SM42 1601

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

SM42 1601

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam wszystkich :mrgreen:
to jest mój pierwszy post w tym dziale :mrgreen: jako że nigdy nie projektowałem a niejako zmusiła mnie sytuacja z uczelni coby poćwiczyć prace w programie Solide Edge więc postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznym ;-) zobaczymy co się z tego wywiąże :lol: :lol:
:arrow: jako że nie ma na rynku żadnego opracowania Stonki to postanowiłem wziąć ja na warsztat:
Obrazek
model rysuje w skali 1:25 i korzystam z książki "lokomotywy spalinowe serii SM42 i SP42" autorstwa S. Bolewski i E. Kowalczyk wydawnictwa WKiŁ. Projekt modelu będzie póki co odbywał się w tym dziale a jak uporam się z zaczętymi modelami to będę drukował i sklejał i równolegle będzie w dziale modeli kartonowych :mrgreen: ale do rzeczy:
:arrow: na schemacie:
Obrazek
:arrow: i wirtualnie:
Obrazek Obrazek Obrazek
wiem że to na razie nie wiele ale od czegoś trzeba zacząć :mrgreen:

P.S. jako że są to moje pierwsze próby z projektami to proszę o wsparcie i jeżeli ktoś ma dostęp do jakiś pomocnych materiałów na temat wspomnianej lokomotywy to proszę o podzielenie się, jeżeli oczywiście istnieje tak możliwość :mrgreen:
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt lut 11 2011, 12:06 przez belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: SU/SP 42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

belfast pisze:jako że nie ma na rynku żadnego opracowania Stonki to postanowiłem wziąć ja na warsztat:
KLIK
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

:D to opracowanie za dobre nie jest, ale na H0 wystarcza :D ale też i moja wina bo źle napisałem :haha: ale w 1:25 raczej nic nie ma, chyba że i w tym miejscu się mylę :komp: :haha:
Awatar użytkownika
mr_tom
Posty: 125
Rejestracja: ndz wrz 19 2004, 14:05
Lokalizacja: Lesko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr_tom »

Zapowiada się ciekawie, oby temat nie padł.

A co do samego opracowanie, to z tego co kojarzę (ale lepiej żeby wypowiedział się ktoś kto rzeczywiście się tym zajmuje) powinno być ono w skali 1:1, a dopiero wydruk jest w skali docelowej (1:25, 1:45, 1:100). Wnioskuję tak, bo w geodezji tak robimy, gdyż pozwala to zredukować błędy opracowania tyle razy, ile wynosi mianownik skali. Wprawdzie potem mogą wyjść takie kwiatki z małymi częściami jak w przypadku Batorego, ale to już kwestia klejenia testowego itd.
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

Witam :D
mr_tom pisze:Zapowiada się ciekawie, oby temat nie padł.

A co do samego opracowanie, to z tego co kojarzę (ale lepiej żeby wypowiedział się ktoś kto rzeczywiście się tym zajmuje) powinno być ono w skali 1:1, a dopiero wydruk jest w skali docelowej (1:25, 1:45, 1:100). Wnioskuję tak, bo w geodezji tak robimy, gdyż pozwala to zredukować błędy opracowania tyle razy, ile wynosi mianownik skali. Wprawdzie potem mogą wyjść takie kwiatki z małymi częściami jak w przypadku Batorego, ale to już kwestia klejenia testowego itd.
:arrow: temat zamierzam kontynuować bo muszę ćwiczyć a poza tym lubię te lokomotywę i mam nadzieje że z tego mojego opracowania do się zrobić coś na podobiznę oryginału:haha:
:arrow: a co do skali projektowania to nie wiem jak to bym miał przerzucić na papier.. bo w tym programie jest możliwość rzutowania rysunku 3D na papier formatu np. A4 i tak zamierzam to uczynić, a wstępne moje próby wykazały że program rzutuje w skali 1:1 rysunek 3D, być może a nawet na pewno jest opcja tak o której wspominasz ale jeszcze się uczę tego programu więc jakby co to przy następnym modelu wykorzystam:haha:


miała być dziś kolejna część a mianowicie pierwsze mocowanie maźnicy do ramy ale niestety dziś zauważyłem poważny błąd w moich obliczeniach :sciana: wielkości dolnej części ostoi wózka i musiałem to koniecznie poprawić co zdecydowanie uniemożliwiło mi dziś zrealizowanie planu.. :-? ale przedstawiam dziś zdjęcia poprawionej ramy, już bez błędów jak mniemam ;-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
wiem że to powtarzanie się ale chcę pokazywać moje dokonania jak najczęściej jakby, żeby móc w razie czego poprawić ewentualne błędy :mrgreen:
pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnych odsłonach :mrgreen:
Awatar użytkownika
lokus
Posty: 13
Rejestracja: ndz paź 11 2009, 20:55
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lokus »

mr_tom pisze:A co do samego opracowanie, to z tego co kojarzę (ale lepiej żeby wypowiedział się ktoś kto rzeczywiście się tym zajmuje) powinno być ono w skali 1:1, a dopiero wydruk jest w skali docelowej (1:25, 1:45, 1:100).
Oczywiście, że w programach typu CAD modele robi sie w skali 1:1.
belfast pisze:a co do skali projektowania to nie wiem jak to bym miał przerzucić na papier.. bo w tym programie jest możliwość rzutowania rysunku 3D na papier formatu np. A4
Po zrobieniu modelu rzuty,widoki czy przekroje przedstawiasz w odpowiedniej skali.Napewno jest coś o tym w manualu.Ja robię sobie modele w inventorze.Tak jest prościej i szybciej.
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

A nie lepiej jest zrobić model modelu, z uwzględnieniem konstrukcji przyszłych papierowych części, grubości papieru, albo chociażby standardowych grubości drutów (dostępnych w sklepach) itd.?
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

jjb89 pisze:A nie lepiej jest zrobić model modelu, z uwzględnieniem konstrukcji przyszłych papierowych części, grubości papieru, albo chociażby standardowych grubości drutów (dostępnych w sklepach) itd.?
hm.. :?: :-? nie bardzo rozumiem co masz na myśli :?: mógłbyś to jakoś sprecyzować :?:
Awatar użytkownika
jjb89
Posty: 84
Rejestracja: wt maja 06 2008, 13:39
Lokalizacja: Tarnów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jjb89 »

Post nie był bezpośrednio do Ciebie (bo robisz w skali 1:25), zapomniałem zaznaczyć, sorry.
Chodziło mi co napisał Lokus, po co robić model 1:1, i później przeskalowywać do odpowiedniej skali.
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 168
Rejestracja: czw lut 21 2008, 17:52
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: belfast »

witam :D
jjb89 pisze:Post nie był bezpośrednio do Ciebie (bo robisz w skali 1:25), zapomniałem zaznaczyć, sorry.
Chodziło mi co napisał Lokus, po co robić model 1:1, i później przeskalowywać do odpowiedniej skali.
mnie się wydaje że to wszystko zależy co się robi i po co :?: :D bo jeżeli masz poprawnie zwymiarowany rysunek to tworzenie go w skali to chyba jest niepotrzebna robota w postaci leczenia :czytaj: a tak jak u mnie to ja mam skale jaka jest przyjęta na planach i rysuje przeliczając :tancze:
a wracając do tematu :D
:arrow: dziś pokaże to co miałem wczoraj ale się nie udało :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dziś tyle, jutro postaram się umieścić zdjęcia umiejscowionego mocowania na ramie :haha:
pozdrawiam :rasta:
ODPOWIEDZ