Dorobienie zbiornka wyrownawczego do kompresora Mar MA-200

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
flog
Posty: 1
Rejestracja: śr sty 07 2009, 14:58

Dorobienie zbiornka wyrownawczego do kompresora Mar MA-200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: flog »

Witam Wszystkich! To jest moj pierwszy post na tym forumi generalnie do tej pory nie mialm zbyt duzego doczynienia z kompresorem i aerografem. Troche poczytalem na tym forum i na innych i duzo osob twierdzi ze ten kompresor http://www.ehobby.pl/images/WFMAG_IMAGE ... b4c423343d jest nie najgorszy ale brakuje mu zbiornika wyrownawczego. Co myslicie na ten temat czy ma to jakis sens przerabianie tego, a jesli tak czy macie jakies pomysly na to? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Witaj!

Zbiornik wyrównawczy zapobiega pulsacji strumienia powietrza, wywołanej przez tłok. Takie zjawisko nie ma znaczenia przy pompowaniu kół - ale aerograf tego nie lubi. Ewentualna przeróbka nie jest trudna - na linii powietrznej można umieścić np. starą gaśnicę samochodową bez zawartości (od biedy wystarczy nawet plastikowa butelka "PET").
mari
Posty: 15
Rejestracja: ndz sty 30 2011, 11:10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mari »

Od dłuższego czasu jestem posiadaczem w/w kompresora.I noszę się z zamiarem dorobienia zbiornika wyrównawczego o pojemności 3-4l do tego kompresora.Moje pytanie :
Czy do dorobionego zbiornika wyrównawczego wskazany jest zawór bezpieczeństwa?jak tak to jaki , chodzi mi o bar-y ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
vemac
Posty: 10
Rejestracja: sob sty 15 2011, 22:17
Lokalizacja: Ciechanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vemac »

Hej. Osobiście używam jako zbiornika wyrównawczego, uszkodzonego naczynia przeponowego do instalacji C.O. ( https://www.google.pl/search?q=naczynie ... LAodIukCNQ ). Ma takie rozwiązanie sporo zalet: standardowy gwint przyłączeniowy 3/4 '', certyfikat do 11 bar oraz dość dużą pojemność przy dość niskiej masie. Można na takim naczynku nakręcić trójnik zaopatrzony w dwie złączki do wężyka. Swojego używam wspólnie z kompresorem wykonanym ze starej sprężarki lodówkowej i spisuje się to wyśmienicie. Jak napisał kierownik zwykła butla PET też może służyć za zbiornik wyrównawczy. Wbrew wyglądowi potrafią wytrzymać spore ciśnienie. Swego czasu widziałem test, w którym butelka taka poddała się przy 14 bar. Troszkę inwencji przy podłączaniu do układu i mamy praktycznie darmowy i lekki zbiorniczek. Można też kilka połączyć kaskadowo dla większej pojemności.
Co do zaworu bezpieczeństwa, to fabryczne kompresory posiadają tzw: presostat który rozłącza zasilanie w momencie osiągnięcia zadanego ciśnienia, i raczej nie ma możliwości napompowania zbiornika ponad to. Inaczej jest w przypadku rozwiązań DIY. W takim przypadku można zastosować zwykły hydrauliczny zawór bezpieczeństwa( https://www.google.pl/search?q=zaw%C3%B ... IwL4&dpr=1 ), wkręcony gdzieś w linię powietrzną. Pozdrawiam.
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Ja zrobiłem zbiornik o pojemności około 7 litrów do kompresora lodówkowego.

Obrazek

Obrazek

Kupiłem też presostat (regulator ciśnienia) z charakterystycznym poczwórnym wejściem. Ponieważ jeden z otworów był niewykorzystany wkręciłem w niego zawór bezpieczeństwa na 8 barów. Ciśnienie załączania i wyłączania presostatu ustawiłem na 3 i 5,8 bara.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
vemac
Posty: 10
Rejestracja: sob sty 15 2011, 22:17
Lokalizacja: Ciechanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vemac »

Bardzo ładny kompresorek :) Mam kilka pytań:
Zbiornik sam spawałeś? Jaką metodą? Acetylenem czy TIG?
Jakiej stali użyłeś? Jak sprawdza się ten reduktor? Czy masz możliwość odczytu ciśnienia bezpośrednio na wyjściu? Jaka jest maksymalna różnica między górnym a dolnym ciśnieniem tego presostatu? Poproszę jeszcze wymiary profilu i wagę zestawu, jeżeli kiedykolwiek go ważyłeś.
Podobają mi się takie spawane zabaweczki :)
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Zbiornik wykonany jest z profili stalowego 150 x 150x 4 o dł. 320mm, spawany półautomatem. zaślepki z blachy 4mm. Dwa manometry. Jeden pokazuje ciśnienie w zbiorniku (jak pisałem 5,8 bara wyłączenie, 3 załączenie) drugi pokazuje ciśnienie na wyjściu, które jest płynnie regulowane. Stal to zwykle S235.
Wagi nie znam ale pewnie jakieś 15 kg :-)
Pozdrawiam
Darek
mari
Posty: 15
Rejestracja: ndz sty 30 2011, 11:10
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Dorobienie zbiornka wyrownawczego do kompresora Mar MA-200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mari »

Witam
W końcu jestem posiadaczem zbiornika wyrównawczego do mojego Mar MA-200

Obrazek

Zbudowany z rury nierdzewnej fi 115 mm i długości 300 mm o pojemności ok.3,5l (spawany metodą TIG)
Dodatkowo zakupiłem zawór bezpieczeństwa 4 bar,1 mufa 1/4 cala 2 x mufa 1/8 sala , dwa króćce 1/8 oraz zbrojony wężyk powietrza fi 6 mm i dwa cybanty (koszt 45 pln)
ODPOWIEDZ