Most kolejowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

Most kolejowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Witam, wszystkich. Po kilku latach postanowiłem wrócić do modelarstwa kartonowego. Chcę zrobić coś swojego i związanego z koleją. Nie ukrywam, że ten temat bardziej mnie zainteresował za sprawą relacji zamieszczonych na tym forum. Kolej zawsze była mi bliska bo mój tata pracował tam 25lat, więc jako chłopak miałem przyjemność spędzać tam dużo czasu.

nigdy nie kleiłem pojazdów (którymi niewątpliwie są lokomotywy czy parowozy). Za radą Pana Precyzyjnego zacznę od modelu T-3. Ale chciałbym żeby mój pierwszy parowóz stanął na moście kolejowym. I tu moja wielka prośba do was. Może macie dostęp do jakiś informacji na temat takich mostów. W Internecie ciężko coś znaleźć oprócz fotek. Potrzebne byłyby mi wymiary (chociaż zbliżone). most ze względów na swoje wymiary będzie dość duży w skali 1:25, ale mamy też w Polsce małe mosty :D
poza tym mój most nie ma być odwzorowaniem jakiegoś konkretnego mostu. Chciałbym aby wyglądał tak jak ten poniżej:
Obrazek

Mam możliwość projektowania w CADzie i chcę narysować ten most sam. Oczywiście wszystko w sakli i gotowe do druku. Most raczej nie będzie konstrukcją skomplikowaną bo są to w większości kratownice, ale na pewno zrobienie go będzie dość czasochłonne.

Proszę was o pomoc i jakikolwiek informacje. Jeśli projekt wypali i uda mi się zaprojektować oraz wykonać taki most, to oczywiście będzie on udostępniony użytkownikom forum :D
Ostatnio zmieniony pt sie 05 2011, 16:14 przez nebucadneccar, łącznie zmieniany 1 raz.
Alabama

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alabama »

Na tej stronie jest mnóstwo planow róznych mostów:
http://www.arkansashighways.com/histori ... plans.aspx
W większości przypadków są znakomicie zwymiarowane.
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Trochę (trzy strony) przydatnych wskazówek, w tym rysunki, można znaleźć w książce "Miniaturowe kolejnictwo" Tadeusza Dąbrowskiego (na allegro około 20zł)
Ostatnio zmieniony pt sie 05 2011, 15:18 przez Hurragan76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Na Twoim miejscu bym wymyślił jakiś.
Wymiary łatwo sobie dobrać - masz szerokość torowiska, patrzysz jaka jest odległość szyn od konstrukcji w "typowych" mostach tego rodzaju. Przęsło bym zrobił takie żeby pasowało do długości modelu :)
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Przede wszystkim wielkie dzięki Alabama za linka! O coś takiego mi chodziło! Rewelacyjna stronka!

Wiesz Łosiu, myślałem o własnej konstrukcji i tak najprawdopodobniej będzie. Jednak materiały pomocnicze są jak najbardziej potrzebne z prostego powodu - nigdy nie budowałem mostu! Chcę żeby odzwierciedlał on chociaż konstrukcyjnie rzeczywistość. Kwestia ilości połączeń, zastrzałów, rozpórek itd. Chciałbym uzyskać długość przęsła ok. 1m. Wiele modeli parowozów ma wymiar w granicach 500-700mm więc akurat. Natomiast T-3 które chcę zrobić ma 344mm a w planie mam dołożyć do niego wagon, albo nawet dwa.

Materiał dostarczony przez Alabamę jest dość spory, jeśli jednak ktoś ma jeszcze jakieś źródło do polskich konstrukcji to chętnie przyjmę. Mam nadzieję, że kolejarzy zaciekawi ten temat. W przyszłym tygodniu postaram się coś wrzucić z pierwszych prac projektowych.
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Zmierz sobie Kołobrzeski most kolejowy przez Parsętę.

Też jest przecież podobnej konstrukcji i obiekt masz po nosem :)
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Co do pomiarów to będzie ciężko. U nas jest most czynny, więc ryzyko mandatu jest duże. Zresztą nie wyobrażam sobie latania z miarką po przęsłach :razz: Ale na pewno podejdę zrobić trochę zdjęć połączeń i takich tam. W CADzie już mam narysowane kilka elementów, ale potrzebuje właśnie zdjęć połączeń pewnych elementów. Myślę, że zapowiada się ciekawie :)
Mateuszy
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 22 2011, 15:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateuszy »

nebucadneccar przyjacielu kolei o ile mnie patrzoly nie myla jest to typowy most o konstrukcji belkowej wiec potrzebujesz wymiary belek nosnych (belka typu HEB) reszta to sa mniejszego wymiaru belki HEB ceowniki katowniki i tym podobnej masci zelastwo bedzie to o tyle proste ze kazda grubosc tych elementow jest latwa do przeskalowania a informacje co do tych materialow sa ogolno dostepne. U mnie w miescie jest most kolejowy przesla w ksztalcie luku da sie zrobic szczegolowe zdjecia takich elementow jak delatacja czy wiazania nitowe to zalezy od ciebie co jest ci potrzebne i przede wszystkim jakiego typu most chcesz zbudowac. Jakby co sluze pomoca.
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Heh, jest pewien problem. Wymiary kątowników i ceowników to faktycznie nie problem. Chodziło mi raczej o to w jaki sposób są łączone belki, zastrzały i podłużnice. Most który mam w Kołobrzegu już sobie sfotografowałem. I pojawił się problem. Ten most jest dość mały i został wykonany z samych C-owników i kątowników. Powoduje to ogromną ilość nitów! Tego w modelu chciałbym uniknąć do rozsądnego minimum. Tym bardziej że model osiągnie ok. 1,2-1,3m. Przy tym chciałbym aby model był zaprojektowany w zgodzie ze sztuką konstruowania mostów. To znaczy gdyby go powiększyć do 1:1 to też by wytrzymał. Co za tym idzie muszę pewne szczegóły konstrukcji zachować. Ale to już nie problem, mam opracowaną konstrukcję. teraz tylko muszę wrzucić to w CAD'a a potem rozrysować formatki. Możesz podrzucić foto mostu łukowego bo już wiem, że to będzie następny mój projekt. Ten most będzie prosty, taki jak ten w pierwszym poście. Mam nadzieję, że ktoś z was też będzie chciał zbudować sobie taki mostek :) Ciąg dalszy prac projektowych ruszy dopiero w środę bo teraz mam dużo pracy a z CAD'a korzystam tylko w firmie :/
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gnam »

Moim zdaniem to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie... co będzie podstawowym modelem most czy lokomotywa.
Most tego typu jak ty chcesz stworzyć tylko zakryje pociąg a jak mniemam on ma być podstawowym modelem, tak więc budowanie tak złożonej konstrukcji mija się z celem.
O ile wiem takich mostów się raczej nie spawa, dlatego będziesz musiał sporo nitaować.
Jak już się nastawiłeś na taką przeprawę to lepsza by była prosta kładka z ładnie zrobionym podporami, coś TEGO typu.
ODPOWIEDZ