Nowy na forum vs ORP "Dzik"

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
demonkuba16
Posty: 10
Rejestracja: wt lut 08 2011, 12:58

Nowy na forum vs ORP "Dzik"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: demonkuba16 »

Witam:) Na forum jestem nowy ale mam już na sumieniu dwa modele. Nie sa to jednak okazy do pochwalenia sie;) Sklejałem je kiedy miałem 14-15 lat...teraz juz nie wyglądają za ciekawie. Sa to dwa samoloty: wildcat f4f-3 oraz blackwidow.

Teraz po ok 4 latach przerwy chce wrócić do tego hobby;)
Poczyniłem juz pierwsze kroki i zakupiłem dwa modele:
-wildcat f4f-3 z kartonowego arsenału
-ORP "Dzik" z MM

Najpierw chcę sie zabrać za okręt podwodny;)
W sklepie sprzedawca dal mi klej UHU Por....nie wiem co o nim sądzicie?
Kiedyś kleiłem wikolem...;) Niewiem jaki teraz jest najlepszy;/
Jaki klej polecacie do podklejania tektura wręg? czytalem że butapren jest najlepszy.
Kupiłem też skalpel z różnymi końcówkami, linijki...a resztę sprzętu skompletuje na bieżąco;)

I teraz najważniejsze... Potrzebuje zdjęcia pokazujące szczegóły poszycia "dzika". Szukalem w sieci ale nic konkretnego nie znalazłem;/

Niedlugo ruszę z relacja z budowy;)
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Witaj na forum. Daj sobie spokój ze zdjęciami, jesteś praktycznie początkujący, więc na razie klej tak, jak autor przewidział. Waloryzacja jest bez sensu, kiedy w modelu są szpary, retusz nie trzyma koloru, a krawędzie są nierówno wycięte. Takie modele wyglądają kuriozalnie. A jeżeli w trzecim modelu umiesz uniknąć ww. problemów, to jesteś moim guru. ;-)

Wręgi podklejaj butaprenem, kleje wodne wypaczają karton, gdy używa się ich w większych ilościach. Tego UHU nie znam.
Awatar użytkownika
demonkuba16
Posty: 10
Rejestracja: wt lut 08 2011, 12:58

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: demonkuba16 »

Ok:) To zrobię tak jak autor przewidział i w zależności jak to wyjdzie postanowię co dalej;) Myślałem głównie o dodaniu jakichś drabinek, linek;)

Ten klej UHU Por klei pianki i styropian do kartonu, drewna, papieru. Ale sam papier i karton klei bardzo dobrze. Wczoraj robiłem próbę.
Pozdrawiam!
Kuba:)

ORP "Dzik" w realizacji:)
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Ten projekt jest dobrze opracowany, linki i drabinki są w nim uwzględnione. W końcu to 1:100. Zobacz sobie w galerii mojego "Dzika". Nie dodawałem w nim nic od siebie.
Awatar użytkownika
demonkuba16
Posty: 10
Rejestracja: wt lut 08 2011, 12:58

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: demonkuba16 »

zaraz poszukam;)
Możliwe ze w przyszłym tygodniu zacznę nad nim prace. Musze jeszcze skombinować butapren i tekturki;)
Pozdrawiam!
Kuba:)

ORP "Dzik" w realizacji:)
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Łukasz K. pisze:Ten projekt jest dobrze opracowany(..)
Hej.
Nie wypowiadam się na temat "sklejalności" kartonówki, natomiast - jeśli chodzi o poprawność historyczną - model jest mieszanką Dzika i Sokoła.
Z takich rzeczy rzucających się w oczy : Dzik nie posiadał masywnego połączenia między peryskopami (to cecha Sokoła).
Drugim wyraźnym błędem jest brak zwężenia kadłuba lekkiego między sterami głębokości a platformą działa.
Fajna dyskusja i kilka zdjęć jest tu:
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?t ... highlight=
Mój modelik tu:
http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?t=7123&highlight=

Natomiast przychylam się do zdania Łukasza - NAJPIERW poprawnie sklejony model z zestawu.
Okręty podwodne są doskonałym materiałem na początek ze względu na relatywnie prostą budowę.
Mam też nadzieję, że zostaniesz przy "pływadełkach" na dłużej :D
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

ZzB, chodziło mi tylko o to, że w samym projekcie jest sporo detali (a to, co jest tylko namalowane, można uplastycznić - ja nawet już nie pamiętam, czy wszystkie druty z mojego modelu były zaprojektowane jako druty, czy tylko namalowane), nie wnikam w poprawność merytoryczną. ;) Co do sklejalności, nie przypominam sobie żadnych problemów.

Swoją drogą, ten sam projekt w fajniejszym moim zdaniem malowaniu (granatowe, z ciemniejszym dnem) został wydany przez Hala.
Awatar użytkownika
Renzan
Posty: 81
Rejestracja: śr cze 01 2005, 10:26
Lokalizacja: Kraków, Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Renzan »

Witaj,
ja tylko dodam, że wręgi możesz śmiało podklejać klejem UHU. Jest bardzo podobny w konsystencji do butaprenu. Ja od jakiegoś czasu całkowicie się przestawiłem właśnie na UHU i jestem zadowolony. Tym bardziej że zdobyć dobry butapren coraz trudniej..

Pozdrawiam i powodzenia w klejeniu!
W budowie: BAC Lightning
Laserożernym szkieletożercom mówimy twarde i stanowcze raczej nie.
Awatar użytkownika
demonkuba16
Posty: 10
Rejestracja: wt lut 08 2011, 12:58

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: demonkuba16 »

Najpierw chciałbym podziękować za zainteresowanie tematem:)
ZzB dzięki za ciekawe linki;) Na pewno się przydadzą!
Co do poprawności historycznej to...nie znam się ale głównie chodzi mi o to żeby model wyglądał jak najlepiej pod względem wykonania;) Ilość szczegółów ma być możliwie jak największa ale dostosowana poziomem trudności do moich umiejętności;)...będę robił tylko to czego jestem pewien. a z czasem na pewno będzie tych szczegółów coraz więcej;) Czy zostanę przy "plywadelkach" to się okaże...na pewno chcę skleić ten okręt, samolot wildcat i potem jakis czołg;) Zobaczymy co mi się najbardziej spodoba;) Marzy mi się Bismarck....:)

Renzan chodzi o to że ja kupiłem jakiś UHU Por... Po próbie klejenia jestem w miare zadowolony. Dzisiaj kupiłem tez jakiś uniwersalny i jeszcze jakiś w puszce AK-20. Sprzedawca powiedział ze ma lepszą konsystencję od UHU jeśli chodzi o przeznaczenie do podklejania wręg;) Zobaczymy w praniu jak to wyjdzie;) Mam skany tego modelu na lapku także w razie niepowodzenia mogę części odzyskać;)

Dzisiaj zabiorę się za podklejanie wręg i niedługo zacznę swój wątek z relacją:) Zobaczymy czy się Wam spodoba:))
Pozdrawiam!
Kuba:)

ORP "Dzik" w realizacji:)
ODPOWIEDZ