*[Relacja/Kolej] Od2 1:25 Modelik

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

*[Relacja/Kolej] Od2 1:25 Modelik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Witam

Rozpoczynam kolejną relacje na forum. Tym razem na warsztat trafił parowóz Od2 z wydawnictwa Modelik. Autor Jan Kołodziej gwarantuje dobrą sklejalność. Jeśli chodzi o merytorycznośc - opracowany podobno nieźle, na tyle na ile można opracować model bez szczegółowej dokumentacji jak przy innych parowozach dostępnych na rynku. Ale mnie to nie odchodzi, nie znam się :)
Model zamierzam malować, jednak przeróbki są ograniczone do minimum.
To mój pierwszy kolejowy model w życiu, mam nadzieje że mnie nie pokona. Z uwagi na to, że koleją nigdy się nie interesowałem tak jak np pancerką, lotnictwem czy marynarką, sporym wyzwaniem dla mnie jest planowanie kolejnosci klejenia, czytanie rysunków i identyfikacja częsci. Robiąc np samolot wiem mniej więcej co jest co, gdzie się znajduje i do czego służy. A najważniejsze: z czym się łączy. Tutaj ide po omacku. Oczywiście czytam instrukcje i oglądam obrazki, ale jednak koncentracja musi być na wyższym poziomie niż przy modelach z innych grup. Szczególnie boje się, że po sklejeniu jakiegoś elementu okaże się że będę musiał go pruć bo np przechodzi pod nim jakiś fikuśny mechanizm :).
W klejeniu pomagają mi relacje na Kartonworku - genialny model Nikiego, model mocno waloryzowany więc traktuje go raczej jako natchnienie niż rzeczywistą instrukcję (tak jak relacje Precyzyjnego), oraz na Kartonbau - model w standardzie więc bardziej pomocny jako instrukcja.

Model jak mówiłem będzie "prawie w standardzie" wiec nie spodziewajcie się wodotrysków jak w Od2 Nikiego czy w modelach Precyzyjnego, ale mam nadzieje zrobić ładny, estetyczny model zdobiący korytarz. :) I to właściwie jest powód rozpoczęcia klejenia tego modelu - żonie się spodobał :):)

Model zacząłem kleić jeszcze przed skończeniem TK-Sa, czyli od kwietnia. Mam mało do pokazania bo miałem przerwę na skończenie karalucha, a poza tym na początku bawiłem się kołami. Używam elementów laserowch z Drafmodelu. Podobno one ułatwiają życie... Przez 3 miesiące bawiłem się w szlifowanie kół, a i tak sporo pracy przede mną, wiec ich nie pokaże :D

Pokaze za to to co najważniejsze w relacjach
OKŁADKĘ:
Obrazek

PODKLEJONE WRĘGI:
Obrazek

ELEMENT NA SUPER TLE (Koc w sypialni, pewnie mi go zazdrościcie :D)
Obrazek

Oprócz tego zrobiłem ostoje. Te zdjęcia to efekt dwóch czy trzech tygodni prac, głównie niedziela, czasem po 1-2 godziny w tygodniu i sobotę. Naprawdę w porównaniu do nie skonczonych do dzisiaj kół to był moment. Prawie wszystko jak na razie pasuje, jedynie jeden otworek trzeba przesunąć (przechodzi przez niego oś wału stawidłowego, cokolwiek to znaczy :) (przeróbka zgapiona na forum, śledzenie relacji innych się przydaje :) ) Klucz do sukcesu to oczywiście dokładne wycięcie elementów, wtedy składanie to sama przyjemność :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz pewnie zrobię wózek przedni, coś tam może dokleję do ostoi, może zrobię ramę i wózki tendra i trzeba będzie zrobić nity... dużo nitów... oj będą mi się śniły.... Będę próbował zrobić metodą Nikiego, czyli krążki na które się umieszcza kropelkę żywicy. Lepiej trzyma kształt niż wikol. No i skończę może koła (wtedy dam ich zdjęcie)

pzdr
Awatar użytkownika
kek
Posty: 87
Rejestracja: wt gru 02 2008, 23:30
Lokalizacja: Nowa Sól

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kek »

Witam kolejną "lokomotywę" na tym forum i oprócz tego, że siadam w pierwszych rzędach. To myślę, znając Twoją dbałość o szczegóły, że model nie będzie odbiegał od tworzonych przez wcześniej wymienionych przez Ciebie modelarzy. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
A tak przy okazji powiem, że osobiście bardziej jestem usatysfakcjonowany wykonanymi przez siebie kołami (OL-49) niż miałbym użyć półproduktów. One zgodnie z wycinanką wcale nie są gorsze.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Też się cieszę! Ale co do jednego Łosiu, masz rację: zazdroszczę Ci kocyka ;-) :lol:
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witamy w kolejowym kręgu. cieszę się, że następny Kolega się zaraził tą tematyką. Chociaż nie kleiłem Od2, to jak trzeba będzie pomóc w technologii klejenia, to możesz na mnie liczyć. Może pierwszy parowóz Ci nie wyjdzie jak mój Ty2, ale od czego jest nauka i praktyka. Mój pierwszy parowóz (OKz32) też nie zachwycał. Najważniejsze żebyś zrobił model do końca i żeby Cię to cieszyło. Reszta przyjdzie z czasem.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witaj

No to i ja zasiadam w pierwszym rzędzie. Szczególnie, że temat jest mi bliski. Mam nadzieję, że po budowie tego modelu zostaniesz zarażony "kolejową grypą". Z niecierpliwością czekam na kolejne fotki z budowy modelu. Od2 jest tak dekoracyjnym modelem, że nawet w pełnym standardzie robi dobre wrażenie.

Pozdrawiam i powodzenia
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Żeby nie bylo że się ochrzaniam. Przedni wózek na razie gotowy - teraz czeka na wielką akcje nitowania. Wózek złożony na sucho, gdybym go tak skleił to bym miał problem z malowaniem. Jedyne zmiany to dodanie nakrętek do tych drucików trzymających resory.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie chce mi się robić nitów - może się zajme ramą i wózkami tendra żeby wszystko czerwone malować za jednym razem. Albo i nie :-)

Zaopatrzyłem się na alledrogo w pręciki mosiężne 2, 2,5 i 3mm. Widać je na zdjęciach - są idealne do wykonania osi, czy tych prętów usztywniających w wózkach. Poniżej zdjęcie poglądowe :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Jezier
Posty: 76
Rejestracja: pn sie 18 2008, 13:58
Lokalizacja: Piechowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jezier »

jak na pierwszą ciuchcie,niezłe :mrgreen: ...
Obrazek
Andrzej Godlewski
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 19 2009, 22:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Godlewski »

Parowozy o to jest to, co tygrysy lubia najbardziej, a szczególnie te z poczatku wieku pary.
I chociaż to konstrukcja już raczej zaawansowana warto jednak zrobić ją dlatego, iż nie zachował się żaden egzemplarz.
Ogladałem relacje Nikiego poogladam i tą ,jako iż miałem go wykonać na tor 5" ( 12,7 cmm) to dysponuje trochę lepsza dokumentacją niż ta w KMiD,w razie czego służę pomocą.
.
Awatar użytkownika
niki68
Posty: 425
Rejestracja: pt mar 28 2008, 22:46
Lokalizacja: Łuków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: niki68 »

Witajcie

Mam nadzieję "Łosiu", że nie obrazisz się za małą prywatę na Twojej relacji.

Kolego Andrzeju ... szkoda, że nie ujawniłeś się wcześniej. Pewnie wiele elementów wykonałbym inaczej ... zgodnie ze stanem faktycznym, a nie na podstawie domysłów. Chętnie pooglądałbym Twoje modele ... myślę, że Łosiu też. Można je gdzieś zobaczyć?

Łosiu ... kibicuję i czekam na postępy w pracy nad modelem.

Pozdrawiam serdecznie
Ol49;Cid21;Od2;Px48;Coalbrookdale Loc. - R. Trevithicka; Tyn6 - modele ukończone.

W modelarstwie nie ma dróg na skróty. Może być albo dobrze, albo źle!!!
Andrzej Godlewski
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 19 2009, 22:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej Godlewski »

No cóż nie, zawsze można zdążyć na czas , ale i tak piękne modele Wam wyszły. Ale najpierw Baldwin a potem Od 2 .
Przepraszam że w temacie Łosia myśle że się nie obrazi .
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=KOTDkG67GLc
ODPOWIEDZ