Most kolejowy

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

O, widzę,że mnie uprzedziłeś :) Co do wyciskania to jak to robiłeś? Ja chcę spróbować za pomocą dużej strzykawki z obciętym "dzióbkiem" (albo tubą po silikonie i wyciskacz) i zastąpionym przekrojem szyny - tak jak napisałeś. A jaki był efekt twoich prac?

Jest to niewielki nakład finansowy dlatego chciałem spróbować. :D
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

Efekt marny. Miałem blaszkę z wyciętym przekrojem szyny i po prostu położyłem na to modelinę i przeciskałem. Główne problemy były dwa:
po pierwsze powierzchnie szyny wychodziły straszliwie porowate, a po drugie kłopotliwe było późniejsze ich profilowanie, bo oprócz wyginania również się skręcały.
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Miałem ten sam problem mimo innej techniki. Jednak karton górą :D Ale do szyn mam jeszcze daleko. Na razie czekam na nity :lol:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jednak karton górą
Wydaje mi się, że lepsze byłyby jednak listewki "modelarskie" o odpowiednich wymiarach sklejone i zeszlifowane tak aby uzyskać profil szyny. Szlifowanie drewna jest wg mnie mniej stresogenne od szlifowania kartonu.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Słuszna uwaga, drewno ma swoje zalety ale ma też jedną wadę -> jest twarde co może przysporzyć mnóstwa pracy przy owym szlifowaniu. Niemniej jednak rozejrzę się za takimi listewkami bo na pewno efekt będzie tego wart. Dzięki za podpowiedź :idea: :D
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

drewno ma swoje zalety ale ma też jedną wadę -> jest twarde co może przysporzyć mnóstwa pracy przy owym szlifowaniu
Nie sądzę, że uda Ci się kupić listewki dębowe lub bukowe. Powszechnie dostępne są chyba sosnowe. Szlifuje się raczej łatwo i przyjemnie choć robiłem to daaaaaawno temu więc mogę się mylić.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Kolejna faza prac. Powstała górna belka i zastrzały. Wszystko po szpachlowaniu i po wstępnym malowaniu. Czym maluję? Maluję farbą akrylową poliuretanową o nazwie Altaxin. Tak, to zwykła farba biała barwiona przeze mnie na szaro. Bardzo dobrze się sprawdza. Przy farbce modelarskiej Pactry czy Humbrola wydał bym majątek bo malowania jest sporo. Szpachluję natomiast szpachlą uniwersalną do drewna i metalu o nazwie EKOL dostępnej w Bricomarche -> tania, gotowa do użycia, nie śmierdzi chemią (ważne dla mnie bo mam małe dziecko), łatwa w obróbce, elastyczna. Minusy: zawiera wodę.
Tak to wygląda złożone na sucho. Czekam jeszcze na nity :-?

Obrazek
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Dzisiaj sklejone pierwsze przęsło.
Obrazek

Obrazek

Zdjęcia raczej poglądowe, chyba mało widać szczegółów. Oczywiście wszystko jeszcze będzie malowane. Łatwiej się klei jak nie ma farby. Na blachach nadrukowałem miejsca na nity jednak na niewiele się to przyda - uzyskanie geometrii takiej jak w projekcie komputerowym to fikcja. Niektóre elementy (w tym blachy) uległy drobnej modyfikacji. Także rozmieszczenie nitów (na które wciąż czekam :evil: ) będzie musiało zależeć od mojego oka :razz:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

uzyskanie geometrii takiej jak w projekcie komputerowym to fikcja
W rzeczywistości jak taki most się buduje to pewnie też nie wszystko wychodzi co do mm jak w projekcie, ale może niesłusznie przenoszę doświadczenia z budowy mojego płotu na mosty :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
19zbyniu95
Posty: 453
Rejestracja: wt kwie 28 2009, 17:52
Lokalizacja: Tychy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 19zbyniu95 »

W zeszłym roku budowałem taki most ze spaghetti na potrzeby konkursu z fizyki :D Był bardzo wytrzymały, udźwignął siatkę z 4 kilo jabłek :)

To tak na marginesie.

A Twoja konstrukcja będzie fantastyczna gdy ją skończysz :)
Pozdrawiam
Zbyszek G.

Ukończone: Ju-87 Stuka, Ba-6, Mi-24D Hind, Bn2t+t

Na warsztacie:
ODPOWIEDZ