Jak umiejętnie ciąć fornir 0,6 nożykiem żeby niepostrzepić?

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
kanti
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 22 2011, 8:34

Jak umiejętnie ciąć fornir 0,6 nożykiem żeby niepostrzepić?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanti »

witam, jestem w trakcie cięcia forniru 0,6 na listewki i niestety nei wszystkie listewki są identyczne, miejscami fornir nie chce się ciąć wg mojej intencji tylko według swoich słojów... tnę nożykiem modelarskim

wg czyjejś podpowiedzi namoczyłem wcześniej w wodzie, i trochę lepiej szło ale mimo to efekt nie jest w 100% zadowalający
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Przede wszystkim nożyk musi być bardzo ostry, a drugim haczykiem jest to by ciąć poprzez kilkukrotne przeciągniecie ostrzem po linii cięcia.

Poczytaj TEN temat
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

Witaj
Jeśłi mógłbym coś doradzić , to nie polecam cięcia bo zazwyczaj słoje w tym własnie przeszkadzają , ja robię to nożem do strugarki (tylko nie do małej ręcznej tylko do dużej stolarskiej) jest on sztywny i wystaczy przyłożyć i uderzyć młotkiem z góry(oczywiście ostrzem do dołu :D :D ) tutaj można kupić taki nóż juz za 21 plnów http://www.karba.com.pl/c/pl/7_489/1/1/ ... garek.html
pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Najważniejsze żeby mocno nie dociskać nozyka, tylko jak napisał Tomasz - wielokrotnie jechać wzdłuż jakiejs linijki.
Fornir ma to do siebie ze nie jest materiałem o jednorodnej twardości. Efekt jest taki, że jeżeli dociśniesz mocniej nożyk to miekkie tnie ładnie, a przy spotkaniu ze słojem potrafi nóż zeskoczyć na bok i po prostu cięcie będzie krzywe. Dlatego delikatnie i z wyczuciem.
kanti
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 22 2011, 8:34

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kanti »

Dzięki za odpowiedzi.

Poza tym gdzie nabyć fornir z gruszy, oprócz sklepu drewno-lux z wawy. Tam jest, tylko że całe arkusze 1m2, za ok 60 zł. Ja potrzebuje dużo mniej, a na allegro nie ma...
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

A tak już do tego wszystkiego , to trzeba tego fornira nalepić na taśmie klejącej np malarskiej .... Nie wspominając , że go namoczyć trza jak koledzy pisali .
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Znajdź jakiś warsztat stolarski i zagadaj o odpadki.
Awatar użytkownika
Andreas
Posty: 74
Rejestracja: wt lut 03 2009, 14:01
Lokalizacja: Oświęcim

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andreas »

W warsztatach stolarskich to moze być ciężko , grusza nie jest jakoś chętnie wykorzystywana w meblarstwie.Prędzej znajdziesz chyba kolegów którzy odkupią od Ciebie nadmiar materiału.
ODPOWIEDZ