1/3 Defendera-relacja

modele oraz technika

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Nie za bardzo zgodzę się w sprawie fosolu który jest na bazie kwasu siarkowego a nawet fosforowego (do sprawdzenia) i jego mniej niszczycielskiego działania.Proponuję mały eksperyment co się będzie działo jeśli poleję kawałek zwykłej blaszki dobrze przegotowanym kwasem a co jeśli zrobię to fosolem ? A jak będzie to wyglądało w kontakcie z ludzką skórą ? Kwas moim zdaniem "lepsiejszy" uważać trzeba tylko przy "gotowaniu".
Nie twierdzę że lutowanie na fosol jest złe nigdy nie próbowałem ale kiedyś zaryzykuję co mi tam .Nie ma sensu dywagować jaka metoda jest lepsza pewno obie dobre bo każdy z nas jakoś lutuje wybór należy oczywiście do Herbacianego a człowiekowi trzeba jakoś pomóc. :D
Ostatnio zmieniony ndz lis 07 2010, 21:56 przez amz20, łącznie zmieniany 2 razy.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Pisząc o "niszczycielskim" działaniu, miałem na myśli to, że lutując przy pomocy kwasu solnego dusiłem się oparami i kaszlałem. Przy fosolu zjawisko to, przynajmniej u mnie, nie występuje... :D

Ale, jak słusznie zauważasz, wszystkiego trzeba w życiu popróbować. Nie tylko na niwie modelarskiej, zresztą... :D

Pozdrawiam :D :D :D
Awatar użytkownika
zxcvbnm1971
Posty: 413
Rejestracja: pn lut 13 2006, 23:31

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zxcvbnm1971 »

Fosol jest OK w takich przypadkach. Można również po przygotowaniu papierem ściernym drucików, rurek pomalować je kalafonią rozpuszczoną w denaturacie. Alkohol odparuje (wcześniej oczyszczjąc i odtłuszczając powierzchnię) pozostawiając mikroskopijną warstwę kalafonii, która uchroni przed utlenieniem i zanieczyszczeniem metalu do momentu lutowania, można więc przygotować materiał i go zostawić na dosyć długo. Podczas lutowania zacznie się topić ułatwiając rozpływanie się lutu. Lutując przykładamy do lutowanych elementów grot tak, aby dotykał obydwu elementów, które chcemy połączyć. Czekamy chwilkę aż elementy uzyskają w właściwą temperaturę (szybko się łapie jaki to czas) po czym drugą ręką podajemy drucik cynowy (zawierający rdzeń lub rdzenie z kalafonii) tak aby jego koniec dotknął jednocześnie obydwu łączonych elementów oraz grota lutownicy. Powinien się wówczas bardzo ładnie rozpłynąć tworząc ładne połączenie. Wielkość spoiny jest proporcjonalna do czasu dotykania, który jest dość krótki.
Obrazek
"Trochę więcej wiedzy oświeci naszą drogę" Yoda
krzy65siek
Posty: 22
Rejestracja: ndz lip 26 2009, 22:10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzy65siek »

Dla wyjaśnienia - fosol jest mieszaniną na bazie kwasu fosforowego, a kwas ten rzeczywiście jest znacząco mniej aktywny i znacznie mniej parzący niż kwas solny. Z całą pewnością trudno się fosolem poparzyć.

Podobnie fosol wydziela znacznie mniej oparów w czasie pracy.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

W rzeczy samej ale nie mówimy o kwasie solnym tylko o przegotowanym czyli chlorku cynku a to już sól z Ph pewno bliskim neutralnemu. A co bardziej parzy to ja nie będę próbował .Fakt śmierdzi troszkę ale lepsze to niż naniuchać się cyjano gluta ten dopiero daje.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Tutaj taka ciekawa dyskusja a ja niestety nie znalazłem nic z wymienionych specyfików-u mnie w mieście :cry: Na razie lutuje po staremu i dalej będę szukał ;-)
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Obrazek
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Tył gotowy :D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

!!!Melanż!!!
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
BALROG
Posty: 639
Rejestracja: pt lis 18 2005, 11:51
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BALROG »

orzesz w mordę
To jest piekne
KIBOU DAKE WA SHINJITE !!!!!!!!!!!!
Elco 80' Torpedo Boat PT-596
SCHNELLBOT S-100
ODPOWIEDZ