[Relacja] ISS - ZARYA - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Model będzie wydany, a konkretnie pojawi się jako 2. numer 2D-3D - patrz www.2d-3d.pl

Pozdrawiam
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,

aby odpocząć nieco od sreberka, zacząłem kleić panele słoneczne. Na ich wykonanie miałem kilka pomysłów, ale żaden nie dawał pożądanego efektu. W rezultacie zdecydowałem się na zrobienie swojego rodzaju mozaiki i chyba efekt jest nie najgorszy. Po sklejeniu obu stron, przed dalszym klejeniem, położę je pod stertą książek, aby się ładnie "wypłaszczyły".

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,

długo na forum nic nie pisałem, ale w tym czasie nie leniuchowałem. Model jest właściwie gotowy, pozostało jedynie do doklejenia kilka drobnych elementów z drutu w białej izolacji o średnicy 0,5mm, ale ponieważ chwilowo nie mam na stanie takowego, więc dokleję te elementy przy najbliższej okazji.
Ponieważ model ma spore rozmiary (rozpiętość paneli 0,5m) to niestety nie zmieścił się na mojej dyżurnej tekturce robiącej za tło i gdzie nie gdzie będziecie mogli podziwiać blat mojego stołu :-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Słowem podsumowania dodam, że najwięcej pracy było przy oklejaniu modułu sreberkiem, a potem przy kształtowaniu i wklejaniu wszelkiego rodzaju uchwytów z drutu w białej izolacji. Cała reszta to formalność...
no, może oprócz malowania przy którym nadal eksperymentuję.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Piekny model , szkoda że tak mało modeli kosmicznych tutaj jest :)
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Nie lubie kosmonautyki, ale model bardzo mi się podoba. Jedyne co bym zmienił to pomalował lakierem bezbarwnym półmatowym sreberko, żeby je lekko zmatowić, bo w porównaniu do przedstawionych przez Ciebie zdjęć, za bardzo się błyszczy. No chyba, że ten półmat na fotkach obiektu rzeczywistego to tylko złudzenie. Nie znam się na kosmosie wcale więc jeżeli się mylę to mnie popraw. Gratuluję modelu.
Awatar użytkownika
nebucadneccar
Posty: 74
Rejestracja: ndz lip 24 2011, 18:12
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: nebucadneccar »

Fajnie to wyszło :D Byłem ciekawy efektu paneli słonecznych. Jestem nieco zawiedziony. Z tego co widzę to zrobiłeś je z papieru zadrukowanego odbiciami kosmosu (tak mi się wydaje :roll: ). Myślałem, że zrobisz z jakiejś folii czarnej, np. ze starej dyskietki czy coś podobnego. Były by chyba bardziej realistyczne. Sam model i koncepcja bardzo ciekawa i fajna :D
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Fajny model, nietuzinkowy. A co do paneli to w rzeczywistych panelach skoro mają błyszczącą powierzchnię gwiazdy powinny się odbijać, więc jest OK.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Oj koledzy chyba nie macie racji co do paneli. Spójrzcie na tzw. lampkę solarną do ogródka - to jest właśnie taki deseń z kryształów krzemu, a nie odbicia gwiazd.
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Wrona
Posty: 43
Rejestracja: śr maja 04 2011, 21:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wrona »

Witam,
Jedyne co bym zmienił to pomalował lakierem bezbarwnym półmatowym sreberko, żeby je lekko zmatowić, bo w porównaniu do przedstawionych przez Ciebie zdjęć, za bardzo się błyszczy. No chyba, że ten półmat na fotkach obiektu rzeczywistego to tylko złudzenie. Nie znam się na kosmosie wcale więc jeżeli się mylę to mnie popraw.
Model był malowany lakierem bezbarwnym, matowym i błysk sreberka nieco przygasł, może faktycznie należałoby go bardziej zmatowić, ale nie chciałem kłaść zbyt grubej warstwy lakieru.
Jestem nieco zawiedziony. Z tego co widzę to zrobiłeś je z papieru zadrukowanego odbiciami kosmosu (tak mi się wydaje ). Myślałem, że zrobisz z jakiejś folii czarnej, np. ze starej dyskietki czy coś podobnego. Były by chyba bardziej realistyczne.
Mój pierwszy pomysł był bardzo podobny - chciałem użyć zdjęcia rentgenowskiego jako imitacji ogniw słonecznych. Oczami wyobraźni widziałem piękny efekt, ale mój zapał zgasł kiedy takie zdjęcie umieściłem w słońcu. Nie dawało prawie żadnego odbicia światła podobnego do tego jakie widać na zdjęciach ISS. Ponieważ kolorystyka samego modułu jest dość monotonna, postanowiłem ją urozmaicić bardziej kolorowymi panelami. Inspiracją było to zdjęcie:

Obrazek

Rację ma mario555 - to są ogniwa słoneczne składające się z tysięcy małych prostokątnych segmentów, z których każdy odbija światło w różny sposób, stąd przy odpowiednim oświetleniu efekt jak na powyższym zdjęciu, coś w rodzaju kolorowej mozaiki.
Panele mogłyby być także całe czarne lub granatowe (przy innym świetle), ale byłoby smutno :( :lol:

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ