[Galeria + Relacja] ZLIN 42M SP-ADB w skali 1:33

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Przedstawiam kolejne fotki z budowy.

Dokończyłem tył kadłuba i dokleiłem elementy maski silnika.

Obrazek

Obrazek

Skończyłem również skrzydła. Ten czarny pasek na połączeniu skrzydła i kadłuba to, w oryginale, gumowa uszczelka.

Obrazek

Obrazek

Na koniec dzisiejszej odsłony model w całej okazałości.

Obrazek

PS. Cywile coraz bardziej mi się podobają. ;))
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

.......

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

.......................................
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

Prawie gotowe?
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj, bardzo ładnie Ci wychodzi. Czy to (jeszcze) nie kompletne oszklenie kabiny ma jakiś „głębszy sens“ jeżeli chodzi o technologię/technikę budowy modelu?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

To niekompletne oszklenie jest dlatego, że nie miałem koncepcji jak wytłoczyć kabinę. Dodatkowo, miała być to wstępna surówka, tak dla sprawdzenia kolorów. Jednak model zaczął dobrze wychodzić i stwierdziłem, że mogę go skończyć "na półkę". Wnętrze będę dorabiał w tym tygodniu.
PS. Jak skończę tą surówkę, zrobię ten model jeszcze raz w wersji "hardcore". ;)
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Witam ponownie.
Budowa SP-ADB powoli dobiega końca. Chciałbym przedstawić Wam mój sposób na łatwo kręcące się śmigło. Piasta śmigła była przygotowana już wcześniej, jest to wręga, do której przyklejony jest ciasno zwinięty pasek (na drucie tej średnicy co oś). Nasączone to zostało superglusiem, a po wyschnięciu przewiercone wiertełkiem minimalnie większym niż oś. Oś śmigła została wklejona juz wcześniej w dwie początkowe wręgo kadłuba.

Oto poszczególne etapy montowania piasty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na trzecim zdjęciu założony krążek zabezpieczający śmigło przed zsunięciem się z osia następnie przyklejony od przodu glusiem. Pozostało już tylko obciąć oś jak na czwartym zdjęciu i założyć kołpak śmigła, jak pokazałem na następnych zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na drugim zdjęciu jest pokazany mój sposób na małe, powtarzalne elementy, takie jak łopatki turbinki na kołpaku. Odcinam papier na początki i na końcu równo z dolną krawędzią części,a następnie wycinam "ząbki" pomiędzy częściami głębiej. Potem maluję części (zależało mi na jednolitym kolorze krawędzi i powierzchni części), a po wyschnięciu farby przykładam linijkę do wycięć na brzegach i odcinam części.

Pozostało do wykonania wnętrze i osłona kabinki.

PS. Może was trochę zaskoczyć nowy wątek z budowy kolejnego Zlina. Będzie to .... Zlin 42M SP-ALH. Jako, że nie chcę mieć na półce dwóch takich samych modeli, druga surówka będzie miała inne znaki rejestracyjne (też bielskie, oryginał stoi w Technikum nr 7 w Bielsku-Białej). Samolot ten został dla mnie świetnie obfotkowany przez kolegę Wojtka (za co mu serdecznie chcę podziękować).

Dlaczego założe nowy wątek?? Niespodzianka.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

Witam w kolejnej odsłonie.
Na początek skończone śmigło. Łopaty pomalowałem w całości. Nie byłem zadowolony z czerni drukarki atramentowej.

Obrazek

Zabrałem sie za wnętrze. Na pierwszy ogień poszły fotele. Zrobiłem pierwszy z nich. Raczej jestem zadowolony, ale będę jeszcze próbował zrobić je lepiej w SP-ALH.

Obrazek

Obrazek

I wklejony do kabinki.

Obrazek

Ogólnie kabinka jest uboga w wyposażenie, jak to w samolocie turystycznym. Zostały do dorobienia trymer, dźwignia klap,drążki i uchwyty do zamykania drzwi.
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
Awatar użytkownika
MBig
Posty: 43
Rejestracja: wt mar 11 2003, 21:50
Lokalizacja: Bielsko-Biała i Szkocja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MBig »

No i koniec. Jednak ciąg dalszy nastąpi. :))
W budowie: RWD-13 w trzech osłonach: wieśniacki SP-BMW, SP-BFD i SP-ATJ Wiarus. Wszystkie z aeroklubu bielskiego (aleksandrowickiego).

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.
ODPOWIEDZ