*[Relacja/Samolot] Gieroj Sawietskowo Sajuza (Jak-1b) by ZŁO SQUAD

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Problem jest taki, że niektóre taśmy z czasem nie to, że mocniej trzymają, a że klej puszcza. Dokładniej to, że jakby wychodzi z taśmy i zamienia się w lepiącą maź. Sama taśma odpada i zostawia całą powierzchnię pokrytą klejem, który był na niej.

Schmetterling ma rację, poproś Szacowną :haha:
Czarny humor z rana, tak to jest jak do lunchu (taki obiad na nocnej zmianie) pójdzie o kilka drinków za dużo :haha:
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
WALDAS
Posty: 101
Rejestracja: ndz lip 27 2008, 23:14
Lokalizacja: CZŁUCHÓW
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WALDAS »

Ja bym się bał że będą problemy ze zdjęciem tej taśmy ale chyba nie ma się czego obawiać.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Myślę, że po tygodniu to problemu jeszcze nie powinno być. Znając Laszla, przypuszczam, że żony nie dopuszcza do modeli. :haha:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Problem jest taki, że niektóre taśmy z czasem nie to, że mocniej trzymają, a że klej puszcza. Dokładniej to, że jakby wychodzi z taśmy i zamienia się w lepiącą maź. Sama taśma odpada i zostawia całą powierzchnię pokrytą klejem, który był na niej.
U mnie w domu do dzisiaj na futrynie od drzwi wejściowych klej z taśmy maskującej widać bo mi się nie chciało jej oderwać po malowaniu i odczekała jakiś tydzień a może dwa. Ale to była zwykła taśma malarska. Na tych taśmach malarskich można spotkać czasami informację że jest to taśma 3 godzinowa lub 30 dniowa. Po tym czasie należy ja oderwać. Model został oklejony prawdopodobnie taśmą Tamiya (widoczne ząbki jakoś mi na to wskazują) a ta kleju nie puszcza. Odrywałem taśmę Tamiyi z modelu (plastik), który przeleżał ze 2 lata w szafie i taśma odeszła bez problemów, razem z klejem oczywiście. Zero problemów. Taśmy malarskie należy pozostawić malarzom.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Jak słusznie przypuszcza Tempest, jest to tasma Tamiyi. Jednak wystraszony Waszymi wpisami kazałem Szacownej zdjąć ją z modelu, co tez wczoraj uczyniła. Twierdzi, że nic nie popsuła, zobaczymy co wykaże inspekcja po powrocie.
A na przyszłość to jak to w końcu jest, można tą taśmą okleić poszycie na dłużej czy nie? Myslałem ze w ten sposób zabezpieczę sobie model przed brudem i taśma polezy na nim do lakierowania.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
GrzechuM
Posty: 54
Rejestracja: śr sty 05 2011, 11:00
Lokalizacja: Silesia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GrzechuM »

Laszlik i jak się sprawa ma z tą taśmą ?? Są jakieś odbarwienia czy pozostałości po kleju ? Ile ją swobodnie można trzymać na modelu ?
My mamy swobodnego motyla, Francuzi zwiewnego papilona, Hiszpanie kolorowego mariposa, Anglicy flegmatycznego butterflya a Niemcy.... a Niemcy przeciwpancernego Schmetterlinga ;]
--------------------------------------------------------
Się buduje: ???
Się zbudowała: "Jedenastka"
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Taśma Tamiyi jest git. Żadnych śladów kleju po jej zdjęciu. Nawet moja małżonka sobie z tym poradziła. Ile można ją trzymać, nie wiem dokładnie. Na pewno po 2 tygodniach nic nie widać. Podejrzewam, że spokojnie można i dłużej. Jest to taśma typowo modelarska a nie jakaś tam malarska z OBI-ego.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Ściema!
W końcu wymęczyłem ogon.
Miałem ostatnio dosyć cienko z czasem przez co ten jeden element zajął mi ponad miesiąc.
Oczywiście zachciało mi się jeszcze przetłoczeń powierzchni sterów czyli imitacji płóciennego poszycia.
Ale od początku.
Kratownica wnęki zespołu kółka ogonowego. Tu bez szaleństw, element prawie nie widoczny, więc odpuściłem sobie wykonywanie go z drutu.
Tłoczysko amortyzatora "standardowo" z folii aluminiowej.
Obrazek

I jeszcze dwie miniaturki dla bardziej wnikliwych.

Obrazek
Obrazek

Potem tak sobie poobklejałem tą wnękę poszyciem i tak to wyglądało.

Obrazek
Obrazek

I jeszcze kilka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poszycie kadłuba też jest poodciskane w miejscach gdzie nadrukowane są imitacje płóciennego poszycia. Niestety zdjęć szablonów do odciskania nie zrobiłem z braku czasu, ale była to kombinacja drutów i tekturek poprzyklejanych od nie zadrukowanej strony taśmą maskującą... Tą taśmą...

Stery, jako ostatni element całości.
Tutaj zdjęcie poszczególnych elementów składowych wraz z dorobionymi szablonami do odciskania imitacji płóciennego poszycia. Metoda opisywana już kiedyś przez Marcina G, wszyscy chyba wiedzą o co chodzi.
Dodam tylko że odciśnięcia są bardzo delikatne, tak, że prawie nie widoczne, a raczej wyczuwalne tylko pod palcami. W Bf-109F wyszły mi zbyt wyraziste, więc teraz byłem ostrożniejszy z siłą nacisku.

Obrazek
Obrazek

No i wczoraj udało mi się skończyć ten segment.
Takoje eta wyglądajet :haha:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I reszta dla wnikliwych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tyle na dziś.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Laszlik,
Co tu dużo mówić. Sama radość!
Szkoda tylko, że czasami jakiegoś zbliżenia nie dasz, np na tą kratownicę z pierwszego zdjęcia by się przydało.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Cześć Piotr.
No niestety, próbowałem teraz wykadrować jeszcze bardziej, ale efekt w sumie taki sam, więc niestety teraz nic więcej nie będzie. Nowych zdjęć też już nie zrobię. Następnym razem bardziej się postaram, choć prawdę mówiąc obiektyw mam nie za dobry... Kit'owy że tak powiem, więc szału nie robi w zbliżeniach.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ