscach. Po lakierowaniu się wyrówna.
Chyba właśnie najpewniej o to mi chodziło. Efekt jaki uzyskałeś za pomocą CA jest naprawdę ciekawy.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Ja bym to nazwał efektem ubocznym, ot ciemniejsze, połyskujące plamy. Ale jak mówiłem, przyjdzie lakier i wyrówna. Ciekawe efekty dopiero po lakierowaniu zamierzam porobić.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Kabina. Bez większych problemów.
Nie sugerujcie się tym, jak zrobiłem tył. Nie wiem co mi się ubzdurało, ale tylną ścianę wkleiłem odwrotnie... Dopiero jak skończyłem kabinę to zobaczyłem. Na szczęście za bardzo nie będzie tego widać.
Z błędów w modelu, to załamanie na dole przedniej płyty powinno być niżej, na pewno nie na atrapie. Siatka brezentu nie pasuje z przodu, jest za szeroka, a stelaż z przodu za wąski, więc te rzeczy trzeba dopasować do gotowej szyby.
Lampa Notek to jakieś nieporozumienie w tym modelu, na dodatek wydrukowana na czarno drukiem cyfrowym... Więc albo użyć kopię poprawnej z innego modelu, albo zrobić od podstaw.
Ja mam żywiczną od Piterpanzera i taką niedługo wstawię.
Brezent robiłem pierwszy raz i nawet mi się to podoba. W instrukcji piszą, by zrobić go z materiału imitującego materiał, więc zrobiłem go z materiału. A dokładniej ze starej poniemieckiej koszulki bawełnianej.
Najpierw nasączyłem rozrzedzoną farbą, po tym zabiegu przestała być elastyczna, dopasowałem do tyłu i przykleiłem. Potem na modelu docinałem resztę. Na koniec impregnacja lekko rozrzedzonym klejem do drewna. Jest to druga jej wersja, bo pierwszy prototyp był testerem technologii i nie pasował.
Drzwi jeszcze nie przyklejone, by mieć dostęp do wnętrza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzynia ładunkowa. Tu za wiele kartonu nie ma. Nie będę robił ogniw zimowych, bo by całe burty zasłoniły. Także nie przykleiłem całego ich mocowania. W sumie to przykleiłem, ale mi nie podobało się.
Brezent musiałem trochę inaczej robić i było dużo trudniej. Za mało farby mi zostało, przez co tkanina straciła może połowę elastyczności. Więc musiałem w powietrzu skleić go w całość, wyciąć otwory i dopiero po zaczepieniu widać było efekt. Byłby mniej obwisły, gdyby materiał był sztywniejszy. Ale tyle pracy mnie to kosztowało, że nie będę poprawiał.
Mała uwaga przy impregnacji. Należy pilnować momentu kiedy klej twardnieje i poprawiać ułożenie i naciąg nim całkiem się zeschnie, bo może wyjść nie o końca tak, jak byśmy chcieli.
A i burty z zewnątrz i podłoga pokryta deseczkami balsowymi.
Docelowo w środku jakiś bałagan będzie.

Obrazek

Obrazek

A tak wygląda całość złożona na sucho.

Obrazek

Obrazek

Początkowo RSO miał ciągnąć mojego Flak-38, ale w sklepie wpadł mi w ręce PaK-40 z GPM. Model na dwóch kartkach, więc się długo nie zastanawiałem. Do retuszu pasuje mi ta sama farba co w RSO.
Póki co ograniczam się do nitowania, ale pod koniec może parę drobiazgów dorobię.
Zamek, lufa i łoże. Hamulca wylotowego jeszcze nie ma, bo będzie drewniany. Problemów z budową nie było. Przeszkadza przy zwijanych elementach sztywny, rozwarstwiający się karton. Elementy udające wręgi w łożu trochę za małe.

Obrazek

Obrazek

Kołyska. Też bez problemów. Lekko poprawiłem lunetę celownika i pomalowałem na prawidłowy kolor. Celownik zamontuję, jak będę wiedział pod jakim kątem będzie lufa. Niestety nie udało mi się uzyskać prawidłowego powiększenia...

Obrazek

A tak wygląda to, co do tej pory zrobiłem, zajęło to ze cztery dni.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr sty 16 2013, 1:44 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Pierwszy etap brudzenia.
Wash przy użyciu brązu van Dyke, nadmiar usunięty. Ma to na celu uplastycznienie modelu. Przed washem polakierowałem najpierw połyskiem Humbrola, a potem matowym werniksem Talensa.
Zdjęcie nie najlepsze, ale kolejne chce robić przy tych samych warunkach oświetlenia, a nie mam ochoty rozkładać co chwilę całego sprzętu.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr sty 16 2013, 1:45 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
maus
Posty: 38
Rejestracja: czw paź 04 2007, 17:01

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: maus »

Gdzie można kupić ten brąz van Dyke? Jesli można wiedziec bo fajny efekt nim osiągnołes .
Obrazek
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

To nazwa koloru. A farba, to artystyczna olejna, rozcieńczona białym spirytusem (white spirit, a poprawnie po polsku to chyba nafta alfapatyczna).
Tylko nie kupować szmelcu polskiej firmy Renesans.
Obecnie używam Rembrandt i sobie cenię. Są one może dwa razy droższe, ale i dwa razy większe...
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
ODPOWIEDZ